Slovensko kmetijstvo je na psu, funkcionarji Zadružne zveze Slovenije, ki ji predseduje Peter Vrisk, pa živijo v devetih nebesih. Uprava, v kateri sta ob Vrisku menda še dva člana, katerih imeni sta skrivnost, je v letu 2008 vsak mesec zaslužila kar 18.205 evrov bruto. Koliko od tega je pripadlo Vrisku, pa še naprej ostaja skrivnost. A plača ni edini prihodek predsednika Zadružne zveze. K njej je treba prišteti še druge prejemke, ki izvirajo iz številnih funkcij, ki jih opravlja Peter Vrisk. Poleg vsega tega pa je tudi kmet – na leto na svoji kmetiji v Ivenci pri Vojniku zredi 50 govejih pitancev in pridela okrog 40 ton žita – in za vse to prejme (v letu 2009) še dobrih 15 tisoč evrov državnih subvencij.
Plačni rekorderji v slovenskem zdravstvu, ki se zaradi visokih plač vsak mesec znajdejo na javnem prangerju, se lahko postavijo ob bok funkcionarjem Zadružne zveze s Petrom Vriskom na čelu. Predsednik vlade Borut Pahor, ki je za junij prejel 6001 evrov bruto plače, se lahko pred njimi celo skrije.Iz poročila Zadružne zveze za leto 2008 je razvidno, da si uprava Petra Vriska izplačuje zelo visoke plače. V tem letu so stroški dela za dvajset zaposlenih znašali kar dober milijon evrov oziroma 52.013 evra na zaposlenega.
Stroški dela so pomenili dobri dve tretjini prihodkov Zadružne zveze. V letu 2008 je bilo teh slabih 1,5 milijona evrov, od tega največ – kar 1,263 milijona evrov – ustvarjenih iz naslova najemnin. Poleg visokih stroškov dela na potratnost vodstva Zadružne zveze kažejo še nekateri drugi odhodki – za sejnine so namenili 59 tisoč evrov, za odvetnike 60 tisoč, za reprezentanco 55 tisoč …
Predsednik Zadružne zveze Peter Vrisk pa je trmast in noče razkriti javnosti, koliko natančno znaša njegova bruto mesečna plača. V Zadružni zvezi pravijo le, da je podatek, ki so ga objavili nekateri slovenski mediji, da naj bi Vrisk prejemal kar 18 tisoč evrov bruto, »povsem neresničen in popolna laž«. Ta podatek izhaja iz poročila Zadružne zveze za leto 2008, kjer je navedeno, da so za plačo uprave namenili 218.461 evrov.
Če to številko delimo z dvanajstimi meseci, pridemo do 18.205 evrov, kar je za slovenske razmere nedvomno astronomski znesek, nad katerim bi se morali še posebno zamisliti državni funkcionarji, pristojni za kmetijstvo. A kmetijskega ministra Dejana Židana, ta je za junij prejel 5451 evrov bruto plače, v medijih že objavljeni podatek o visoki Vriskovi plači očitno niti malo ne moti. Židan se je komentarju izognil, češ da jim na ministrstvu ni znano, da bi predsednik Zadružne zveze prejemal tako visoke dohodke. Sicer pa, tako Židan, Zadružna zveza ni organ v sestavi ministrstva, zato nikakor ne želijo posegati v njeno organiziranost in višino dohodkov predsednika oziroma članov upravnega odbora.
Povsem drugačen je bil komentar predsednika Slovenske ljudske stranke Radovana Žerjava. Peter Vrisk je že več let pomemben član Slovenske ljudske stranke, leta 2003 je skupaj z Janezom Podobnikom kandidiral za njenega predsednika, a ni bil izvoljen. Žerjav je Vriskovo plačo označil za pohlep brez primere: »Če ta podatek drži, sem glede na razmere v kmetijstvu, socialni položaj slovenskega kmeta in tudi glede na ekonomsko-socialno krizo zgrožen. To je težko razumeti drugače, kot da gre za pohlep brez primere.«
Žerjav pravi, da se v SLS od takega ravnanja distancirajo, obenem pričakujejo, da bo predsednik Zadružne zveze sam predstavil realen podatek in argumente zanj. »Pozivam vse pristojne organe Zadružne zveze in članstvo zadrug, da nemudoma ustrezno ukrepajo,« je brezkompromisen Žerjav. Oster je bil tudi nekdanji predsednik SLS dr. Franc Zagožen, ki je v izjavi za Kmečki glas dejal, da je zaradi položaja, v kakršnem so danes kmetje, taka plača skrajno neprimerna, nepoštena do članstva in nehigienična.
Nad višino Vriskove plače je zgrožen tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zadruge Škofja Loka Peter Mesec: »Ko sem prebral, da naj bi Peter Vrisk toliko zaslužil samo v Zadružni zvezi, sem bil tako kot drugi člani zadruge dobesedno šokiran. Člani so od mene zahtevali, da številko preverim, saj je bilo težko verjeti, da lahko nekdo zasluži desetkrat več kot drugi direktorji. Obnemeli smo, tega res ne moremo verjeti. To je nezaslišano. Ko sem direktorico Anico Frelih, ki odhaja, pobaral o Vriskovi plači, je odvrnila, da o tem ne ve nič.«
VEČ V TISKANI IZDAJI