Iz priloženega dokumenta izhaja, da je v prejšnja vlada odločila, "da se zaradi ureditev motenj na trgu pri preskrbi z dobavo osebne varovalne opreme, za potrebe obvladanja epidemije koronavirusa, za zaščito zdravstvenega in drugega osebja iz državnih blagovnih rezerv uporabijo artikli in priloge, ki je sestavni del tega sklepa."
Nadalje: "Izvedbo sklepa zagotovi Zavod RS za blagovne rezerve v sodelovanju z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo in ministrstvom za zdravje. Prevzemnik blaga je Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, državni logsitični center v Ljubljani (Roje)."
V sklepu še piše, da "Zavod Republike Slovenije za blagovne rezerve za nadomestitev rezerve iz prve točke tega sklepa nadomesti najkasneje do 31. 12. 2020. Sredstva za nadomestitev blaga iz državnih blagovnih rezerv se zagotovijo iz proračunske rezerve."
Zato smo zavod vprašali, ali so naročili maske, respiratorje in zaščitno opremo, po kakšnem postopku in kdaj oziroma zakaj tega niso storili. Po odgovor so nas poslali na ministrstvo za gospodarstvo, kjer pa so nam odgovorili, da je bilo v prejšnji vladi "za postopek naročil in vseh aktivnosti, povezanih z nabavo zaščitne opreme, pristojno ministrstvo za zdravje."
"Trenutna Vlada RS je za nabavo mask, respiratorjev in druge zaščitne opreme zadolžila Zavod RS za blagovne rezerve. Postopek bo izveden v skladu s 46. členom Zakona o javnem naročanju (ZJN-3)." To pomeni, da gre za postopek s pogajanji brez predhodne objave za javno naročilo.
Zavod za blagovne rezerve še vedno vodi Anton Zakrajšek, član SDS in nekdanji župan občine Velike Lašče, tudi minister za gospodarstvo je še vedno isti, Zdravko Počivalšek, prvak SMC.
Zavod za blagovne rezerve še vedno vodi Anton Zakrajšek, član SDS in nekdanji župan občine Velike Lašče, tudi minister za gospodarstvo je še vedno isti, Zdravko Počivalšek, prvak SMC.
Na ministrstvu za zdravje nam na naša vprašanja v zvezi z dobavo mask, respiratorjev in druge medicinske opreme niso odgovorili, prav tako tudi ne na vladnem uradu za komuniciranje. Njihove odgovore bomo objavili takoj, ko jih bomo prejeli.
Vprašali smo jih, preko katerih zasebnih podjetij je vlada kupila zaščitno opremo, koliko je stala državo in kdaj jo bomo dobili. Prav tako nas je zanimalo, kaj se je zgodilo z naročilom, ki ga je prejšnja, Šarčeva vlada dala v okviru skupnega naročila EU, ali je podobno naročilo dala tudi sedanja, Janševa vlada ter kakšna je usoda kitajske ponudbe o donaciji medicinske pomoči Sloveniji.
Obrambni minister Matej Tonin je za Odmeve TV Slovenija dejal, da se s pošiljko 1,5 milijona zaščitnih mask, ki čakajo v Hamburgu, zapleta. Letalo z opremo je pristalo v Nemčiji, tam čakata dva slovenska tovornjaka, vendar "stvari ne stečejo", je pojasnil.
Tonin je izrazil bojazen, da skušajo Nemci uveljaviti odločbo, da ne dovoljujejo izvoza zdravstvene opreme, ki jo potrebujejo. Drugi problem je, da so zastoji na meji, in če bo treba, bo Slovenija po te maske poslala tudi letalo.
Zgodil se je še en incident, je za Odmeve povedal Tonin. Z zahodne strani, prek Italije, bi moralo danes, najpozneje jutri, priti 3 milijone mask. Stik z voznikom, ki je te maske vozil, so danes izgubili, ne vedo, kje je, niti se ne javlja.
Govorili smo tudi s prejšnjo državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Simono Repar Borinšek, ki nam je povedala, da je ponudba v okviru EU propadla zaradi tega, ker so ugotovili, da je singapursko podjetje, ki je ponujalo zaščitne maske, goljufivo, zato plačila niso izvedli, saj bi lahko izgubili 12 milijonov evrov.
Glede kitajske ponudbe pa nam je dejala, da so se na ministrstvu za zdravje pogovarjali in da so jo odobrili. Ker pa je medtem prišlo do spremembe vlade, ji ni znano, kje se je zadeva ustavila. Dodala je, da je zdravnica in ne političarka, zato se je na ministrstvu ukvarjala s strokovnimi zadevami, ne s političnimi odločitvami.
Kitajsko veleposlaništvo potrdilo, da pogovori o njihovi donaciji medicinske opreme še potekajo s slovensko vlado, nimajo pa podatka o tem, koliko mask, respiratorjev in druge medicinske opreme nam lahko zagotovi njihova država.
Kitajsko veleposlaništvo potrdilo, da pogovori o njihovi donaciji medicinske opreme še potekajo s slovensko vlado, nimajo pa podatka o tem, koliko mask, respiratorjev in druge medicinske opreme nam lahko zagotovi njihova država.
"Drži, da se naši vladi dogovarjata o pomoči Kitajske Sloveniji glede ponudbe mask in respiratorjev ter druge medicinske opreme. Za zdaj veleposlaništvo nima podatka, koliko mask in respiratorjev lahko zagotovi Kitajska, toda prepričani smo, da bo Kitajska storila vse, da bi lahko pomagala Sloveniji v okviru mednarodnega sodelovanja v boju proti epidemiji koronavirusa," so nam odgovorili s kitajskega veleposlaništva v Ljubljani.
Dodali so še, da v procesu donacije medicinske opreme Sloveniji sodelujejo tudi kitajske gospodarske družbe, kot sta Hisense in Huawei.
Drago Babič v imenu SAZU tvitnil, da imajo na SAZU iz Kitajske ponudbo donacije za 4 milijone mask, 200 respiratorjev in kup zaščitne opreme, vendar minister Počivalšek ni odgovoril na ponudbo.
Po poročanju STA je pošiljka z maskami, namenjena tudi Sloveniji, iz Kitajske že prispela na letališče Liege v Belgiji, tam pa bodo tovor pripravili za nadaljnji prevoz v Slovenijo. Koliko mask naj bi bilo namenjeno Sloveniji, za zdaj še ni znano. Gre za donacijo fundacije Jack Ma (Alibaba Foundation). Sloveniji, Franciji in Belgiji naj bi dostavili skupno 1,5 milijona mask. Pri stiku je pomagal predsednik Uefe Aleksander Čeferin.
Tonin je prejšnji teden izjavil, da je Slovenija po diplomatski poti Kitajsko zaprosila za pomoč, prav tako je sistem zaščite in reševanja že pripravil seznam stvari, za katere Slovenija zaproša. Predvsem gre za zaščitno opremo in prenosne respiratorje.