Leljak v Avstriji vlaga kazensko ovadbo zoper ugrabitelje in morilce
6. nov. 2013 8:47 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Roman Leljak vlaga kazensko ovadbo zoper Gorenca, Mužiča in Orožna, ki so odredili ugrabitev in umor. Tokrat ovadbo vlaga v Avstriji. Razkriva tudi, da je v Murski Soboti bilo več kot 500 sodelavcev UDBA.
Roman Leljak, podjetnik, pisatelj, zgodovinski raziskovalec in predsednik Društva za raziskovanje polpretekle zgodovine Republike Slovenije, je veliko pozornosti dvignil že minuli mesec, ko je zaradi genocida in vojnega hudodelstva vložil kazensko ovadbo zoper Mitjo Ribičiča. Jutri bo na tiskovni konferenci predstavil novo kazensko ovadbo, tokrat zoper odgovorne, ki so leta 1972 odredili ugrabitev Stjepana Crnogorca v Salzburgu ter njegov poznejši umor v Ljubljani. Pri predstavitvi ovadbe bodo sodelovali tudi Stjepanov brat Petar in sestra Bernardina ter svetovalec nemških tožilcev Božo Vukušič.
Crnogorca v Slovenijo pripeljali s ponarejenim potnim listom
Roman Leljak je minuli teden v pogovorni oddajo Sreda v sredo za TV Idea dejal, da bo danes v Avstriji vložil kazensko ovadbo zoper Silva Gorenca, načelnika Službe državne varnosti v Jugoslaviji, Borisa Mužiča, načelnika slovenske Službe državne varnosti in Marjana Orožna, republiškega sekretarja za notranje zadeve. Ti naj bi leta 1972 odredili ugrabitev hrvata Stjepana Crnogorca, ki je takrat bil avstrijski državljan, ker so sumili, da bo vodil skupino hrvatov, članov hrvaškega revolucionarnega bratstva, pri vstopu na ozemlje Jugoslavije. Devet sodelavcev UDBA je tako šlo v Salzburg z nalogo, da Crnogorca ugrabijo ter ga s ponarejenim potnim listom na ime Marko Golac pripeljejo v Slovenijo.
Likvidiran po 15 dneh zaslišanj
Stjepana Crnogorca naj bi po privedbi v Ljubljano tam naslednjih 15 dni zasliševali. Pri tem naj bi uporabljali tudi grobe in nehumane metode, za kar naj bi obstajali tudi materialni dokazi v obliki posnetkov. Po koncu zasliševanj naj bi Crnogorca likvidirali oziroma umorili.
Zadeva v Avstriji ni zastarana
Kazensko ovadbo vlaga v Avstriji, saj po tamkajšnji zakonodaji tovrstna kazniva dejanja niso zastarala. Leljak istočasno izpostavlja, da je samo v letošnjem letu Nemčija vložila 31 kazenskih ovadb zoper naciste, ki so iskani že od leta 45. Najstarejši med njimi naj bi bil star kar 102 leti. Ravno so po eno kazensko ovadbo letos že vložili v Romuniji, na Madžarskem ter Hrvaškem. Povsod je ovadbe vložila policija, pri nas pa je zoper Mitjo Ribičiča minuli mesec vložil ovadbo Leljak kot fizična oseba.
Samo v Murski Soboti čez 500 sodelavcev UDBA
V pogovoru na TV Idea je Roman Leljak izpostavil tudi zunanje sodelavce UDBA, ki so pri tej in podobnih akcijah imeli zelo pomembno vlogo. V Sloveniji naj bi med leti 1945 in 1989 bilo približno 54.000 sodelavcev, od tega v Murski Soboti nekaj čez 500. V veliki večini, približno 90 odstotkih, naj bi šlo za ljudi, ki so se UDBA pridružili zaradi lastnega prepričanja, nekaj pa je bilo tudi takih, ki so bili v sodelovanje prisiljeni. Sodelavci naj bi bili deležni tudi raznih privilegijev, kot so boljša služba, boljše stanovanje, zaposlitev otrok in podobno.
Na TEJ POVEZAVI lahko preberete ovadbo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke