Revija Reporter
Slovenija

Kljub zavrnitvi ovadbe zoper Bobinca ATVP nadaljuje z nadzorom v Gorenju

STA

29. jun. 2017 10:27 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vsi posamezniki, ki so bili seznanjeni z notranjo informacijo o Panasonicovih namerah, so menda podpisali pismo o zaupnosti.

Wikipedia

Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) nadaljuje z nadzorom aktivnosti suma zlorabe notranjih informacij ob lanskem skrbnem pregledu Panasonica v Gorenju.

Z odločitvijo tožilstva, da zavrže ovadbo ATVP zoper Gorenje in njegovega prvega moža Franja Bobinca, se sicer ne strinjajo, a jo bodo spoštovali.

Kot so danes sporočili iz ATVP, so na pristojna državna tožilstva doslej vložili štiri kazenske ovadbe zoper pet fizičnih oseb in eno pravno osebo zaradi sumov storitve kaznivega dejanja zlorabe notranje informacije.

V nadzornem postopku zoper eno fizično osebo je bilo na podlagi odredbe ATVP povrnjeno premoženje, pridobljeno z zlorabo notranje informacije.

"ATVP nadaljuje z izvajanjem nadzornih aktivnosti v tej zadevi in še naprej pridobiva ter analizira številne podatke, vključno s podatki, prejetimi iz 14 držav," so poudarili.

ATVP je sicer v omenjenih postopkih vložila kazenske ovadbe zoper šest oseb zaradi sumov storitve kaznivega dejanja zlorabe notranje informacije - tri osebe zaradi protipravnega razkritja notranje informacije in tri osebe zaradi nepooblaščene pridobitve notranje informacije in izkoriščanja te informacije za nakup delnic Gorenja.

Nadzornik kapitalskega trga je kazenske ovadbe zoper Gorenje in Bobinca podal avgusta lani, a je tožilstvo ovadbi zavrglo.

"ATVP je preučila razloge za zavrženje ovadbe in se z njimi sicer ne strinja, saj ti nenazadnje odstopajo od prakse in pravnih nadziranj drugih evropskih regulatorjev, ki nadzorujejo zlorabe trga, vendar bo odločitev tožilstva spoštovala. V prihodnje bo pri podajanju tovrstnih kazenskih ovadb upoštevala razloge tožilstva in bo na njihova pravna nadziranja tudi ustrezno odgovorila," so izpostavili.

Dogovor med Gorenjevo upravo in japonskim koncernom Panasonic o izvedbi skrbnega pregleda je sicer lani močno odmeval v javnosti. Informacijo o njem je Gorenje namreč objavilo 25. julija, a se je kmalu po tem izkazalo, da je uprava objavo odložila. Bobinac je med drugim o skrbnem pregledu pet dni pred javno objavo obvestil premierja Mira Cerarja.

Panasonic se sicer ni odločil za prevzem Gorenja, saj so po opravljenem skrbnem pregledu ugotovili, da povečanje lastniškega deleža v Gorenju ni skladno z njihovo trenutno investicijsko strategijo.