Sodišče je nedavno že izdalo delno sodbo, s katero je Krkoviču priznalo odškodnino za neupravičen zapor v višini 35.000 evrov in obresti od leta 2017. Gre za nesporni znesek, ki ga je Krkoviču pripravljena za zapor priznati tudi država. Poleg odškodnine za zapor pa je Krkovič državo tožil tudi zaradi načetega zdravja in drugih posledic, ki naj bi mu jih povzročil proces.
Po zaključenem sodnem postopku je sedaj sodišče državi naložilo še plačilo 25.000 evrov skupaj z obrestmi. Sodišče je namreč ocenilo, da primerna odškodnina za pretrpljeno nepremoženjsko škodo, upoštevajoč vse okoliščine primera, znaša 60.000 evrov, v presežku v višini 540.000 evrov pa je Krkovičev zahtevek kot pretiran zavrnilo.
Kot je v sodbi zapisal sodnik Aleksander Šmid, osebi, ki je bila po krivem obsojena, ali ji je bila neutemeljeno odvzeta prostost, pripada pravica do odškodnine za pretrpljeno nepremoženjsko in premoženjsko škodo. Zato je upokojeni brigadir Krkovič upravičen do povračila škode za čas prestane kazni zapora, od 4. julija 2004 do 23. aprila 2015.
Kar pa se tiče očitkov o nezakonitem obtožnem predlogu in kazenskem postopku, pa je sodišče na podlagi dokazne ocene zaključilo, da tožnik svojih trditev o protipravnosti kazenskega postopka, ker naj bi šlo za zlorabo prava oziroma za namerno napačno uporabo odločb zakona zaradi pristranskosti sodnikov, ni dokazal.
Sodišče je ob tem dodalo, da je tožnikovo ogorčenje nad kazenskim postopkom, zlasti glede na njegov izid, razumljivo. Vendar je moralo ugotoviti morebitno odškodninskopravno protipravnost v okviru postavljenih trditev in na podlagi izvedenih dokazov, pri čemer ni bilo potrjeno, da je šlo pri kazenskem postopku za namerno politično zlorabo sodne veje oblasti.
Sodišče je, kot je zapisano v sodbi, višino odškodnine odmerilo glede na ugotovljeno naravo in obseg zdravstvenih in drugih posledic, trajanje in intenzivnost duševnih bolečin ter z ustrezno umestitvijo posledic med druge primere v sodni praksi. Pri tem pa, kot navaja sodišče, višina odškodnine odstopa od siceršnje sodne prakse.
Kot ugotavlja sodišče, odškodnina v tem primeru namreč ne more biti le preprost odraz posledic neutemeljeno odvzete prostosti, pač pa mora predstavljati tudi ustrezno zadoščenje zaradi krive obsodbe, ki izhaja iz tako odmevnega kazenskega postopka, da jo je mogoče opredeliti kot splošno znano. Ker je tožnik znan v javnosti zaradi svojega prispevka pri osamosvojitvi, namreč obsodba in prestani zapor bistveno intenzivneje vplivata na njegovo čast in dobro ime.
Krkovič je v odzivu na sodbo po poročanju Nove24TV povedal: "V našem primeru upravičeno trdimo, da je šlo tudi za politično motiviran naklep, kar pa mi sodišče v sodbi ne priznava. V bistvu razberem iz sodbe absurdno ugotovitev - izenačevanje 'pričakovanega zapleta' s 'strokovno napako'. Kako enormno različne so tudi odškodnine v primeru zapleta in strokovne napake, pa je razvidno iz primera Postojnske porodnišnice (858.438,00 evrov). Da ne komentiram odpravnin in odškodnin menedžerjev."
Krkoviču zaradi Patrie še dodatnih 25 tisoč evrov odškodnine, skupaj 60 tisoč
12. mar. 2020 16:51 Osveženo: 16:52 / 12. 3. 2020
Okrožno sodišče v Ljubljani je v tožbi Antona Krkoviča zoper državo razsodilo, da mora država Krkoviču zaradi krivične sodbe in prestajanja zaporne kazni v primeru Patria poleg že prisojenih 35.000 evrov plačati še 25.000 evrov odškodnine. Preostanek zahtevka v višini 540.000 evrov je sodišče zavrnilo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke