1703079682-dsc6151-01-1703079660058 Svet24.si

Umrla je novinarka in publicistka Manca Košir, ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Kazni za nekatere prometne prekrške nižje

Deli na:
Kazni za nekatere prometne prekrške nižje

Foto: Bobo

Kazni za nekatere prekrške v cestnem prometu so od danes nižje. Začela je namreč veljati novela zakona o varnosti cestnega prometa, ki med drugim znižuje globe za določene prekoračitve hitrosti. Kazni za najhujše prekrške, kot je vožnja pod vplivom alkohola ali vožnja v nasprotno smer, ostajajo iste.

Med drugim se znižuje kazen za prekoračitev hitrosti na območju umirjenega prometa za deset kilometrov na uro s 300 evrov na 80, ukinja se tudi izrek kazni treh kazenskih točk. Kazen za prekoračitev hitrosti, ki je nižja od petih kilometrov na uro, bo le 40 evrov.

Prekoračitev hitrosti v naselju do vključno deset kilometrov na uro bo voznike sedaj stala stala 80 evrov (prej 100). Prekoračitev hitrosti med deset in dvajset kilometri na uro je za 50 evrov "cenejša", torej kazen znaša 250 evrov.

Vsebine, ki zagotavljajo varen in nemoten potek prometa, se ne spreminjajo, so podarili na ministrstvu za infrastrukturo in prostor. "Spremembe in dopolnitve so bile nujne na področjih, kjer se je pri izvajanju zakona pokazalo, da povzroča velike težave in posledice, ki niso bile predvidene," je spremembo utemeljil minister Zvonko Černač.

Kot primer je navedel voznike avtobusov, ki zaradi dosedanjih določb o najvišji dovoljeni meji kazenskih točk niso mogli opravljati svojega dela in so bili socialno ogroženi zaradi manjših kršitev pravil z drugimi motornimi vozili. Enak primer je pri voznikih reševalnih, gasilskih in policijskih vozil, ki niso smeli voziti vozil na nujni vožnji, če so imeli več kot pet kazenskih točk.

Z novelo se znižujejo tudi nekatere prekoračitve hitrosti na hitrih cestah in avtocestah. Pred uveljavitvijo novele je bila kazen za prekoračitev hitrosti do dvajset kilometrov na uro 60 evrov, sedaj pa bo ta 40. Kazen za prekoračitev hitrosti do trideset kilometrov na uro je bila doslej 120 evrov, po novem pa bo 80 evrov. Vožnja, ki je od predpisane hitrejša za štirideset kilometrov na uro, se je "pocenila" za 40 evrov, prekoračitev hitrosti za do petdeset kilometrov na uro pa za 50 evrov.

Eno največjih znižanj kazni velja za prekršek pravne osebe pri odgovornosti ob sumu prometne nesreče. Gre za primere, ko pravna oseba sumi, da opravlja storitve na vozilu, ki je bilo udeleženo v prometni nesreči, v kateri je bil nekdo poškodovan ali je umrl, povzročitelj pa je s kraja pobegnil. Kazen se je z osmih tisočakov znižala na 2400 evrov.

Po novem se uvaja tudi pojem prometna nesreča z majhno poškodbo. Pri nesrečah, kjer gre za manjšo materialno škodo, lahko policist pod določenimi pogoji odstopi od ugotavljanja dejstev in zbiranja dokazov. To naj bi omogočilo, da se udeleženci sami sporazumejo, policija pa je razbremenjena dela v številnih manjših primerih.

Med drugim so se spremenili tudi pogoji za zaseg motornega vozila, pridržanje pa je po novem predpisano samo za voznike motornih vozil (izvzeti so npr. kolesarji, vozniki koles z motorjem, vozniki posebnih prevoznih sredstev). Nadalje se jasneje ureja pristojnosti občinskih redarjev in ukinja pristojnost cestninskih nadzornikov v zvezi z nadzorom omejitev oz. prepovedi prometa na avtocestah.