SDS je februarja prehitela SD za 12 odstotnih točk, kaže javnomnenjska raziskava agencije Episcenter, ki jo danes objavljajo Finance. SDS bi dalo svoj glas 27, SD pa le 15 odstotkov vprašanih. Z devetimi odstotki sledi SNS, četrto in peto mesta pa si delita SLS in LDS (po pet odstotkov podpore). Desus je podprlo štiri odstotke anketirancev, Zares in Novo Slovenijo pa po tri odstotke.
"Volivci so začeli izdajati račun premieru Pahorju za njegovo neaktivnost. Kaznujejo ga za afere drugih koalicijskih strank." Tako komentira velik zaostanek SD za opozicijsko SDS Igor Oman, lastnik agencije Episcenter , ki za Finance izvaja javnomnenjske raziskave.
Po anketi Financ napoved interpelacije zoper Katarino Kresal podpira oziroma povsem podpira 40 odstotkov vprašanih, proti vloženi interpelaciji je 44 odstotkov anketiranih.
Državni zbor ne bo podprl interpelacije proti notranji ministrici
Katarini Kresal, meni 70 odstotkov vprašanjih v današnji anketi časnika
Delo. O (ne)utemeljenosti interpelacije niso tako enotni. Polovica
vprašanih (49,9 odstotka) je nima za utemeljeno. Nekoliko manj (41,7
odstotka) pa meni nasprotno, da je interpelacija utemeljena.
Da so obtožbe o družbeno nesprejemljivih povezavah utemeljene, meni 46,8 odstotka vprašanih, da niso jih je prepričanih 46,1 odstotka
Anketirance so povprašali tudi o izjavi Nika Kavčiča, da v krogih blizu vladnih strank iščejo naslednika premiera Boruta Pahorja.
Večina vprašanih (50,8 odstotka) meni, da izjava Nika Kavčiča ne izraža mnenja vladnih strank, temveč gre za njegovo lastno mnenje. Na vprašanje jih ni znalo ali želelo odgovoriti 5,5 odstotka, preostali pa iz Kavčičeve izjave vendarle razberejo, da so vladne stranke nezadovoljne s Pahorjem. Da že iščejo zamenjavo, jih meni 17,5 odstotka, da ga bodo kljub nezadovoljstvu podprle do konca njegovega mandata pa jih predvideva 26,2 odstotka.
Da imajo posamezniki, kakršen je Niko Kavčič, velik in upoštevanja vreden vpliv, je odgovorilo 10,9 odstotka sodelujočih. Največ, 46,9 odstotka, jim pripisuje omejen vpliv. Da sploh nimajo nobenega vpliva, jih je odgovorilo 35 odstotkov.
Takšnih, ki delo premiera ocenjujejo kot dobro ali zelo dobro, je nekoliko več kot tistih, ki ga ocenjujejo kot slabo ali zelo slabo. Na lestvici od 1 (zelo slabo) do 5 (zelo dobro) je dobil povprečno oceno 2,94.
Da bo premier uspešno končal svoj štiriletni mandat je pritrdilno odgovorilo 20,1 odstotka sodelujočih v anketi. Večina (56,3 odstotka) jih pričakuje, da bo mandata končal, vendar bo poln zapletov. Da bo mandat končal z razpadom vlade jih je odgovorilo 11,8 odstotka, da mandata ne bo končal pa 10,1 odstotka.
Telefonsko anketiranje je za uredništvo Dela 23. in 24. februarja na reprezentativnem vzorcu 457 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.