Revija Reporter
Slovenija

Leljak predstavil Zbrana dela udbovca Janeza Zemljariča

STA

8. maj. 2015 11:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Publicist Roman Leljak je na novinarski konferenci predstavil knjigo z naslovom Zbrana dela udbovca Janeza Zemljariča. Glavni dokument, predstavljen v knjigi, je po besedah Leljaka v Arhivu RS odkrit program dela Službe državne varnosti (SDV) za leto 1975, ki jo je takrat vodil Zemljarič, v njem pa je natančno popisano, kaj vse bo počela SDV.

V programu je po Leljakovih besedah zelo natančno opisano predvideno delo SDV v letu 1975. Program natančno razdela, kako bo služba varovala ustavno ureditev države, nadzorovala notranjega sovražnika in politično emigracijo ter kakšne metode bo pri tem uporabila.

Iz programa je po besedah publicista razvidno, da je SDV v letu 1975 nadziral več kot 600 oseb. Med drugim je nadziral današnjega ustavnega sodnika Ernesta Petriča, Zdenka Roterja in Veljka Rusa, ki naj bi bili med nosilci "škodljivega" liberalizma. Pri tem je program predvidel, da je treba "prispevati k paralizaciji in odstranitvi te strukture".

SDV je nadziral tudi Jašo Zlobca, ki naj bi bil nosilec "anarhiliberalističnih teženj", Dimitrija Rupla, Nika Grafenauerja, Draga Jančarja, Toneta Partljiča in Marjana Poljšaka. Po besedah Leljaka je bil prav Poljšak ena najbolj spremljanih oseb tistega časa.

Med podrobno spremljanimi sta bila tudi Edvard Kocbek in tržaški književnik Boris Pahor. Za slednjega program predvideva "pasivizacijo", preiskave na prehodih meje in ponovno ozvočenje njegovih prostorov v Dutovljah.

Predviden je bil tudi podroben nadzor Cerkve in njenih predstavnikov. Tu program je predvideval izdelavo "manjkajočih preverk" bogoslovcev, nadzor cerkvenih redov, spremljanje stikov duhovnikov z Vatikanom ter zagotovitev "novih operativnih pozicij" v cerkvenih strukturah.

Kot je povedal Leljak, je na omenjeni dokument, ki je kopija originala, naletel, ko se je pripravljal na zaslišanje pred nemškim sodiščem. Tam bo namreč 18. in 19. maja zaslišan v primeru pregona dveh visokih uradnikov jugoslovanske in hrvaške SDV - Josipa Perkovića in Zdravka Mustaće.

Tovrstne načrte je SDV po besedah Leljaka vsako leto v soglasje poslala takratnemu Svetu predsedstva RS za varstvo ustavne ureditve. Vsi tovrstni načrti so bili po njegovih besedah uničeni, za kar sta po njegovem odgovorna zadnja predsednika predsedstva SRS Janez Stanovnik in Milan Kučan, zgolj po naključju pa je v arhivu ostala kopija enega od teh dokumentov.

Na novinarski konferenci je sodeloval tudi poslanec SDS Franc Breznik, ki je dejal, da se Leljak z omenjeno knjigo ne spušča v interpretacijo zgodovine, ampak daje na razpolago knjigo z avtentičnimi dokumenti. Ti bodo lahko služili zgodovinarjem, politikom pa tudi pravosodju, ki do zdaj po njegovih besedah ni preganjalo nobenih zločinov, ki so se zgodili po drugi svetovni vojni.