Revija Reporter
Slovenija

Kljub številnim uspehom je prihodnost slovenskega športa vse prej kot svetla

STA

21. mar. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Avtorji televizijske oddaje Tarča so na prvem programu TVS včeraj spregovorili prihodnosti slovenskega športa. Ta kljub velikim nedavnim uspehom ni tako svetla, nazadnje je Slovenija na zimskih olimpijskih igrah v Sočiju osvojila kar osem kolajn, saj sta največji težavi zagotavljanje zadostnih sredstev in pridobivanje zanimanja mladih za šport.

Slovenija je v času samostojnosti resnična športna velesila. Svetovna in evropska prvenstva, olimpijske igre in tudi moštvena tekmovanja so polna slovenskih uspehov, poraja pa se vprašanje, kako dolgo še. Veliko športnih sredin se namreč zaradi pomanjkanja sredstev srečuje s propadanjem, nazadovanjem, pomanjkanjem kadrov ... V času, ko med mladimi prevladujejo "navidezna" prijateljevanja preko socialnih omrežij in tekmovanja v računalniških igricah ter brskanja po svetovnem spletu, je mlade težko zvabiti v športne kolektive, brez baze pa se šampioni v večini primerov ne rojevajo.

Avtorji oddaje, ki jo je vodil nekdanji športni novinar Igor E. Bergant, so se najprej osredotočili na tri v zadnjih letih manj uspešne zgodbe. Smučarski center Pohorje oziroma Smučarski klub Branik je bil v preteklosti zibelka uspešnih smučarjev in smučark, v zadnjih letih pa se srečuje predvsem z veliki finančnimi težavami. Dodatno finančno sliko slabša še pomanjkanje snega, ki prestavlja mariborski ponos Zlato lisico na druge lokacije.

Enako velja za Hokejski klub Jesenice in nekatere vaterpolske sredine v Sloveniji, predvsem kranjsko, ki je bila dolga leta vodilna na domačih tleh, zdaj pa zaradi pomanjkanja sredstev ne more niti nastopati v evropskih tekmovanjih. Nazadnje je morala slovenska reprezentanca izpustiti kvalifikacije za evropsko prvenstvo.

A vse vendarle ni tako črno. Kot primer dobre prakse gre izpostaviti predvsem Judo zvezo Slovenije, ki je v zadnjih letih v svetovnem vrhu, medtem ko je bila pred 20 leti povsem na dnu. A le dobro delo z mladimi lahko obrodi sadove. Vendar pri treningih ne gre pozabiti na ustrezno izobraževanje otrok - športnikov. Tudi zaradi tega je pomembno, da država zagotovi ustrezno štipendiranje, ki nadarjenim zagotavlja osnovne pogoje za nemoteno treniranje.

Kot so v pogovoru poudarili vrhunski košarkarji Rašo Nesterović, Boštjan Nachbar in Goran Dragić, je potrebno zagotoviti ustrezen sistem, ki bo deloval. Pri tem pa vpletenih ne sme zanimati zgolj končni rezultat s športnega stališča, pač pa strategija, ki bo športnikom omogočila rast in napredovanje, tako s finančnega kot tudi s strokovnega stališča.

V studiu Tarče so sodelovali Brigita Bukovec, srebrna atletinja z olimpijskih iger v Atlanti 1996, Bogdan Gabrovec, podpredsednik Olimpijskega komiteja Slovenije in predsednik Judo zveze Slovenije, Matjaž Kopitar, selektor slovenske hokejske reprezentance, Jože Mermal, predsednik uprave velikega pokrovitelja BTC, in Tanja Ahčin, profesorica na gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju, od koder so številni slovenski šampioni.