Revija Reporter
Slovenija

Lestvica Mepranking.eu: najslabše so uvrščeni Peterle, Zver in Bogovič

Igor Kršinar

31. jan. 2019 7:43 Osveženo: 18:28 / 01. 2. 2019

Deli na:

Slovenski poslanci v EU parlamentu

arhiv Reporterja

Najbolj aktivna slovenska poslanka Evropskega parlamenta je Tanja Fajon, najslabšo oceno po aktivnosti pa je prejel Franc Bogovič.

Skupina mladih informatikov iz Barcelone je ustvarila softverski program, na podlagi katerega točkujejo in razvrščajo delo vseh poslancev Evropskega parlamenta.

Lestvico Mepranking.eu sestavljajo na podlagi poročil in dopolnil k posameznim poročilom, ki jih predlaga poslanec (upošteva se tako število kot njihova dolžina), stališč v razpravi (koliko govorov, obrazložitev glasu, vprašanj je imel poslanec, vključno z njihovo dejavnostjo na tviterju), položaja, ki ga vsak poslanec zaseda v Evropskem parlamentu (predsednik ali podpredsednik EP, predsednik ali podpredsednik odbora, koordinator, vodja parlamentarne skupine, predsedovanje na plenarnih zasedanjih) ter udeležbe na plenarnih sejah.

Vsaj kar zadeva slednje, imajo slovenski poslanci zelo visoko oceno, saj so navzoči na več kot 90 odstotkov vseh sej. Različno pa je njihova dejavnost ocenjena po vseh področjih skupaj.

Najvišjo oceno med njimi je dobila poslanka SD/S & D Tanja Fajon, ki s 100,2 točke zaseda 49. mesto med 751 poslanci Evropskega parlamenta (angleško MEP). Sledita Patricija Šulin (SDS/ELS) s 27,6 točke na 378. mestu in Ivo Vajgl (Desus/ALDE) s 27 točkami na 387. mestu. Igor Šoltes (Verjamem/Zeleni) je prejel 25,5 točke in je na 399. mestu, Romana Tomc pa je z 20 točkami na 462. mestu.

Najslabše so uvrščeni Lojze Peterle (NSI/ELS) s 17,5 točke na 495. mestu, Milan Zver (SDS/ELS) s 16 točkami na 513. mestu, zadnji je Franc Bogovič (SLS/ELS) s 15 točkami na 531. mestu. Med evropskimi poslanci je prvo mesto v aktivnosti zasedel predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani, ki je dosegel 341 točk.