Klemenčič meni, da se Tanko ne bi smel vtikati v njegovo premoženje
7. feb. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Mandatno-volilna komisija DZ (MVK) je razpravo o premoženjskem stanju predsednika protikorupcijske komisije Gorana Klemenčiča zaradi njegove odsotnosti preložila na eno od prihodnjih sej. Klemenčič se je predsednici MVK Sonji Ramšak pisno opravičil in hkrati izpostavil problem nasprotja interesov. Po eni uri so sejo sicer zapustili poslanci PS.
Iz PS so za STA sporočili, da je Ramšakova po njihovem mnenju zlorabila pooblastila in zaprla sejo za javnost, PS pa da "v takem inkvizicijskem procesu zoper predsednika komisije za preprečevanje korupcije ne bo sodelovala".
Klemenčič je sicer v torek Ramšakovi sporočil, da se seje ne bo mogel udeležiti zaradi vnaprej dogovorjenih službenih obveznosti.
"Obenem vas naprošam - čeprav se zavedam, da tega niste dolžni storiti - da razpravo o morebitnem sprejemu sklepa o izvedbi predmetnega nadzora preložite na drugo sejo, oziroma da od pristojnih služb pridobite ustrezna pravna pojasnila glede dopustnosti, obsega, postopka in načina izvedbe predlaganega nadzora," je zapisal Klemenčič.
MVK je tako na včerajšnji za javnost zaprti seji obravnavala zgolj tožbi oziroma besedila pripravljalnih vlog toženih strank, ki bodo posredovane pristojnemu sodišču.
Klemenčič sicer meni, da citirana pravna podlaga v predlogu sklepa, ki ga je vložil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, ne nudi temelja za sprejem ali izvršitev tovrstnega sklepa s strani MVK. Njegovo sprejetje, predvsem pa izvajanje, bi lahko predstavljalo tudi znake kaznivega dejanja, je dodal.
Klemenčič je v pismu izpostavil tudi problem nasprotja interesov. Predlagatelj je namreč uradna oseba oziroma poslanec SDS. Protikorupcijska komisija namreč vodi postopek glede suma korupcije pri zaposlitvi njegovega sina v državnem podjetju, je zapisal Klemenčič in spomnil še na nedavno objavljeno poročilo komisije, ki obremenjuje prvaka SDS Janeza Janšo. Zato so po mnenju Klemenčiča dejanja Tanka glede protikorupcijske komisije sporna z vidika določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije o izogibanju nasprotja interesov.
Ramšakova je sicer včeraj v DZ novinarjem povedala, da je MVK pristojna za nadzor nad premoženjskim stanjem članov in predsednika komisije za preprečevanje korupcije. MVK lahko po njenih ocenah iz uradnih evidenc pridobi posamezne podatke in ugotovi, ali gre za neskladje med dejanskim in prijavljenim premoženjskim stanjem Klemenčiča.
Pravnik Rajko Pirnat je sicer že ocenil, da gre za zlorabo tega delovnega telesa DZ. Ramšakova je s tem mnenjem seznanjena, a pojasnjuje, da iz 21. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije izhaja, da je za nadzor nad delom in premoženjskim stanjem članov protikorupcijske komisije pristojen DZ. Ta je z odlokom to pristojnost podelil MVK, je pojasnila Ramšakova.
V SDS so sicer ob zahtevi za razpravo na seji MVK izpostavili nejasnosti pri Klemenčičevem finančnem stanju, njegovih dolgovih in poroštvih. Očitajo mu, da hiše ni vpisal v register Geodetske uprave RS. Klemenčič je sicer očitke že zavrnil in izpostavil, da se nič od očitanega ni dogajalo v času njegovega opravljanja javne funkcije.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke