Revija Reporter
Slovenija

Lista Stranke Mira Cerarja, druga liga nekdanje LDS

Igor Kršinar

7. jul. 2014 14:16 Osveženo: 7:11 / 29. 5. 2024

Deli na:

Stranka Mira Cerarja se skuša predstavljati kot sredinska in nova stranka brez kakršnih koli povezav s strici iz ozadja in drugimi strankami. Enega strica je pred meseci razkril nekdanji prvak SD Igor Lukšič, in sicer se je dalo razbrati, da gre za Zdenka Roterja, nekdanjega svetovalca bivšega predsednika Milana Kučana.

Na Cerarjevi listi kjer mrgoli nekdanjih članov LDS, pa tudi SMS in Zaresa, s katero se je nekdanji generalni sekretar LDS Peter Jamnikar zbližal po skupnemu odhodom z Blažem Kavčičem iz LDS. Jamnikar in Kavčič sta odšla po sporu s Katarino Kresal, zanimivo pa je, da je Miro Cerar kljub temu še naprej ostal svetovalec odvetniške pisarne Mira Senice in pozneje tudi Evropskega centra za reševanje sporov, ki ga vodita Katarina Kresal in Aleš Zalar. Med nekdanjimi člani LDS, ki zdaj kandidirajo na listi Stranke Mira Cerarja, je sicer zelo malo znanih, ker večinoma gre za drugo ligo politikov LDS, ki niso nikjer drugje uspeli. Najbolj znan je nekdanji dolgoletni župan Grosuplja Janez Lesjak, ki je omenjeni občini vladal s podporo LDS. V Tržiču kandidira Andreja Potočnik, ki je bila leta 2010 izvoljena v občinski svet na listi LDS in je zdaj podžupanja. Danica Hrast je bila pred štirimi leti županska kandidatka LDS v Tolminu, kjer se zdaj poteguje na listi Stranke Mira Cerarja. V Izoli nastopa Tilen Božič, sin župana Komna Danijela Božiča, nekdanjega poslanca LDS. V Žalcu kandidira Boris Kupec, ki je bil član sveta LDS. V Trebnjem nastopa Igor Tršar, dolgoletni občinski svetnik in predsednik LDS v Trebnjem. V Šentjurju pri Celju se poteguje Anita Koleša, ki je bila leta 2004 kandidatka za državni zbor na listi LDS. Bivša članica LDS naj bi bila tudi Ksenija Klampfer, vodja oddelka za notranje zadeve na upravni enoti v Slovenskih Konjicah, kjer tudi kandidira. V Ljutomeru pa nastopa Aleksander Kavčič, ki je bil dolga leta predsednik občinskega odbora LDS.

Iz Zares je na listo SMC prišel odvetnik Igor Zorčič, ki je bil v vodstvu brežiškega Zares, zdaj pa tam kandidira za poslanca. V Škofji Loki barve SMC zastopa Boris Koprivnikar, ki je leta 2010 na lokalnih volitvah kandidiral na listi SD. Iz stranke SMS-Zeleni prihajajo štirje kandidati SMC: Eva Černigoj nastopa v Logatcu, kjer je pred štirimi leti nastopala na lokalnih volitvah na listi SMS; podobno je tudi v Vrhniki nastopal Jorg Jurij Hodalič, ki je zdaj kandidat SMC; v Ljubljani je nastopal Simon Zajc, ki zdaj za SMC nastopa v Šiški; članica SMS pa je bila tudi Ksenja Flegar, ki za SMC kandidira v Murski Soboti. Mariborski vstajnik Bojan Kranjc je na prejšnjih predčasnih volitvah nastopal na listi Gibanja za Slovenijo, zdaj pa SMC, novomeška podžupanja Mojca Špec Potočar, ki nastopa v Novem mestu, je bila v občinski svet izvoljena na listi stranke Zveza za Dolenjsko, katere predsednik je župan Alojzij Muhič, ki pa nastopa na listi Pozitivne Slovenije. Kandidatka SMC v Postojni Erika Dekleva je pred štirimi leti nastopila na Listi za vse. Ksenija Korenjak Kramar, ki zdaj za SMC nastopa v Mariboru, pa je še nedolgo tega nastopila na evropskih volitvah kot kandidatka liste Sanjska služba. Očitno je tudi državni zbor dovolj sanjska služba zanjo. Politični dejavni sta bili tudi kandidatki SMC Duška Vlašič iz Črnomlja in Klavdija Markež s Ptuja: prva je podpisala peticijo Liberalne akademije, druga pa je leta 2008 nastopila na javni tribuni SD o šolstvu.

Zanimiva sta še dva kandidata SMC. Janko Burgar, ki nastopa v Kranju, je državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, ki ga vodi Metod Dragonja, pred tem pa je to funkcijo opravljal tudi pri ministru Mitji Gaspariju. Oba sodita v krog nekdanjih ministrov LDS. Dragan Matić, ki nastopa v Ljubljani (v Fužinah), pa je nekdanji direktor Arhiva. Na ta položaj ga je imenovala Majda Širca kot ministrica za kulturo iz vrst Zares. Znan je predvsem po tem, da se je zavzemal za centralizacijo slovenskih arhivov in pritiskih na direktorje regionalnih arhivov, da podpišejo izjavo v podporo ministrici Širci. Politično se je angažiral pri prvem in drugem referendumu o arhivih ter zagovarjal zapiranje arhivov. Že kot inšpektor za varstvo osebnih podatkov je zaviral razkrivanje dokumentov nekdanje SDV, enega od novinarjev je celo preganjal, ker je objavil podatke iz svojega dosjeja, ki jih je Udba pisala o njemu. Če bo postal Cerarjev minister za kulturo, potem se nam ne obeta nič dobrega.