"Z današnjim dnem sem deležna celotnega paketa, ki ga je imela opozicija na voljo za mojo diskreditacijo," je dejala na seji DZ ob odgovoru na predlog razrešitve, ki so ga vložili poslanci SDS in NSi. Ob tem je naštela dopise z grožnjami, blatenje v opozicijskih medijih, ki se je nanašalo tudi na njene osebne lastnosti, žaljenja na družbenih omrežjih, poskusov blokiranja njenega dela, obstrukcij, kazenske ovadbe in tožarjenje Evropskemu parlamentu.
"Resnično moram biti hud trn v peti nekaterim, predvidevam, da predvsem tistim, ki so se v svoji dolgoletni politični praksi navadili na to, da lahko državo in pravo prikrojijo svojim lastnim interesom, izsiljujejo, grozijo, verbalno napadajo, ker se jih drugi navadno prestrašijo in se uklonijo. Jaz se ne bom uklonila," je dejala.
"Vsak predlog poslank in poslancev, ki ni v nasprotju z ustavo ali zakoni, je v parlamentu obravnavan v skladu s poslovnikom," je izpostavila.
DZ je v tem mandatu razpisal šest referendumov, vseh šest pa je opozicija izgubila, je izpostavila. "Res je, parlamentarno prakso spreminjamo, ker se je izkazalo, da dosedanja omogoča zlorabe tako pomembnega instrumenta, kot je posvetovalni referendum," je dejala. Namen posvetovalnega referenduma je predhodno povprašati državljane o mnenju glede pomembnih tem za razvoj države, in ne zavlačevanje zakonodajnih postopkov, je poudarila.
Slednje se je po njenem mnenju pokazalo pri ravnanju SDS pri priznanju Palestine. Predlog se mora uvrstiti na dnevni red prve naslednje seje DZ, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo, kar pomeni, da je lahko obravnavan tudi manj kot 30 dni pred naslednjo sejo, je pojasnila.
Obregnila se je tudi ob očitke o ustanavljanju preiskovalnih komisij DZ, ki so bile v skladu z zahtevami tudi ustanovljene, razen druge preiskovalne komisije na področju energetike, vsebina katere se prekriva z že ustanovljeno preiskovalno komisijo, dve preiskovalni komisiji pa bi pomenili poseg v pravno varnost. "To prakso je uvedel moj predhodnik France Cukjati (SDS) in jo nadaljujem tudi sama, ker je pravilna," je izpostavila.
"Laž lahko tisočkrat ponovite, pa bo ostala laž, lahko jo tvitate, kričite na ulicah ali pred sodišči, lahko jo zapišete v knjige ali jo objavljate v svojih medijih, a laž bo ostala laž," je dejala. Ob tem pa se je vprašala tudi, "kaj motivira del slovenske politike, da vehementno podpira režim, ki je obtožen vojnih zločinov ter zločinov proti človeštvu in izvaja genocid in agresijo zdaj že na tri sosednje države".
V današnji razpravi po mnenju predsednice DZ argumenti in dejstva ne bodo imeli prav velike vloge za predlagatelje njene razrešitve, ki je že osma po vrsti, ki jih je vložila SDS. Po dvakrat so jih bili deležni nekdanji predsedniki Pavle Gantar, Milan Brglez in Igor Zorčič, je izpostavila v predstavitvi mnenja in dodala, da je zadovoljna, da je v njihovi družbi.
V prvih dveh letih delovanja so v DZ obravnavali skoraj 300 zakonov, sprejeli pa nekaj več kot 200, je navedla, ob tem pa se je zahvalila tudi strokovnim službam DZ. Organizirala je tudi štiri posvete - za boljšo prihodnost otrok, živali, starejših in otrok v sodnih postopkih.
"Ne glede na vse, kar bo danes tukaj izrečeno, sem se trudila, da je kljub nenehnim nekonstruktivnim dejanjem opozicije DZ deloval učinkovito in predvsem v interesu ljudi in strateških interesov države," je dejala. Ne glede na izid glasovanja, bo delo kot poslanka opravljala še naprej.
"Jutri bodo dovoljene sanje o Sloveniji, kjer bomo ljudje svobodni in varni, kjer bomo lahko vsi taki, kakršni želimo biti in nas nihče zaradi tega ne bo obsojal, kjer bo država služila ljudem in ne obratno, (...) v kateri se bomo v nov dan zbujali s pogledom naprej, ne pa s političnimi pamfleti tistih, ki še danes živijo v preteklosti, iščejo trenutek svoje že davno minule namišljene slave in ostajajo le bedna senca v toku naše zgodovine," je sklenila.
Pod predlog za razrešitev so poleg poslancev SDS podpise prispevali tudi poslanci NSi. Za razrešitev predsednika DZ je na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov, predlagatelji jih imajo skupaj 32. Glede na parlamentarna razmerja in v javnih izjavah izraženo podporo Klakočar Zupančič v koalicijskih vrstah, bi bil tako uspeh opozicijskega predloga presenečenje.
Klakočar Zupančič: Laž lahko tisočkrat ponovite, lahko jo tvitate, pa bo ostala laž
17. dec. 2024 10:55 Osveženo: 10:57 / 17. 12. 2024
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob predlogu za njeno razrešitev dejala, da mora biti resnično hud trn v peti "tistim, ki so se v svoji dolgoletni politični praksi navadili na to, da lahko državo in pravo prikrojijo svojim lastnim interesom". Znova je pojasnila nekatere svoje odločitve, poslance pa pozvala, naj glasujejo po svoji vesti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke