Čeprav zagovornik načela enakosti Miha Lobnik vztrajno zavaja slovensko in tujo javnost, da je romska skupnost v Sloveniji diskriminirana, številke govorijo drugače. Poleg seveda dejstev na terenu. Med drugim smo že pisali, da imajo Romi v jugovzhodni Sloveniji pravzaprav imuniteto pred plačevanjem glob za številne prekrške (zoper javni red in mir, prometne …), saj se zneski za kazni ne smejo trgati od denarne socialne pomoči in otroških dodatkov.
Nedavno smo poročali o velikih zneskih, ki jih za Rome namenja novomeška občina, kjer jih živi že okoli 1200. Samo v zadnjem desetletju gre kar za 8,34 milijona evrov. Poleg milijonov evrov, ki jih kot pomoč Romom namenjajo občine, se povečujejo tudi sredstva, ki jih prejemajo na ravni države. Tu niso vštete vse denarne socialne pomoči ter otroški dodatki za posameznike (posebej v jugovzhodni Sloveniji je večina nezaposlenih in s socialno pomočjo), pač pa je to sistemski denar za celotno skupnost na ravni države.
Iz urada za narodnosti so nam poslali podatke o rasti sredstev od leta 2017 dalje, vključno z načrtom za prihodnje leto. Državni organi so v letu 2017 za »sofinanciranje za potrebe izvajanja aktivnosti in ukrepov v korist romske skupnosti« namenili skupaj 6,08 milijona evrov. Ta znesek je rasel iz leta v leto, letos bo tako po načrtu znašal že 17,29 milijona evrov, prihodnje leto pa se načrtuje 20,01 milijona evrov. Pomislite, to pomeni na desetletni ravni dvesto milijonov! Za ljudi, ki naj bi bili diskriminirani?
Največji del plačil gre iz naslova »uresničevanje ustavnih pravic stalno naseljene romske skupnosti v 25 občinah«. To se je začelo plačevati leta 2021 (1,52 milijona evrov), iz leta v leto več, letos bo že 6,24 milijona evrov in prihodnje leto 8,32 milijona evrov. Svet romske skupnosti na letni ravni prejme prek sto tisoč evrov (100.500). Od javnega razpisa prejmejo romske zveze vsako leto 200.000 evrov, RTV-programi zanje pa stanejo vsako leto 193.000 evrov.
Povečujejo se zneski denarja za šolanje romskih otrok. Mimogrede, kljub temu v jugovzhodni Sloveniji še vedno zgolj nekaj odstotkov romskih otrok zaključi osnovno šolo, saj je njihovim staršem šolanje otrok večinoma povsem odveč. Ministrstvo za izobraževanje jim je leta 2017 za vzgojo in izobraževanje namenilo 2,97 milijona evrov. Leta 2022 se je zgodil izreden skok, saj so ta sredstva znašala že 8,85 milijona evrov, letos bodo 8,67 milijona evrov, prihodnje leto pa 9,17 milijona evrov.
Tudi prek ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti davkoplačevalci izdatno financiramo romsko skupnost. V letu 2018 je šlo za večnamenske romske centre 182.442 evrov, prihodnje leto bo po načrtu znesek že 625.000 evrov. Od ministrstva za zdravje pa bodo Romi letos prejeli 91.000 evrov, enak znesek je predviden tudi za prihodnje leto.