Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

slovenija hokej iihf Ekipa24.si

Cilj izpolnjen! Slovenija se je spet vrnila med ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

doncic Ekipa24.si

Dallas slavi! Luka Dončić in druščina ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Koprivnikar: Anomalijam s honorarji se bomo izognili s transparentno objavo podatkov

Deli na:
Koprivnikar: Anomalijam s honorarji se bomo izognili s transparentno objavo podatkov

Foto: Bobo

Potem ko je protikorupcijska komisija objavila visoke honorarje v javnem sektorju in so politiki pozvali k spremembam zakonodaje, minister za javno upravo Boris Koprivnikar meni, da s tem ne bi rešili težav, pač pa se bomo anomalijam izognili z javno objavo podatkov. Po njegovi oceni je tudi prav, da je ministrica Stanka Setnikar Cankar odstopila.

Komisija za preprečevanje korupcije v četrtek razkrila, da so subjekti javnega sektorja fizičnim osebam v zadnjih 11 letih prek avtorskih in podjemnih pogodb izplačali za več kot milijardo evrov.

Pri tem se je ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar znašla na drugem mestu zaslužkarjev, saj je v omenjenem obdobju poleg redne plače prejela še za 636.068,98 evra honorarjev. Dan po tem je ponudila odstop s funkcije, ki ga je premier Miro Cerar sprejel.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je v izjavi za STA ob robu kongresa SMC izpostavil, da ima glede opravljanja dodatnega dela dva kriterija: Da obseg dodatnega dela ne ogrozi rednega in da opravljaš delo, pri katerem ni težav s konkurenčno klavzulo. "V primeru ministrice bi težko rekel, da sta bila kriterija izpolnjena, zato menim, da je prav, da je odstopila," je povedal minister.

Po tem razkritju visokih honorarjev tudi nekaterih politikov se je v političnih vrstah pojavilo veliko pozivov k spremembam zakonodaje, ki bi odpravile te anomalije v sistemu.

Po Koprivnikarjevem mnenju je sicer temeljna težava, da takšni veliki zneski uhajajo, a niso protizakoniti. "Vedno se bo našla pot, še drugo podjetje, preko katerega se bo denar odvajal," ocenjuje minister.

Vsakič znova, ko uvedemo nov mehanizem transparentnosti, se po njegovem mnenju pojavi nekaj anomalij, potem pa se ne dogajajo več. Namen je tako v učinkovitem odkrivanju anomalij, ne pa v zakonskem omejevanju, ugotavlja minister.

Po njegovih ocenah se bodo tovrstnim anomalijam zelo lahko, transparentno in elegantno izognili, če bodo te podatke redno javno objavljali. Zato se zavzema za to, da se objavljajo plače, transferji, prihodki in vse, kar se dogaja v javnem sektorju. Da so profesorji, učitelji in drugi javni uslužbenci, javni zavodi in organizacije podvrženi stalnemu pregledu: "Kaj se dogaja z denarjem, kje se koncentrirajo večje količine denarja in pri katerih posameznikih se zbirajo."

Spomnil je namreč, da so z interventnimi ukrepi v zadnjem času zelo zamejili izplačilo avtorskih honorarjev. Vendar predvsem za vladne službe, ministrstva in organe v sestavi, medtem ko v širšem javnem sektorju te omejitve niso tako stroge.