Revija Reporter
Slovenija

Levica vladi očita, da je Abanko za drobiž prodala plenilskim Američanom

STA

21. jun. 2019 5:55

Deli na:

Luka Mesec

Primož Lavre

V parlamentarnih strankah so s komentarji na včeraj objavljeno kupnino za Abanko večinoma zadržani. Najbolj glasni so v Levici, kjer vladi očitajo, da je še zadnjo sistemsko banko v državni lasti prodala za drobiž.

"Država je v Abanko vložila kar 780 milijonov evrov, prodala pa jo je za borih 444 milijonov," je v odzivu na podpis pogodbe o prodaji Abanke Novi KBM zapisal kooordinator Levice Luka Mesec. Ameriški sklad Apollo, ki je večinski lastnik Nove KBM, je po njegovih besedah plenilski sklad, ki v lovu za hitrimi dobički odpušča in pustoši domačo bančno infrastrukturo. Zdaj smo mu prodali še zadnjo sistemsko banko v državni lasti, je kritičen Mesec.

Apollo že leta služi na račun slovenske države in davkoplačevalcev, je še zapisal Mesec. Novo KBM je država leta 2013 dokapitalizirala z 870 milijonov evrov in jo nato leta 2016 Apollu in EBRD prodala zgolj za 250 milijonov evrov, je spomnil. Kupca sta v preteklih dveh letih iz Nove KBM potegnila za okrog 100 milijonov evrov dividend, zdaj pa zanjo iščeta novega kupca, od katerega pričakujeta 650 milijonov evrov kupnine.

Primer Nove KBM po Meščevih besedah dokazuje, da je tržna cena banke za nove lastnike bistveno višja od kupnine, ki so jo pripravljeni plačati naivnim lastnikom, med katerimi je slovenska država. Prav tako dokazuje, da sumljivih skladov, kot je Appolo, ne zanimajo strateško premišljene, dolgoročne naložbe v slovenski bančni sistem, temveč agresivno izčrpavanje bank z namenom doseganja višjih donosov. Končni cilj pa je ogromna provizija, ki si jo sklad obeta od čim hitrejše prodaje bank drugim lastnikom, je povzel.

V LMŠ so zgolj ponovili, da je Slovenski državni holding (SDH) avtonomen organ, ki je na podlagi zavez danih Evropski komisiji in v skladu s pristojnostmi sprejel odločitev o prodaji Abanke najustreznejšemu kupcu.

V SD so se na odločitev o prodaji odzvali že v sredo, višine kupnine pa včeraj niso želeli posebej komentirati. Vodja poslanske skupine Matjaž Han je sicer dopoldne novinarjem dejal, da bi v primeru, da bi bil sam lastnik premoženja, ki bi ga podedoval, pred prodajo še enkrat preveril vse okoliščine ter sklical skupščino, da bi SDH jasno predstavil celoten postopek. Šele potem bi se odločil. "Mogoče bi bil rezultat isti, a le prek tvitov se vladati ne da," je menil Han.