Kumer: Demagoška nervoza nasprotnikov; Černač: ljudem je dovolj te vlade
20. maj. 2011 14:23 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Pri nasprotovanju zakonu o preprečevanju dela na črno je veliko demagogije, neresnic in laži, ocenjuje vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. Kot je dejal na današnji novinarski konferenci, gre pri nasprotnikih zakona za "neko demagoško nervozo ali evforijo", saj je bil zakon sprejet v soglasju s socialnimi partnerji.
Pri nasprotovanju zakonu o preprečevanju dela na črno je veliko demagogije, neresnic in laži, ocenjuje vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. Kot je dejal na današnji novinarski konferenci, gre pri nasprotnikih zakona za "neko demagoško nervozo ali evforijo", saj je bil zakon sprejet v soglasju s socialnimi partnerji.
Zakon o preprečevanju dela na črno je po trditvah Kumra rezultat socialnega dialoga, kar znajo "skozi zobe" povedati tudi nekateri udeleženci tega dialoga. V SD namreč menijo, da je delo na črno in toleranca do njega eden večjih problemov na trgu dela.Na drugi strani pa ima dopuščanje dela na črno pomembne posledice, opozarja Kumer. Izpostavlja manj delovnih mest, manj priložnosti za obrtnike, manjši priliv v pokojninsko blagajno in utajo davkov. Gre tudi za neupravičene dostope do socialnih transferjev, zato je po Kumrovih besedah nasprotovanje zakonu neodgovorno. Pojasnil je še, da zakon dovoljuje sosedsko pomoč, če se ta opravlja brez plačila in druge materialne koristi.
Namestnik vodje poslancev SD Samo Bevk je vnovič zavrnil očitke glede zakona o arhivskih gradivih. Poudaril je, da so novelo sprejeli v skladu z opozorili stroke, da lahko tako širok dostop do arhivskih gradiv ogrozi nacionalno varnost. Po njegovih besedah nobena evropska država nima povsem odprtega dostopa do vseh arhivov. Pri tem je navedel Vatikan, ki dostop do arhivov papeža omogoča šele 70 let po papeževi smrti.
Vsa zgodba o arhivskih gradivih je po ocenah Bevka povezana tudi z neupravičeno diskreditacijo predsednika republike Danila Türka. SDS si je "privoščila celo prirejanje dokumentov".
SDS sicer vlaga referendume kot po tekočem traku, je pristavil Bevk, ki pričakuje, da bo SDS sedaj zahtevala tudi referendum o zakonu o nezdružljivosti poslanske funkcije z župansko.
Po besedah Kumra pa se "bazen referendumske demagogije skuša izrabiti tudi za nekatere druge spremembe". Pri tem navaja družinski zakonik in sprejetje dopolnila glede zunajzakonske skupnosti. Po Kumrovih besedah smo s tem imeli priložnost spoznati t.i. "koalicijo razuma 50 plus". Upa pa, da bodo to dopolnilo v tretjem branju zakonika popravili.
Černač: Referendumi bodo padli, ker je ljudem dovolj te vlade
Ljudje treh zakonov na referendumu ne bodo zavrnili, ker bi pritrjevali stališču SDS, ampak ker jim je dovolj te vlade, je prepričan poslanec SDS Zvonko Černač. Prav tako je Černač opozoril, da SDS ne more biti kriva "za frustracije Pahorjeve stranke" ter da izgleda, da SD vladna kriza "izredno muči".
S temi besedami se je Černač odzval na ocene SD, da je pri nasprotovanju zakonu o preprečevanju dela na črno veliko demagogije, neresnic in laži. Poslanec SDS meni, da je Slovenija na točki, ko potrebuje odgovorno oblast, ki bo znala poslušati mnenje ljudi.
Glede pokojninske reforme Černač meni, da vladajoča koalicija izgublja verodostojnost, ko govori, da zmanjkuje denarja za pokojnine, hkrati pa da bi se ob potrditvi reforme pokojnine zvišale. Opozoril je, da se je Pahorjeva vlada reševanja javnih financ lotila na plečih upokojencev z najnižjimi pokojninami, medtem ko bi se to po njegovih besedah lahko storilo tudi drugače.
Spomnil je, da ravno danes v državnem zboru obravnavajo predlog zakona o javnofinančni odgovornosti, s katerim naj bi omejili javno porabo in zadolževanje države, ki ga je predlagal SDS. Sprejetje tega zakona bi po njegovem mnenju bil učinkovit ukrep za stabilnost pokojninskega sistema.
Černač je prav tako prepričan, da omejevanje medsosedske pomoči ne more rešiti problema dela na črno. Njegova poslanska in strankarska kolegica Alenka Jeraj ga je dopolnila, da je v zakonu preveč nedorečenosti, zato ne bi prinesel rezultatov, kot se jih napoveduje.
Težava zanjo ni medsosedska pomoč, temveč učinkovitost inšpekcijskih služb, zato je treba najprej tam pogledati, kaj se dogaja, je predlagala. Prav tako je opozorila, da v predlogu zakona ni predvidenih kazni za neplačilo davka državi pri delu na črno, zato je menila, da bodo "milijoni tekli mimo državne blagajne".
Černač pa pričakuje, da bodo volivci zavrnili tudi tretji zakon, o katerem se bo odločalo v nedeljo, 5. junija, torej zakon o arhivih. Po njegovih besedah imamo že sedaj sodoben zakon, novela pa naj bi bila protiustavna.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke