Proračunski primanjkljaj bo v letu 2011 znašal 4,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), s povratkom konjunkture pa naj bi se po besedah finančnega ministra Franca Križaniča do leta 2013 znižal pod tri odstotke BDP. Tedaj se bo lahko sprostila tudi rast plač javnih uslužbencev, ki jo namerava vlada zamrzniti.
Vlada je v predlogu državnega proračuna za prihodnji dve leti, ki ga je sprejela v torek, za prihodnje leto predvidela prihodke v višini 8,3 milijarde evrov, odhodki pa naj bi znašali dobrih deset milijard evrov, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Križanič. S tem se bo proračunski primanjkljaj z letošnjim 1,8 milijarde evrov znižal na 1,7 milijarde evrov oz. s 4,9 odstotka na 4,5 odstotka BDP.Vlada je proračunu priložila zakon o interventnih ukrepih v času gospodarske krize, s katerim predlaga zamrznitev rasti pokojnin, transferjev in plač v javnem sektorju. S tem namerava v letu 2011 privarčevati 450 milijonov evrov, kot je povedala generalna direktorica direktorata za proračun Alenka Bratušek, pa bo poleg tega potrebno najti še za 500 milijonov evrov prihrankov.
Križanič pričakuje razumevanje javnih uslužbencev za načrtovano zamrznitev rasti omenjenih javnofinančnih izdatkov. "Če do tega razumevanja ne bo prišlo, bomo imeli nestabilnost, ki se bo vlekla še kar nekaj časa," je dejal in povedal, da so v interventni zakon vgradili določbo, po kateri se bo reforma plač v javnem sektorju lahko dokončala potem, ko bo Slovenija dosegla triodstotno gospodarsko rast.