Revija Reporter
Slovenija

Kučan, Janković, Türk - tatovi osamosvojitve

19. jun. 2011 18:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Kučan in njegovi tovariši se sončijo v osamosvojiteljski slavi, Rupel, Bavčar, Janša in drugi pa so zanje drugorazredni politiki. Ideološki nasledniki komunistov so si prilastili dvajseto obletnico samostojnosti in hkrati proslavili sedemdeseto obletnico komunistične revolucije, obenem pa kujejo načrte, kako se obdržati na oblasti.

Kučan in njegovi tovariši se sončijo v osamosvojiteljski slavi, Rupel, Bavčar, Janša in drugi pa so zanje drugorazredni politiki. Ideološki nasledniki komunistov so si prilastili dvajseto obletnico samostojnosti in hkrati proslavili sedemdeseto obletnico komunistične revolucije, obenem pa kujejo načrte, kako se obdržati na oblasti.

Dvajseto obletnico samostojne Slovenije bodo zasenčili politikantski obračuni v vladajoči koaliciji, politična in gospodarska kriza, pozivi na predčasne volitve in potvarjanje dogodkov iz časov osamosvajanja. Tako kot so si boj proti okupatorju med drugo svetovno vojno prilastili komunisti, so si osamosvojitev prilastili njihovi ideološki nasledniki. Skupaj z dvajseto obletnico osamosvojitve so počastili sedemdeseto obletnico komunistične revolucije oziroma ustanovitve OF.

Pred dvajsetimi leti smo enotno in optimistično proslavljali razglasitev samostojne in neodvisne države. Letos jo bomo proslavljali razdeljeni in zaskrbljeni. V zadnjih dvajsetih letih še nikoli nismo imeli take gospodarske in politične krize. Nezadovoljstvo z vlado narašča, kar kažejo tako številke kot odstotki nasprotnikov vladnih zakonov na zadnjem trojnem referendumu.

Zakone je zavrnilo več volivcev, kot jih je leta 2008 glasovalo za stranke trojčka KGB. Vladajoča koalicija razpada, pozivom za razpis predčasnih volitev pa se upira. Prvak Zares Gregor Golobič je za svoje politične obračune zlorabil celo dan državnosti, saj naj bi se takrat iztekel ultimat predsedniku vlade Borutu Pahorju, da predstavi predlog rekonstrukcije vlade vključno z novim mandatarjem.

Premier je obljubil glasovanje o zaupnici vlade, ki naj bi ga vezal na sprejem rebalansa k proračunu, toda to se bo zgodilo dva tedna pozneje, ko se bo iztekel ultimat stranke Zares. Odhod oranžnih jurišnikov iz vlade bo torej natanko dvajset let po agresiji jugoslovanskih tankov na Slovenijo; tudi ti so na koncu zapustili Slovenijo.

Predčasne volitve in Jankovićeva lista
Tako se bo politična kriza po 25. juniju še povečala: če bo Zares zapustila koalicijo, bo verjetno glasovala tudi proti zaupnici vlade, poslanci bodo morali v enem mesecu izvoliti novega mandatarja, sicer bo lahko predsednik republike Danilo Türk razpustil državni zbor in razpisal predčasne volitve.

Za takšno rešitev se zavzema tudi skupina Gremo na volitve, v kateri so se zbrali predsednik zbora za republiko Gregor Virant in »reseterji« Žiga Turk, Matej Lahovnik, Marko Pavliha, Janez Šušteršič in Rado Pezdir. Njihovo pobudo za razpis predčasnih volitev je do petka podpisalo skoraj 15 tisoč državljanov.

Seveda imajo glavne škarje v rokah poslanci, ki se bodo zelo težko odrekli preostanku mandata in vsem privilegijem, ki izhajajo iz tega. Zlasti ker javnomnenjske raziskave kažejo, da bodo sedanje vladajoče stranke izgubile volitve.

Zato se neuradno govori o dveh scenarijih: po enem bo vladajoča koalicija skušala obdržati oblast z novim mandatarjem in tehnično vlado, po drugem pa naj bi v primeru predčasnih volitev nastopila nova »neodvisna« lista oziroma stranka z novimi ljudmi, predvsem iz vrst podjetnikov, županov in uglednih osebnosti iz civilne družbe.

Za obema načrtoma naj bi bil ljubljanski župan Zoran Janković. Po prvem naj bi vlado prevzel pred volitvami, po drugem pa bi ga za mandatarja predlagala omenjena neodvisna lista po volitvah, če bodo vse levosredinske liste dosegle absolutno število poslancev.

Po naših podatkih naj bi sestavljanje liste organizirala znana piarovska agencija Nevro PR Sebastjana Jeretiča, kar sicer on zanika, po drugi strani pa javno razlaga, kakšna naj bi bila ta lista in napoveduje, da se bo v javnosti predstavila šele tik pred volitvami, da se ji ne bi pridružili »napačni« ljudje.

Prav tako zanika, da naj bi bil njihov mandatarski kandidat Janković, ampak zatrjuje, da ga (še) nimajo. Vsekakor bo morala imeti nova lista ali stranka, če bo hotela računati na uspeh, resnega mandatarskega kandidata oziroma predsednika stranke.

VEČ V TISKANI IZDAJI