Kdo vse naj bi pisal sodbo Janši
11. jun. 2013 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V sestavljanje sodbe v zadevi Patria naj bi bilo poleg sodnice Barbara Klajnšek vpletenih več oseb.
Še pred obsodbo v zadevi Patria, v kateri je sodnica Barbara Klajnšek na zaporne kazni obsodila Janeza Janšo, Ivana Črnkoviča in Toneta Krkoviča, so na Planetu TV poročali, da naj bi bilo v sestavljanje sodbe vpletenih več oseb. Po njihovih virih naj bi tako pri tem sodnici Klajnškovi pomagali predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, predsednica okrajnega sodišča v Ljubljani Vesna Pavlič Pivk, dr. Ljubo Bavcon in profesorica z ljubljanske pravne fakultete dr. Katja Šugman Stubbs. Ti naj bi se v ta namen večkrat sestali, na vprašanja s Planeta TV pa so zatrdili, da se sestajajo zgolj po službeni dolžnosti ali pa občasno na kakšnem srečanju pravnikov, sicer pa ne.
Med drugim so na Planetu TV poročali, da je dr. Šugmanovi odgovor njihovemu novinarju Gašperju Petovarju pomagala napisati novinarka Dnevnika Ranka Ivelja, sicer predsednica častnega razsodišča Društva novinarjev Slovenije. Tako so sklepali na podlagi napačno poslanega elektronskega sporočila, v katerem je Šugmanova dejala, da je glede odgovora upoštevala Rankin nasvet.
Ranka Ivelja nam je pojasnila, da se s Šugmanovo res poznata in ta se je nanjo obrnila kot predsednico častnega razsodišča DNS. Ob novinarjevih vprašanjih, ki so se ji zdela čudna, je Šugmanova pri njej poizvedela, kaj naj stori, ali naj sploh odgovori. Svetovala ji je, da je vsekakor bolje odgovoriti. Novinar Šugmanovi sicer ni pojasnil, katero zgodbo preverja, zato ji je Ivelja dejala, da mora novinar v skladu z novinarskim kodeksom sogovorniku pojasniti, zakaj zbira informacije.
To je vse, vse drugo pa je konstrukt, ki služi obračunavanju z novinarji in mediji, ki niso po volji SDS, je prepričana Ivelja, saj so to zadevo kot manipulacijo uporabili kasneje pri SDS. Šugmanovi ni pomagala sestaviti odgovora, niti ji ga ni napisala, svetuje pa vsakemu, ki ga zanimajo vprašanja, povezana z novinarskim kodeksom.
Zadeva spominja na pomoč nekdanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju, ki mu je novinarka Večera Melita Forstnerič Hajnšek svetovala, kako naj ravna v zvezi z »napadi« nekaterih njenih novinarskih kolegov z Večera nanj. Potem ko je ta zaupni odnos med Kanglerjem in novinarko zaradi prisluhov prišel na dan, so se pri Dnevniku zgražali, da take novinarske dvoživke zmanjšujejo verodostojnost novinarskega poklica. Je tudi njihova Ranka Ivelja dvoživka?
V zvezi z razkrivanjem morebitnih asistentov pri sestavljanju sodbe Janši smo tako okrajno sodišče v Ljubljani kot vrhovno sodišče zaprosili za seznam obiskovalcev pri njunima predsednikoma od začetka leta naprej. »Evidence sestankov Pavlič Pivkove in njenih službenih obveznosti nimamo,« so razložili na okrajnem sodišču. Na vrhovnem sodišču pa so nas zavrnili s pojasnilom, da evidence obiskovalcev ne sestavljajo »na način, ki bi omogočal njeno posredovanje v obliki seznama«. Tudi sicer bi morali zaradi varovanja osebnih podatkov, če bi seznam obstajal, izločiti osebne podatke vseh oseb, ki niso zaposlene na vrhovnem sodišču.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke