Ležernost protikorupcijske komisije
4. avg. 2011 5:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Protikorupcijska komisija pod vodstvom Gorana Klemenčiča je odpovedala v zadevi Irena Gruntar, ki jo je Reporter že decembra prijavil. Za Gruntarjevo obstaja sum, da je bila v konfliktu interesov kot članica strokovne komisije kulturnega ministrstva, ki je dodeljevala sredstva medijskim projektom.
Protikorupcijska komisija pod vodstvom Gorana Klemenčiča je odpovedala v zadevi Irena Gruntar, ki jo je Reporter že decembra prijavil. Za Gruntarjevo obstaja sum, da je bila v konfliktu interesov kot članica strokovne komisije kulturnega ministrstva, ki je dodeljevala sredstva medijskim projektom.
Decembra lani smo na protikorupcijsko komisijo pod vodstvom Gorana Klemenčiča poslali prijavo suma korupcije na ministrstvu za kulturo v zvezi z Ireno Gruntar. Gre za eno od članic strokovne komisije, ki je lani sodelovala pri medijskem razpisu za sofinanciranje medijskih projektov.Strokovna komisija pod vodstvom dr. Klementa Podnarja (člani so bili še dr. Peter Sekloča, Jure Apih in Milan Pajk) je pri ocenjevanju medijskih projektov ravnala protizakonito, saj je plačljive tiskane medije obravnavala enako kot brezplačnike, čeprav izdajatelji teh sploh ne bi smeli sodelovati na razpisu. Protizakonito je nato pri izdaji odločbe o sofinanciranju medijskih projektov ravnala tudi nekdanja ministrica za kulturo Majda Širca. V enaki sestavi strokovna komisija sodeluje tudi pri letošnjem razpisu.
Lani se je na podlagi njihovega predloga Širca iz stranke Zares odločila nameniti državni denar izdajatelju brezplačnega mesečnika Udarni list iz Novega mesta, v katerem je (bil) redni kolumnist Franci Kek, poslanec Zares, odgovorni urednik tega brezplačnika pa je občinski svetnik iz stranke Zares.
Toda kot se je razkrilo pri Ireni Gruntar, obstaja celo sum, da je (bila) v konfliktu interesov s sodelovanjem pri strokovni komisiji. Po zakonu o medijih namreč zaradi možnosti konflikta interesov (posledično tudi korupcije) člani komisije med drugim ne smejo biti zaposleni pri izdajatelju medija ali v oglaševalski organizaciji, pri državnih organih in ne smejo imeti pogodbenega razmerja z izdajateljem medija ali z oglaševalsko organizacijo.
Namesto da bi pristojni na ministrstvu za kulturo za vsakega kandidata za člana strokovne komisije preverili, ali zanj obstaja možen konflikt interesov, so po sedanji ureditvi že imenovani člani komisije dolžni zgolj predložiti podpisano izjavo, da pri njih ni nobenega od prej naštetih zakonskih zadržkov. Še več, na ministrstvu za kulturo sploh niso dolžni preverjati, kje so člani komisije zaposleni in tega niti za Gruntarjevo ne vedo. Gre torej za ureditev, ki kar kliče po konfliktu interesov in korupciji, vendar pri protikorupcijski komisiji v več kot pol leta od prijave niso storili popolnoma nič.
Na naše vprašanje so odgovorili, da je primer »ravno v teh dneh prišel na vrsto za obravnavo«. Komisija zadevo proučuje celostno, na sistemski ravni in ne zgolj z zornega kota problema v konkretnem primeru. Pričakujejo, da bo zadeva v celoti rešena v enem do dveh mesecih. To pomeni, da je kljub naši pravočasni prijavi Irena Gruntar lahko tudi letos sodelovala pri ocenjevanju medijskih projektov, ne da bi pri protikorupcijski komisiji sploh preverili, ali ni v konfliktu interesov. Vprašanje je, ali in kdaj bi primer sploh »prišel na vrsto«, če se ne bi znova zanimali zanj.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke