Koalicija glede Šoltesa neenotna, v zdravništvu so mu naklonjeni
16. jan. 2014 14:29 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Koalicija si je glede možnega kandidata za ministra za zdravje Igorja Šoltesa (na sliki s Kučanom v slaščičarni Zvezda; op. Reporter) neenotna. Po mnenju prvaka SD Igorja Lukšiča je nehigienično, da bi bil kandidat nekdo, ki predstavlja stranko v nastajanju, za predsednika DL Gregorja Viranta pa je kakovost pomembnejša kot strankarska kombinatorika. A Šoltes ima tudi zeleno luč zdravniških organizacij.
V strankarski demokraciji veljajo neka pravila, saj stranke za ministrske kandidate predlagajo nekoga iz svojih vrst ali tiste, ki so jim blizu, je v izjavi novinarjem pojasnil Lukšič.
"Nikakor pa ni logično, da dobimo za kandidata nekoga, ki predstavlja neko stranko v nastajanju in s tem širimo koalicijo na zunajparlamentarne stranke," je ponovil kritike, ki jih je izrekel že v sredo, po tem, ko se je premierka Alenka Bratušek s Šoltesom pogovarjala o kandidaturi. Šoltes namreč vodi društvo Verjamem, ki naj bi spomladi preraslo v stranko, večkrat pa se ga je že omenjalo kot aduta na politični levici.
Lukšič je še spomnil, da se je Šoltes "dokaj jasno postavljal" za dve zdaj zunajparlamentarni stranki, LDS in Zares, v vlogi predsednika računskega sodišča pa je sprožil postopek za odstavitev takratnega ministra za okolje Karla Erjavca in nato še dveh. "Torej je bil nek destabilizacijski element in ne predstavljam si, kako nekoga s takšno zgodovino postaviti na položaj v vlado, ki pa res mora skrbeti za stabilnost Slovenije," je dodal Lukšič.
Po njegovi oceni Šoltes ustanavlja stranko že dolgo časa in težko dobi kakšno podporo. Zato bi bilo "malo vprašljivo", da bi bila prva podpora, ki bi jo na tej politični poti dobil, ravno vlada. S Šoltesovo kandidaturo bi si vlada po mnenju prvaka SD odvzela kredibilnost in "neprimerno je, da bi na tak način poskušala utišati kritike".
Vodja poslancev SD Matjaž Han je pojasnil, da se bodo v poslanski skupini o Šoltesu predvidoma pogovarjali prihodnji teden. Za zdaj še nimajo uradnega predloga, Han pa upa, da Šoltes vendarle ni edini možen kandidat.
Po njegovem je dobro, če se pri kandidatih poenotijo vse koalicijske stranke. A je nenazadnje to stvar premierke, je še dejal Han in spomnil, da bodo najprej morali rešiti še "težavo z interpelacijo" zoper ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela.
V poslanskih skupinah so sicer glede primernosti Šoltesa za ministrskega kandidata previdni.
Prvak DL Gregor Virant pa je pred današnjo sejo vlade ponovil, da se mu zdi Šoltes zelo dober kandidat, zato bo premierko podprl, če ga bo predlagala za ministra.
Koalicija išče novega ministra za zdravje potem, ko je novembra s tega položaja odstopil Tomaž Gantar iz kvote DeSUS. med drugim je opozoril tudi na lobije in pritiske v zdravstvu.
Čeprav je prvak DeSUS Karl Erjavec že povedal, da Šoltes ni kandidat DeSUS, je za STA ocenil, da bi lahko po njegovem mnenju uspel presekati s korupcijo v zdravstvu.
Virant pa na vprašanje, ali ima Šoltes dovolj "hrbtenice", da se bo spopadel z lobiji v zdravstvu, odgovarja z besedami, da vedno izhaja iz tega, da so ljudje samostojne osebnosti. In za Šoltesa verjame, da je takšna osebnost. Prvak DL sicer ne ve, kot pravi, da bi bil Šoltes povezan s kakšnimi lobiji. Pač pa ve, da je strokovnjak za javno naročanje, kar je ena najhujših šibkih točk v zdravstvu.
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina meni, da mora biti nov minister za zdravje politično izkušen in imeti dovolj avtoritete. Po njegovi oceni Šoltes te vrline ima, predvsem pa je kompetenten za področje javnih razpisov, kar je velik problem slovenskega zdravstva, je dejal za STA.
Možina pravi, da zdravniške organizacije nimajo zadržkov s tem, da novi minister za zdravje ne bi bil zdravnik. Seveda je dobro, da ima predstavo o zdravstvu, ni pa nujno, da je to medicinski strokovnjak, pravi predsednik zdravniške zbornice.
Sicer so si tudi zdravniške organizacije prizadevale najti kandidata za ministra, a jim to ni uspelo, pravi Možina. "Nekaj kolegov sicer je, ki imajo reference, a nimajo poguma. Marsikdo pravi, da so to preveliki čevlji," je dejal za STA. O imenih pa ni želel govoriti.
Možina pravi, da bo moral Šoltes, če bo postal minister, pojasniti teh 500 milijonov evrov, kolikor naj bi se jih izgubilo v zdravstvu, saj je tudi avtor te izjave.
Tudi zdravnik Erik Brecelj, ki je več let glasno opozarjal na težave v zdravstvu, meni, da bi bil Šoltes primeren kandidat za ministra. Od njega sicer ne pričakuje, da bo v letu in pol izpeljal zdravstveno reformo, pač pa da bo uredil področje javnih naročil, standardizacijo materialov ter postopkov vodenja javnih zdravstvenih zavodov.
Brecelj je za STA pojasnil, da ni on predlagal Šoltesa za kandidata, a da sta se s premierko strinjala, da bil primeren za ta položaj. Prav tako meni, da je primeren tudi, ker že ima politične izkušnje.
Na mizi je bilo po njegovih besedah več imen, o katerih sicer noče govoriti. Dejal pa je, da tudi ostali niso bili slabi, a da je Šoltes edini takšen specialist za javna naročila.
Koalicija sicer išče tudi novega ministra za gospodarstvo. Virant je potrdil, da pri premierki potekajo pogovori z možnimi kandidati. Z nekaterimi imeni je seznanjen, a jih ne razkriva. Poudarja pa, da je treba ministra za gospodarstvo in za zdravje imenovati čim prej, prav tako bi bilo dobro, če sodelujeta v usklajevanju nove koalicijske pogodbe.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke