Ljubljanska opozicija Jankoviću očita nerealno planiranje proračuna
17. sep. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Ljubljanski mestni svetniki so s 27 glasovi za in 12 proti sprejeli poročilo o izvrševanju proračuna občine v prvem polletju letošnjega leta. Občina beleži nizko realizacijo pri prodaji zemljišč in investicijskih odhodkov. Župan Zoran Janković je za 9. december že napovedal rebalans proračuna, ki bo drugi v letošnjem letu.
Ob polletnem poročilu očitki opozicije o nerealnem planiranju proračuna
Svetniki iz vrst SDS, NSi in Zelenih Slovenije so opozarjali, da nizka realizacija na večini postavk in napoved rebalansa kažeta, da proračun ni realno planiran.
Po besedah Mihe Jazbinška (Zeleni Slovenije) je ne le planiranje vedno slabše, ampak je vedno slabša tudi učinkovitost. Redke postavke, kjer je prekoračenih 50 odstotkov planirane porabe, so po njegovih besedah regres za letni dopust, sredstva za nadurno delo ali drugi izdatki zaposlenim.
Da je težko govoriti o odličnem planiranju, če je župan sam ravno napovedal rebalans, je menila tudi Mojca Kucler Dolinar (NSi), ki je med drugim izpostavila izredno nizko realizacijo pri kapitalskih prihodkih, predvsem od prodaje stavbnih zemljišč.
Anže Logar (SDS) pa je ugotavljal, da je na področju investicij letos "še bistveno slabše kot lani". Nizka realizacija ob razvojnih projektih in investicijah bode v oči tudi pri nekaterih drugih kategorijah: pri nepremičninah, gospodarski dejavnosti, urejanju prostora.
Po drugi strani je Logar opozoril, da je župan že porabil dve tretjini sredstev za porabo pisarniškega in splošnega materiala, planirana sredstva v ta namen je prekoračil tudi oddelek, ki skrbi za zagotovitev pogojev za promocijo župana, podžupana in mestne uprave.
Da so od načrtovanih 97 milijonov evrov za investicije v prvih šestih mesecih realizirali le osem, je izpostavil tudi Jernej Pavlin (SDS), ki je dodal, da so se ekstremno slabo odrezali tudi pri črpanju evropskih sredstev.
Janković: Ustavili nismo niti enega projekta
Župan je svetnikom odgovarjal, da ima Mestna občina Ljubljana v osmih mesecih večje prihodke od odhodkov. Občina pa se v prvem polletju dolgoročno ni zadolžila. Pri prodajah zemljišč in nepremičnin so predvideli tisto, kar so mislili, da bo mogoče realizirati, a je trg slab in je edina rešitev, da se vrne optimizem in bodo ljudje spet vlagali.
Glede investicij župan zagotavlja, da niso ustavili niti enega projekta in da kljub krizi Ljubljana izvaja 132 projektov. Sicer je župan svetnikom pojasnil, da če nekaterih projektov ne bi planirali, ne bi mogli kandidirati na razpise. Realno stanje pa se bo pokazalo decembra ob rebalansu proračuna.
Soglasno o sofinanciranju izvedbe Evropskega košarkarskega prvenstva
Svetniki so soglasno sprejeli sklep, da MOL Košarkarski zvezi Slovenija sofinancira izvedbo Evropskega košarkarskega prvenstva 2013 v višini 567.833 evrov.
Pri tem je bilo iz vrst opozicije slišati pripombe, ker o tej točki niso odločali že prej, ampak je na dnevnem redu šele sedaj, ko je prvenstvo že v teku. Opozarjali so tudi na prazne dvorane na tekmah, kjer ne nastopa Slovenija, ter predlagali, da bi vstopnice za tekme, kjer je pričakovati manjši obisk, razdelili šolarjem.
Svetniki sprejeli dopolnjen osnutek odloka o prostorskem načrtu za Kolizej
Svetniki so obravnavali tudi dopolnjen osnutek odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu na območju Kolizeja. Obravnavi te točke je že uvodoma nasprotoval Jazbinšek, saj po njegovih navedbah ni urejena ne investitorska, ne urbanistična linija, niti linija varstva kulturne dediščine. Kot je ugotavljal, je očitno edini cilj gradnja garaž. Pomisleke je imelo tudi več svetnikov SDS, večina pa je s 25 glasovi za in 11 proti nazadnje odlok z vsemi pripombami sprejela.
Svetniki so sprejeli tudi dopolnjeni osnutek sprememb odloka o ureditvenem načrtu za območje pokopališča Sostro, ki spreminja način širjenja pokopališča. Prav tako so sprejeli sklepa o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Center za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje Janeza Levca Ljubljana.
Še eno podaljšanje pogodbe družbe Bežigrajski športni park
Svetniki so znova podaljšali pogodbo družbe Bežigrajski športni park, ki je zadnja leta na mizah svetnikov vsako jesen, vsakokrat jo namreč podaljšajo za eno leto.
Plečnikov stadion za Bežigradom naj bi skupaj obnavljali in upravljali MOL, Olimpijski komite Slovenije ter podjetje GSA, poslovno svetovanje, ki je v lasti Joca Pečečnika. Podaljšanje je bilo predlagano, ker ni realno pričakovati, da bo možno pridobiti potrebno gradbeno dovoljenje do oktobra, ko se izteče pogodba. Proti podaljšanju sta bila tako svetnika Zelenih Slovenije kot v SDS, kjer so izpostavljali, da v vseh teh letih Plečnikova dediščina propada, ovir za projekt pa da je vse več.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke