Revija Reporter
Slovenija

Kupca preplačane preproge Puriča zamenjala Garvas Hočevarjeva

STA

15. jun. 2012 15:14 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Potem ko je vlada na četrtkovi seji razrešila direktorja JGZ Brdo - Protokolarne storitve RS Iztoka Puriča in za vršilko dolžnosti direktorja imenovala Janjo Garvas Hočevar, je Purič danes na Brdu pri Kranju začasno direktorico že seznanil s tekočimi posli. Kot je poudarila, bo poskrbela za normalno nadaljnje poslovanje zavoda.

Garvas Hočevarjeva, ki je sicer namestnica generalnega sekretarja vlade, je danes za STA pojasnila, da bo kot predsednica upravnega odbora začasno vodila Javni gospodarski zavod (JGZ) Brdo, novi direktor pa bo izbran prek javnega razpisa. Poudarila je, da je njena naloga, da poskrbi za normalno nadaljnje poslovanje zavoda.

Purič, ki mu le malo manjka do upokojitve, zaenkrat ostaja zaposlen v JGZ Brdo. Dolgoletni direktor, ki je zavod vodil tudi v času gradnje kongresnega centra in predsedovanja Slovenije EU, odločitve vlade danes ni želel komentirati.

Po pojasnilih Urada vlade za komuniciranje je bil Purič razrešen zaradi nepravilnosti pri vodenju zavoda. Negospodarno naj bi ravnal pri sklepanju računovodskih, svetovalnih in avtorskih pogodb. Prav tako naj bi opustil dolžno ravnanje pri nepravilnem poseganju Nogometne zveze Slovenije v prostor pri gradnji nogometnega igrišča na Brdu. V javnosti pa je najbolj odmeval nakup orientalske preproge, ki ga naj bi jo JGZ Brdo po ugotovitvah policije preplačal za 70.000 evrov.

JGZ Brdo, ki upravlja protokolarne objekte države na desetih lokacijah, je lani iz proračuna prejel 4,1 milijona evrov, od tega je bilo za plače namenjenih 3,9 milijona evrov, preostanek pa za materialne stroške. 3,1 milijona evrov prihodkov je zavod ustvaril sam, od tega 2,4 milijona evrov od tržne, preostanek pa od nekomercialne dejavnosti. Zavod tako uspe sam ustvariti približno 40 odstotkov vseh prihodkov.

S povečevanjem lastnih prihodkov se zmanjšuje odvisnost od proračuna, kjer jim je letošnji varčevalni rebalans vzel okrog 300.000 evrov. V JGZ Brdo so z nenadomeščanjem zaposlenih, ki so odhajali v pokoj in v druge službe, število zaposlenih zmanjšali za deset odstotkov, s tem so znižali tudi stroške plač. Z obnovami objektov pa so, kot je za STA povedal Purič, zmanjšali porabo vode in energentov, racionalni so pri porabi hrane.

Veliko so v zadnjem času delali na večanju lastnih prihodkov, predvsem na področju komercialnega turizma, ki ga omogoča pred štirimi leti zgrajeni kongresni center na Brdu. "Glede na vso vrhunsko kulinariko, strežbo in izvajalce znotraj zavoda bomo potrebovali še kakšna dodatna znanja in sposobnosti, da te storitve prodamo," je ocenil Purič.

V zadnjem času zaradi krize opažajo predvsem, da je število udeležencev in poraba na udeleženca pri posameznih kongresnih dogodkih manjša kot v preteklosti. Predvsem so naročniki, tudi država, bolj racionalni glede gostinskih storitev. "Potrebno pa bo še dodobra dodelati politiko cen in se bolj realno soočiti z dejanskim stanjem ter ne vztrajati na razmerah, ki so vladale pred nekaj leti," je izpostavil Purič.

Kot največji dosežek zadnjih 12 let svojega dela je izpostavil legalizacijo vseh objektov in naprav. Ta je bila lani zaključena, tako da imajo sedaj vsi objekti uporabno dovoljenje in na Brdu ni več črnih gradenj. Prva stvar, ki jo bo moralo dokončno razrešiti novo vodstvo JGZ Brdo, pa bo ureditev lastniških razmerij na zemljiščih znotraj kompleksa.

JGZ Brdo je sicer le koncesionar, upravljavec zemljišč je Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS. V zadnjih 12 letih so rešili glavnino od približno 400 hektarjev površin, približno 40 hektarjev zemljišč pa je potrebno še razrešiti z denacionalizacijskimi upravičenci in dediči. "Tudi če bi ta del odrezali od posestva, ne bi bilo katastrofe, vendar je kompleks Brdo z vidika biološke diverzitete res edinstven v Srednji Evropi," je še poudaril Purič.