1703079682-dsc6151-01-1703079660058 Svet24.si

Umrla je novinarka in publicistka Manca Košir, ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Levi trojček delal reklamo za arbitražni sporazum

Deli na:

Predsedniki strank SD, Zares in LDS Borut Pahor, Gregor Golobič in Katarina Kresal so na današnji javni tribuni v Kranju enotno podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. Pahor je danes vnovič komentiral trditve Slovenskega panevropskega gibanja. Poudaril je, da bi okupacija pomenila "najmanj blokiranje pogajanj, če ne vojne intervencije".

Predsedniki strank SD, Zares in LDS Borut Pahor, Gregor Golobič in Katarina Kresal so na današnji javni tribuni v Kranju enotno podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. Pahor je danes vnovič komentiral trditve Slovenskega panevropskega gibanja. Poudaril je, da bi okupacija pomenila "najmanj blokiranje pogajanj, če ne vojne intervencije".

Pahor je v nagovoru navzočim med drugim izpostavil, da se ne bi čudil, če bi se tudi v hrvaških političnih krogih kdo potrudil, da bi sporazum na referendumu 6. junija padel. Del hrvaške javnosti po njegovih besedah namreč sporazum razume kot plod pritiska Slovenije na Hrvaško.

Premier je med drugim vnovič komentiral stališča Slovenskega panevropskega gibanja, ki je v torek pozvalo k zavrnitvi arbitražnega sporazuma in k "izgonu Hrvaške z zasedenih ozemelj". Filozof Tine Hribar je celo menil, da je arbitražni sporazum "akt kolaboracije z okupatorjem". Premier Pahor je poudaril, da bi okupacija pomenila "najmanj blokiranje pogajanj, če ne vojne intervencije". Razumnike tudi sprašuje, ali mu lahko kdo pove, kje je poštena meja med Slovenijo in Hrvaško.

Predsednik Zaresa Gregor Golobič torkove izjave akademika in pisatelja Borisa Pahorja, Tineta Hribarja in predsednika gibanja Franceta Bučarja vidi kot agresivnost, s katero želijo omenjeni "nadomestiti argumente, ki očitno manjkajo za nasprotovanje sporazumu". Po njegovem bi razumniki morali "staviti na moč argumentov, ne na argument moči".

Predsednica LDS Katarina Kresal se na javni tribuni na njihove izjave ni odzvala, je pa pred tribuno za TV Slovenija izrazila začudenje nad mnenjem, da z arbitražnim sporazumom Slovenija nekaj izgublja. Kot je poudarila, nas arbitražni sporazum "vrača v 25. 6. 1991, kar smo v 20 letih počasi izgubljali in daje nam stik z odprtim morjem".

Premier je na tribuni komentiral tudi oceno predsednika SDS Janeza Janše v ponedeljkovi oddaji Polemika, da sporazum arbitrom celo "prepoveduje", da bi določili teritorialni stik Slovenije z odprtim morjem. Poudaril je, da do Janše sicer nima kakšnih političnih ali osebnih zamer, "ampak ta je pa malo prehuda". Janša bi po njegovem moral upoštevati, da je v sporazumu zapisano, da je naloga arbitražnega sodišča, da določi stik Slovenije z mednarodnimi vodami in da je v izvirniku uporabljena beseda "junction".

Predsednica LDS Kresalova je poudarila, da v stranki absolutno podpirajo sporazum. Kot je dejala, namreč podpirajo politiko, ki rešuje probleme, medtem ko del politike tega ne želi, saj kampanjo gradi na negativni politiki. Izpostavila je, da je res veliko kritik tega sporazuma, vendar pa ne dobijo odgovora, kaj bi bilo bolje.

Po mnenju Kresalove Slovenija danes nima stika z odprtim morjem, prav tako danes ne velja stanje na dan 25. junija 1991. Vse to bi Sloveniji prinesel arbitražni sporazum, poleg tega pa še premik schengenske meje na Hrvaško, boljše medsosedske odnose in močnejše gospodarsko sodelovanje.

Današnje javne tribune se ni udeležil predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je po besedah Pahorja imel druge obveznosti. Tribuna je bila druga od predvidoma 12 javnih razprav, ki jih SD pripravlja v okviru referendumske kampanje. Prva je bila v ponedeljek v Kopru, tretja pa bo v četrtek Slovenj Gradcu.