petar matić dule Svet24.si

Umrl je zadnji narodni heroj Jugoslavije

Urbani6-dec20 Svet24.si

Kmetu s polja ukradli 6 ton izredno cenjenega ...

čakalne-vrste, splošna-bolnišnica-murska-sobota, zdravstvo, bolniki Necenzurirano

Dobički letijo v privatne žepe, zelo bolne ...

udba-jugoslavija_xx Reporter.si

Udba mu je dala kodno ime Separatist, ker se je ...

andreja leski af Ekipa

Z zlato kolajno razbija tabuje! Andreja Leški o ...

kmetija, tamara, 2024 Njena.si

Tamara po Kmetiji služi s seksi vsebinami

marusa mismas zrimsek Ekipa

Od Oktoberfesta do nosečnosti - se bo Maruša ...

Slovenija

Konji za sto tisoč evrov

Deli na:

Predstavljamo najdražje konje v Sloveniji, vredne tudi preko sto tisoč evrov. V konjeniški šport se spušča vse več Slovencev in obrača se vedno več denarja.

Predstavljamo najdražje konje v Sloveniji, vredne tudi preko sto tisoč evrov. V konjeniški šport se spušča vse več Slovencev in obrača se vedno več denarja.

Tekmovalno konjeništvo je na zahodu že dolgo velik posel, vrhunski konji so vredni tudi milijon evrov in več. Konjeniški šport se v zadnjih letih hitro razvija tudi pri nas, zato predstavljamo najboljše slovenske tekmovalne konje, katerih vrednost presega sto tisoč evrov.

Prvo pravilo, kadar lastniki, rejci, trenerji in tekmovalci govorijo o konjih, je, da natančnih številk glede njihove cene ne omenjajo. Tako nam rejec Darko Šuster s Polzele, nekdanji lastnik zdaj desetletnega konja Chica, ki ga je pred dvema letoma prodal v Nemčijo, ni želel razkriti, koliko je zanj iztržil. Poznavalci računajo, da so Nemci pred dvema letoma kupili Chica, odličnega tekmovalnega konja za preskakovanje ovir, za 300 do 500 tisoč evrov, vendar Šuster to zanika.

»Kolikor vem, do zdaj noben konj iz Slovenije v tujino ni bil prodan za več kot 150 tisoč evrov,« pravi. Chica, konja bavarske pasme,  je kupil v Nemčiji leta 2003 ali 2004 za 20 tisoč evrov. Gre za konja z dobrim pedigrejem (potomec Cor de Brillanta), toda ne vrhunskim, zasluge, da je postal vrhunski konj za preskakovanje ovir, ima profesionalni trener Primož Rifelj, ki je z njim delal.

Čeprav se Slovenija po vsem, kar je povezano s tekmovalnimi konji (tekmovanja v preskakovanju ovir, dresurnem jahanju in kasaštvu), ne more primerjati z konjeniško razvitimi državami, kot so Nemčija, Nizozemska, Francija, Velika Britanija, Italija, pa se raven športnega konjeništva v zadnjih letih zvišuje. To kaže že pogled na 70 hektarjev veliki konjeniški center na posestvu Ugar pri Ribnici z vsemi modernimi objekti, od tekmovalnega prostora za preskakovanje ovir, sodniškega stolpa, častne tribune, tribune za gledalce do poslovnih prostorov.

Izvrstni Unaniem

Lastnika kompleksa z okoli 50 konji sta Jurij in Maja Rudež, Maja je tudi tekmovalka v dresurnem jahanju, upravnik posestva, trener in tekmovalec pa je Mark Riossa. Specializirani so za rejo in vzrejo konj nizozemske toplokrvne pasme za preskakovanje ovir in dresurno jahanje. Na posestvu so že trikrat organizirali tekmo za svetovni pokal, predlani je bila to tekma s tremi zvezdicami (nivo tekme ocenjujejo z zvezdicami, odvisen je od nagradnega sklada), kar je privabilo tudi vrhunske jahače z izkušnjami z olimpijskih iger.

Organizacija take tekme stane približno 400 tisoč evrov, nagradni sklad za vseh 12 tekem je skupaj 100 tisoč evrov, na treh glavnih je sklad več kot 20 tisoč evrov, pravi Riossa. Pri njih je prvič na tekmi svetovnega pokala zmagal sedanji evropski prvak, Francoz Kevin Staut, na tekme je prišlo skupaj deset tisoč gledalcev. Ker lani in letos tudi zaradi gospodarske krize niso dobili zadostne podpore sponzorjev, vrhunskih tekem niso organizirali, jih pa vsekakor načrtujejo v prihodnje.

Njihova tekmovalka Manja Koren je pred nekaj dnevi na velikem konjeniškem turnirju v San Remu s konjem Unaniemom dosegla drugo, tretje in peto mesto v preskakovanju ovir, dresurna jahačica Maja Rudež pa je bila na zadnjem mednarodnem turnirju Alpe–Jadran v italijanskem Grisignanu enkrat prva in dvakrat tretja s konjem Tarkanom. Celotno ime tega konja je Tarkan (Manhattan-Wolgang), pri čemer je Manhattan ime očeta, Wolfgang pa ime materinega očeta).

Ponos Korenove, konj Unaniem (Quidam-Landwind), je devet let star kastrat, kupili so ga pri petih letih na Nizozemskem, in predvidevajo, da njegova najboljša tekmovalna leta šele prihajajo. Njegova trenutna vrednost bi se pokazala šele ob prodaji, vendar Manja Koren zatrjuje, da ga na primer za 100 tisoč evrov ne bi prodali.

VEČ V TISKANI IZDAJI