Vlada je danes sprejela predlog zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v lasti države in samoupravnih lokalnih skupnosti, s katerim se vzpostavlja enotna pravila pri določanju prejemkov in odpravnin članov uprav, izvršnih direktorjev, poslovodij in prokuristov v teh družbah.
Predlog zakona vsebuje načela in omejitve, ki jih morajo upoštevati članih nadzornih svetov pri določanju prejemkov in pravic direktorjev, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Medtem ko država ne želi in nima pravice posegati v družbe, kjer ni večinska lastnica, pa ima vso pravico, da v družbah, kjer večinska lastnica je, to področje uredi, je dejal.
Bruto plača vodilnih delavcev bo določena v razmerju s povprečno bruto plačo v družbi oz. skupini. Kakšno bo to razmerje, bo vlada še določila z uredbo, ob čemer se zdi Lahovniku primerno razmerje ena proti pet. V javnih komunalnih podjetjih bo lahko to razmerje nižje, je dejal.
Direktorjevi prejemki bodo sestavljeni iz bruto plače ter spremenljivega prejemka. Za sestavo in sklenitev pogodbe bo še vedno odgovoren nadzorni svet, predvidene pa so tudi kazni za nadzornike, ki zakona ne bodo upoštevali. Vse pogodbe in določila, ki bodo v nasprotju s tem zakonom, bodo nični, je dejal.
Z zakonom se bo uredilo tudi izplačilo odpravnin in prvič doslej izrecno določilo, da je posamezna poslovodna oseba upravičena do odpravnine le v primeru, da zapusti podjetje.
Zakon je del celovitega paketa ukrepov na tem področju, je dejal Lahovnik ter spomnil na spremembe zakona o gospodarskih družbah iz začetka leta, s katerimi se je med drugim zagotovila večja preglednost prejemkov poslovodnih oseb.