skala, jesenice na dolenjskem Svet24.si

Foto: Družini na brežiškem večerni mir skalila...

Vrtec igralnica otrok Svet24.si

Ministrstvo: Sprememba vrtčevskih normativov ...

848456_280-yapi Necenzurirano

Na drugem tiru se zapleta: Turki v težavah, kaj ...

lenart zavbi pl001 Reporter.si

Žavbi: Anže Logar je včasih zvenel kot Branko ...

padec omrzel Ekipa

Jasno je, kakšno je zdravstveno stanje mladega ...

David Niven v filmu Očaranost (1948) Revija Stop

Gentleman klasičnega Hollywooda

acun ilicali Ekipa

Prvi mož Maribora se je še četrtič poročil, ...

Slovenija

Kos nima dokazov

Deli na:

Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je o svoji izjavi za finsko televizijo YLE, da so v afero patria "vpletni ljudje, ki so zelo blizu vrha", za STA dejal, da dokazov za to nima, da pa le logično sklepa. Zanikal je navedbe, da naj bi z obtožbami brez dokazov blatil državo v tujini, prav tako pa, da na tak način posega v volilno kampanjo.

Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je o svoji izjavi za finsko televizijo YLE, da so v afero patria "vpletni ljudje, ki so zelo blizu vrha", za STA dejal, da dokazov za to nima, da pa le logično sklepa. Zanikal je navedbe, da naj bi z obtožbami brez dokazov blatil državo v tujini, prav tako pa, da na tak način posega v volilno kampanjo.

Kot je povedal Kos, ga je k izjavi, da so v nakup oklepnikov vpleteni ljudje, ki so zelo blizu vrha, pripeljalo logično sklepanje oziroma pogled v to, kdo vse se je v zadevi angažiral, da bi jo potisnil pod preprogo. "Glede na to je jasno, da morajo biti v igri zelo pomembna imena," je dejal. Na vprašanje, katera imena je imel v mislih, pa je dejal: "Nisem povedal Fincem, pa ne bom niti vam."

Kot je pojasnil, dokazov za to nima, če bi jih imel, pa bi jih predal policiji.

Glede navedb nekaterih, da naj bi s svojimi pavšalnimi obtožbami blatil ugled države v tujini, Kos odgovarja, da ni izrekel nobenih obtožb, ampak je izrekel le svoje mnenje. Glede na to, kako se razvijajo zadeve, pa je vanje, kot je dejal, čedalje bolj prepričan. Prav tako zanika, da bi s svojimi izjavami skušal posegati v volilno kampanjo. Po njegovem je zadeva v Slovenijo prišla leta 2007, ko v Sloveniji še ni bilo volilne kampanje. Komisija je v zvezi z zadevo le izrekla načelno mnenje, "od takrat pa na dinamiko zadeve vplivajo drugi".

Kos je odgovoril tudi na obtožbe, da naj bi celotno zadevo finski policiji posredoval prav on ter jo pri tem z nekaterimi podatki tudi zavedel. Povedal je, da je prva informacija o tem, da policija preiskuje zadevo, prišla z Interpola na Dunaju. "Tam sam niti slučajno ne poznam nikogar. Prav tako na noben način nisem mogel priti do podatkov, ki so služili za začetek policijske preiskave," je dejal.

Kos je sicer v ponedeljkovi oddaji o kriminalistični preiskavi Patrie za finsko televizijo dejal, da je njegova komisija pri preiskavi zadeve odkrila: "Odkrili smo, da je bila finska Patria favorizirana in da slovensko podjetje ni bilo obravnavano enakovredno. Mi ne trdimo, da je proizvodnja oklepnih vozil boljša v Sloveniji kot na Finskem, temveč da je bil postopek, ki so ga uporabili, nepravičen in v nasprotju s temeljnimi pravili javnega naročanja tukaj v Sloveniji."

V nadaljevanju je poudaril, da je dobil nekaj groženj: "Te niso bile resne, ker sem jih navajen in poznam ljudi, ki jih proizvajajo." Oseb, ki naj bi mu grozile, za finsko televizijo ni želel razkriti: "Zagotovo ne pričakujete, da vam bom posredoval imena, a to so ljudje, ki so zelo blizu vrha."

Novinar finske nacionalne televizije YLE Magnus Berglund je o političnem ozadju direktorja televizije Mikaela Jungnerja povedal, da je bil ta svetovalec nekdanjega premiera iz vrst finske SDP. Kot je zatrdil, v dvanajstih letih še nikoli ni bil izpostavljen političnim pritiskom. Domnevnih obremenilnih dokumentov javnosti ne namerava pokazati.

Kot je za STA povedal Berglund, ima o zadevi veliko informacij, v oddaji pa so bile po njegovo objavljene le preverjene. Na vprašanje, kdo mu jih je posredoval, je odvrnil, da mora varovati svoje vire.

Finski novinar je tudi dejal, da dokumentov nikoli ne bo pokazal, da bodo - kot to predvideva zakonodaja - postali javni, ko jih bo finska policija predala tožilcu in se bo začel sodni proces. "Takrat bodo ljudje imeli precej jasnejšo sliko o tem, kar se dogaja. Mi smo povedali le tisto, v kar smo popolnoma prepričani," je poudaril Berglund. Proces pa naj bi se, kot je dejal, po podatkih finske policije pričel v začetku naslednjega leta

Na vprašanje, po čem sklepa, da črka "J" pomeni Janeza Janšo, je odvrnil, da je v dokumentih to zelo jasno in dokazano.

Glede navedb, da naj bi bil direktor finske televizije Mikael Jungner član socialistične internacionale, je Berglund dejal, da to ne drži, da pa ima politično ozadje. Kot je povedal, je bil Jungner svetovalec nekdanjega finskega premiera iz vrst finske socialdemokratske stranke (SDP).

Berglund je poudaril, da je finska televizija res last države, da pa v vseh dvanajstih letih, odkar je novinar, še nikoli ni bil izpostavljen političnim pritiskom.

Berglund je prepričan, da so morali v Patrii, da bi dobili posel, podkupnino dati tudi slovenskemu premieru Janezu Janši. Kot je poudaril, mu je vseeno glede politične situacije v Sloveniji, zanima ga le, kaj je počela Patria. "To ima pač stranske učinke v Sloveniji," je povedal in zatrdil, da nimajo nikakršnih uredniških navodil.