Revija Reporter
Slovenija

Koalicija z Jankovićem je kot "pakt s hudičem"

Silvester Šurla

19. dec. 2011 7:05 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Koalicija Državljanske liste z Jankovićem in Kučanom ne more biti drugega kot »pakt s hudičem«. Če se že Virant zaradi svoje politične kratkovidnosti tega ne zaveda, bi morala v imenu zdravega razuma potegniti na zavoro druga dva ključna človeka Državljanske liste – ekonomista Janez Šušteršič in Rado Pezdir. Brez glasov poslancev Državljanske liste Janković ne more sestaviti vlade, z glasovi Virantovih poslancev pa lahko nastane tehnična vlada.

Že takoj po novem letu ob prazniku Svetih treh kraljev predsednik republike Danilo Türk napoveduje oblikovanje nove vlade. Kandidata za mandatarja bo določil do silvestrovega. Za to sredo je predsednik Türk sklical ustanovno sejo državnega zbora. Grozi nam vladavina slovenskega Berlusconija. Vajeti izvršilne oblasti želita brezkompromisno prevzeti v svoje roke Zoran Janković in Milan Kučan.

Zaradi pat položaja v novem parlamentu bo jeziček na tehtnici Državljanska lista Gregorja Viranta. Kučanova koalicija, Pozitivna Slovenija, SD in Desus, imajo skupaj le 44 poslancev. To je premalo že za izvolitev Jankovića za mandatarja, kaj šele za oblikovanje trdne vladne koalicije. Na Virantovih plečih je v teh dneh velika odgovornost. Njegova »instant« politična stranka bo odločila, v katero smer bo prihodnje leto krenila Slovenija – še naprej proti zahodu ali v nasprotno smer proti Belorusiji. Alternativa za Viranta, če že hoče na vsak način h koritu, ni samo Janković, je tudi tehnična vlada.

Odločitev za Jankovića je v sedanjih kriznih razmerah za prihodnost Slovenije gotovo daleč najslabša rešitev. Vladavina pajdaškega kapitalizma in razvpitega nacionalnega interesa države gotovo ne more potegniti iz recesije. Nadaljnje zadolževanje, ki je bilo alfa in omega domnevne Jankovićeve učinkovitosti tako v Mercatorju kot mestni občini Ljubljana, lahko Slovenijo vodi samo v bankrot. Z Jankovićem za krmilom vlade se bo bonitetna ocena države najbrž nižala in še naprej bomo padali na mednarodni lestvici konkurenčnosti. Politika ekonomskega izolacionizma lahko nazadnje pripelje celo do ukinitve evra. Če ne bo že prej, tako kot v primeru Grčije in Italije, morala intervenirati EU. Bomo pač dobili stečajnega upravitelja, kot v intervjuju pravi ekonomist Rado Pezdir.

Dober teden po volitvah je Janković, čeprav še ni dobil niti mandata za sestavo nove vlade, že ves pijan od oblasti. Pozitivna Slovenija na predčasnih volitvah ni dobila absolutne (več kot 50 odstotkov), ampak samo relativno večino glasov volivcev (28,5 odstotka). Janković na volitvah ni dobil mandata za neomejeno vladanje – za njegovo stranko ni glasovala velika večina (71,5 odstotka) volivcev! Janković tudi ni človek, ki bi lahko presegel ideološke delitve in pripomogel k pomiritvi pregretega političnega ozračja. Prav nasprotno – je velik ideološki zadrtež in zamerljivec. Pred Jankovićem in njegovo politično »kamarilo iz ozadja« je v dramatičnem pismu iz Kliničnega centra prejšnji teden javnost posvaril celo premier v odhajanju Borut Pahor.

Prejšnji ponedeljek je Janković že triumfiral. V najslabši maniri pokojnega srbskega vožda Slobodana Miloševića je na shodu trenirkarjev – na svojem »mitingu resnice« zaradi nekega obrobnega zapisa na spletni strani SDS grobo obračunaval z opozicijo, da je rasistična in fašistična. Ob hkratni politični orkestraciji dominantnih medijev in politikantski zlorabi oblastnih institucij predsednika republike in informacijske pooblaščenke, je zadeva dobila naravnost grozljive dimenzije, na moč podobne tistim v Belorusiji in Rusiji, kjer oblastniki na ulicah obračunavajo z opozicijo in ukinjajo njim nenaklonjene medije. So to res že obrisi nove Slovenije pod Jankovićevo vladavino? Se nam 20 let po osamosvojitvi res obetajo najbolj svinčena leta slovenske tranzicije?

Letošnje Kučanovo božično darilo Sloveniji je razdor med Virantom in Janšo v korist Jankovića. Analize glasovanja volivcev kažejo, da Pozitivna Slovenija ne bi premagala SDS brez pomoči Virantove stranke. Po podatkih Ninamedie je kar tretjina volivcev Državljanske liste leta 2008 volila SDS. Gregor Virant lahko danes svojo avtonomno pozicijo dokaže samo tako, da ne gre v koalicijo z Jankovićem. V nasprotnem primeru se bo namreč potrdilo, da je njegovo »instant« politično stranko za enkratno uporabo na predčasnih volitvah dejansko ustanovilo Kučanovo omrežje.  Po volitvah je še zadnjim političnim naivnežem postalo jasno, da pri ustanovitvi Državljanske liste ni bilo nobenega skrivnega dogovora med Virantom in Janšo. To teorijo zarote so v javnosti širili propagandisti tipa Miro Kline z namenom, da bi zbegali volivce SDS in s tem koristili Jankoviću. To je (preverjeno!) počel tudi sam Virant, ko je nekaterim najtesnejšim sodelavcem v obraz lagal, da je dogovorjen z Janšo.