Del slovenske desnice je bil navdušen nad nastopom ameriškega podpredsednika J. D. Vancea na varnostni konferenci v Münchnu. Nekateri so ob tem nasedli zmanipuliranemu posnetku, iz katerega izhaja, da je Vance s svojimi besedami v jok spravil predsednika münchenske konference, Nemca Christopha Heusgena – našli so se celo taki, ki so to manipulacijo pomagali širiti na družbenih omrežjih.
Nekdanji minister in publicist Žiga Turk je bil tudi med tistimi, ki so zgodbi o Nemčevih solzah najprej nasedli, a se je kasneje popravil in opozoril, da gre za zmanipuliran posnetek. Heusgen se namreč ni jokal zaradi Vanceovega govora, temveč zato, ker je bila letošnja konferenca zadnja, ki jo je vodil.
Nekdo je zmontiral posnetek Heusgenovega nastopa, tako da je izrezal velik del njegovega govora in ustvaril vtis, da so bile solze nemškega diplomata reakcija na izjave ameriškega podpredsednika. Mimogrede, ameriški poslovnež in spletni vplivnež Brian Krassenstein, ki je na omrežju X objavil ta posnetek, se za širjenje manipulacije še vedno ni opravičil, kaj šele, da bi jo odstranil.
Med tistimi, ki so nekritično nasedli laži o Heusgenovem joku, je bil tudi ustavni sodnik Klemen Jaklič. Ta se je na Radiu Ognjišče v oddaji Spoznanje več, predsodek manj (od 30.55) navduševal nad nastopom Vancea.
»Poglejte, kako suvereno je predstavil svoje stališče podpredsednik ZDA Vance na nedavnem evropskem srečanju, tako da so nekateri kar jokali, kot sem videl kasneje. Evropejci, ki tega niso navajeni. Jaz vem, navajen sem ameriške družbe, oni najbolj cenijo svobodo govora, svobodo povedati, kaj si misliš. Pri njih to že 200 let onemogoča totalitarizme. Pravijo: ne bomo omejevali svobode izražanja, ker bomo s tem dosegli nasprotne učinke od tistih, ki jih želimo; povzročili bomo, da se bodo totalitarni refleksi le še bolj bohotili v t. i. ilegali. Naj pridejo na plano, tam se bomo z njimi borili. Poglejte, kako suvereno po ameriško je to razložil, lepo vljudno se je še slikal z nemškimi vojaki in odletel s svojim letalom domov,« je bil Jaklič vzhičen zaradi Vancea, ki je menda Evropejcem odčital lekcijo iz svobode govora.
A bolj kot karkoli drugega lahko Vanceov nastop v Münchnu označimo kot lekcijo o nevarnosti lažnih novic. Poleg manipulacije s solzami, za katero sicer ni odgovoren, je namreč ameriški podpredsednik v svojem govoru še izustil debelo laž o Škotski, kjer naj bi nasprotnikom splava poslali pisma, ki so jim celo prepovedovala molitev v lastnem domu.
Gre sicer za zlonamerno interpretacijo dejanskih dogodkov, Vance pa naj bi lažno novico prevzel z družbenega omrežja tiktok. Na Škotskem so območja varnega dostopa zasnovana tako, da zavarujejo pravico žensk do dostopa do splava – za ta območja torej velja bližina klinik, kjer se opravljajo splavi. Škotska zakonodaja ne prepoveduje protestov in ne omejuje svobode govora, še manj molitve na dom, prepoveduje pa nadlegovanje žensk in poskuse vplivanja na njihovo odločitev o dostopu do splava v teh varnih območjih. Se pravi, zakon zajema le namerno ali nepremišljeno vedenje v bližini klinik.
Da namen poslanih pisem ni bil kriminalizirati nobenega določenega dejanja, vključno s tiho molitvijo, je po Vanceovem nastopu poudaril tudi tiskovni predstavnik škotske vlade. Predlog zakona je bil sprejet po tem, ko so številne skupine proti splavu nenehno protestirale v bližini ustanov za splav, vključno z ameriško organizacijo 40 dni za življenje.