cg_zdravstveni_domovi Svet24.si

Prihodki v zdravstvu so se v petih letih povečali...

beli-pav Svet24.si

Foto: Beli pav ponosno razprl svoj rep

nov ct aparat, Pavel Berden in Dimitrij Kuhelj Necenzurirano

Bolniki v UKC Ljubljana ostajajo brez preiskav. ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

matija-rupel Njena.si

Skrito v raju: Igralec na odru gol kot glista

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Klemenčič: Janša in Janković lahko poročilo komisije izpodbijata s tožbo

Deli na:
Klemenčič: Janša in Janković lahko poročilo komisije izpodbijata s tožbo

Foto: Bobo

Zoran Janković se je po pooblaščencu Odvetniški družbi Čeferin pritožil zoper sklep upravnega sodišča. Slednje je namreč zavrnilo njegovo zahtevo, da z začasno odredbo protikorupcijski komisiji naloži, da mora odstraniti zaključno poročilo v delu, ki se nanaša na Jankovića. Pritožbo so skupaj s spisom predložili v reševanje vrhovnemu sodišču.

Po mnenju Jankovićevih pooblaščencev je bil predlog za začasno odredbo neutemeljeno zavrnjen, so ob napovedi pritožbe za STA pojasnili na Mestni občini Ljubljana.

Ob tem so izpostavili, da je sodišče v nasprotju z mnenjem protikorupcijske komisije odločilo, da je pristojno za obravnavo konkretne zadeve. Tako po mnenju pooblaščencev ne drži stališče predsednika komisije Gorana Klemenčiča, "da zoper njegova pisanja ne obstaja nikakršno pravno sredstvo".

V zvezi s tem so danes na Komisiji za preprečevanje korupcije pojasnili, da predsednik komisije Goran Klemenčič ali kdorkoli drug v imenu komisije ni nikoli izjavil, da zoper zaključno poročilo nadzora nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank ni možna uporaba pravnih sredstev. Zato je trditev Jankovićevega pooblaščenca po mnenju komisije vsaj napačna, če že ne neprimerna, posebej v luči dejstva, da je moralo prvostopenjsko sodišče tožnika pozvati, naj prvotno tožbo dopolni, ker ta ni izpolnjevala temeljnih pogojev za razsojanje in bi jo sodišče brez dopolnitve zavrnilo.

Kot so zapisali, je komisija večkrat poudarila, da je poročilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem dokončno, ker zoper njega ni mogoča pritožba. Tega dejstva upravno sodišče po mnenju komisije z zadnjima sklepoma ni v ničemer spremenilo oziroma mu je pritrdilo. Možna pa so, kot je poudarila komisija, druga pravna sredstva - na primer tožbe.



Ponovili so, da je uporaba pravnih sredstev zoper odločitve oziroma ugotovitve institucij pravne države običajna, ustavna in demokratična pot - v nasprotju s podtikanji in osebnimi diskreditacijami nadzornih institucij ter ljudi, ki vodijo takšne institucije. Utemeljeno je pričakovanje, da politika, z njo povezane osebe, tožniki ali njihovi pooblaščenci javnost obveščajo korektno, so še zapisali v komisiji.

Vrhovno sodišče mora o pritožbi odločiti v 15 dneh. Upravno sodišče sicer nadaljuje z obravnavo Jankovičeve tožbe.

Senat upravnega sodišča v Celju je zavrnil tudi zahtevo premiera Janeza Janše po zadržanju poročila protikorupcijske komisije, njegova pritožba pa je že v obravnavi na vrhovnem sodišču. Se je pa upravno sodišče v zadevi izreklo za pristojno in bo o vloženi tožbi Janše odločalo prednostno.

Komisija za preprečevanje korupcije je v začetku januarja objavila poročilo o premoženjskem stanju predsednikov strank. Pri nadzoru premoženja je ugotovila, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, Janši pa se je premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.