Revija Reporter
Slovenija

Karl Erjavec v pismu delegatom kongresa Desus: »Če bom predsednik stranke, se bo moj glas slišal in ne bom nikomur tiho!«

I. K.

23. nov. 2020 12:03 Osveženo: 12:13 / 23. 11. 2020

Deli na:

Karl Erjavec na kongresu DeSUS.

Bobo

»Ugotavljam, da naš minister za zdravje Tomaž Gantar odlično opravlja svoje delo. Opažam pa, da vlada sprejema nekatere pomembne odločitve mimo mnenja našega ministra,« piše Karl Erjavec delegatom pred kongresom Desusa.

»Na splošno ta vlada več pozornosti namenja ideološkim temam, spreminjanju medijev in kadrovskim zadevam. To seveda ni dobro in po nepotrebnem razburja večji del slovenske javnosti. Ne bom opisoval konkretnih primerov, ker so ti primeri znani. Prepričan sem, da je bilo vodstvo stranke do teh pojavov preveč tiho in se izgovarjalo, da smo neideološka stranka. Če bom predsednik stranke DeSUS, se bo moj glas slišal in ne bom nikomur tiho,« obljublja Erjavec.

»Vsaka politika ima svojo ideologijo. Tudi stranka DeSUS je ideološka stranka že zaradi svojega programa, ki varuje šibke socialne skupine (upokojence, invalide itd..), ki brani javno zdravstvo, javno šolstvo, javno televizijo. Stranka DeSUS je ideološka stranka tudi zato, ker brani pridobitve narodno osvobodilne borbe in, ker nikoli ne bomo dovolili, da bi se spreminjala zgodovina v tem smislu, da so sodelavci fašizma in nacizma odigrali pozitivno vlogo v drugi svetovni vojni.«

»Naša ideologija je antifašizem, socialna država, javno zdravstvo, javno šolstvo in naša ideologija ni fašizem, liberalni kapitalizem, privatno zdravstvo in privatno šolstvo. Zato kot kandidat za predsednika stranke močno oporekam vsem tistim, ki trdijo drugače. To lahko trdijo samo tisti, ki ne poznajo ustroja delovanja političnih strank. Morda to velja za športne organizacije, ribiška društva ali pa za lovska društva, kjer res ni ideologije in politike«, še piše Erjavec v pismu delegatom.

Priznal je, da so bile nekatere njegove odločitve slabe: »Zelo se zavedam, da v času, ko sem opravljal naloge zunanjega ministra, nisem bil zadostno prisoten v stranki in zlasti na terenu med našimi članicami in člani stranke. Zaradi tega so trpeli odnosi v stranki in tudi moji odnosi s članstvom na terenu. Danes ocenjujem, da je bila napaka in slaba odločitev, da smo na zadnjih parlamentarnih volitvah sodelovali v koaliciji z Zoranom Jankovičem, saj so nam to volivci zunaj Ljubljane zamerili. Moja napaka je tudi bila, da smo po zgodovinskem rezultatu, ko smo dobili 10 poslancev, sprejeli v stranko vse, ki so si želeli delovati v stranki. Žal se je kasneje pokazalo, da so mnogi od njih prišli le zaradi uresničevanja lastnih interesov in zaradi povzpetništva.«

Med njegovimi napakami naj bi bila tudi Aleksandra Pivec: »Nekdanja predsednica je prišla v stranko v letu 2017 in po nekaj mesecih dela v stranki postala državna sekretarka. Po parlamentarnih volitvah leta 2018 je že postala ministrica. Praktično v dveh letih članstva v stranki je postala državna sekretarka in ministrica. Moja napaka je bila, da sem kot predsednik stranke pozabil na tiste, ki so se izkazali z dolgoletnim delom v stranki. Za takšno nepošteno in slabo kadrovsko politiko, prevzemam v celoti svojo odgovornost.«

Pismo Karla Erjavca objavljamo v celoti:

12. kongres stranke DeSUS
Karl V. Erjavec
Kandidat za predsednika stranke DeSUS

Spoštovane delegatke in spoštovani delegati 12. kongresa stranke DeSUS,

V veliko čast mi je, da vas lahko nagovorim kot kandidat za predsednika stranke DeSUS na predčasnem kongresu stranke DeSUS. Obžalujem, da 12. kongres poteka v izrednih razmerah zaradi virusa Covid 19. Nisem pričakoval, da bo potrebno zaradi virusa izvesti predčasni kongres v izrednih razmerah, zlasti pa nisem pričakoval, da bomo tako hitro imeli ponovno predčasni kongres zaradi izrednih razmer v naši stranki.

V letošnjem letu smo že imeli en predčasni kongres in sicer 18. januarja zaradi nezadovoljstva nekaterih vodilnih članov v stranki, ki so ocenili, da se je predsednik stranke Karl V. Erjavec po 15. letih uspešnega vodenja stranke utrudil in da obstaja resna bojazen, da stranke ni več sposoben pripeljati v slovenski parlament. Poudarjali so, da je potrebno čim hitreje izvesti kongres in izvoliti novo vodstvo. To se je tudi zgodilo. 

Najbolj goreči zagovorniki novega vodstva stranke so na kongresu govorili, da stranka DeSUS potrebuje nov svež obraz, ki bo stranki dal novo energijo in, ki bo stranko popeljal na vrh slovenske politike. Po januarskem kongresu so bila pričakovanja stranke zares velika, saj so podporniki novoizvoljenega vodstva napovedovali imenitno prihodnost stranke DeSUS.

S kongresa sem odšel pokončno in spoštljivo, kljub temu, da nisem prejel podpore za še en mandat vodenja stranke. Novemu vodstvu sem v svojem zadnjem kongresnem nagovoru namenil čestitko in jim zaželel uspešno vodenje stranke. Odšel sem pomirjen z odločitvijo kongresa, saj sem vedel, da sem v 15. letih naredil veliko dobrega za našo stranko, za razvoj stranke, za uresničitev programa stranke in za naše volivce. To zavedanje me je pripeljalo do odločitve, da sem se popolnoma umaknil iz političnega in javnega življenja.

Zato sem tudi odstopil kot minister za obrambo in sprejel odločitev, da ne bom več aktivno deloval v stranki. Mnogi v stranki in zunaj stranke so pričakovali, da bom izstopil iz stranke, saj je to bila pogosta praksa v stranki. Tako so storili tisti, ki jim je bilo zaupano vodenje stranke na januarskem kongresu.

Ostal sem član stranke, ker je to moja stranka, ki jo imam zelo rad. Novinarjem sem odvrnil, da bom ostal v stranki do konca svojega življenja.

Spoštovane delegatke in delegati,

prvič po januarskem kongresu se obračam na stranko in na vas. V tem času ste lahko ugotovili, da nisem sodeloval v nobenih razpravah, ki so potekale znotraj stranke. Nisem sodeloval v teh razpravah, ker sem spoštoval lastno odločitev, da ne bom več delal v politiki in da ostajam zgolj preprost član stranke, ki trdno verjame v program stranke DeSUS.

Vseeno sem pa pozorno spremljal vse te razprave znotraj stranke in z žalostjo ugotavljam, da je stranka še vedno zelo razdeljena. Občutek imam, da se v stranki še vedno premalo zavedamo, da je stranka v nezavidljivem položaju in če se bo nadaljevalo to medsebojno nezaupanje in prazne razprave o tem, kdo je kriv za nastalo situacijo, stranke DeSUS ne bo več.

Z mojim umikom iz javnega življenja, tudi nisem odgovarjal na številna vprašanja novinarjev o mojem mnenju glede dogajanja v stranki. Zavrnil sem tudi vse prošnje novinarjev za intervjuje z menoj. Moj umik iz politike in javnega življenja je bilo dejstvo in če ne bom dobil vaše podpore za predsednika stranke DeSUS, bo moj umik iz politike in javnega življenja dokončen.

Odločitev, da sprejmem kandidaturo za predsednika stranke ni bila lahka, saj sem dal javno obljubo, da se za vselej umikam iz politike in javnega življenja in tudi svoji družini sem dal enako obljubo.

Po tehtnem premisleku sem ugotovil, da si ne bi nikoli odpustil, da se nisem odzval vabilu številnih zvestih članov stranke, da naj se aktivno vrnem v stranko in da naj pomagam s svojim izkušnjami in znanjem rešiti stranko DeSUS iz težav, v katerih se stranka nahaja. Vabila za mojo vrnitev v politiko so prihajala, zlasti od tistih članov stranke, ki so v preteklosti in tudi danes največ dajali stranki, da je postala stranka DeSUS uspešna politična stranka. To me je prepričalo, da moram kandidirati za predsednika stranke DeSUS.

V zadnjih mesecih sem veliko razmišljal o bilanci svojega dela v zadnjih 15. letih kot predsednika stranke DeSUS, razmišljal sem o uspehih kot tudi o neuspehih. Ko sem postal prvič predsednik stranke je bil moj osnovni cilj, da bo stranka DeSUS pod mojim vodstvom vedno parlamentarna stranka in drugi moj cilj je bil, da ne bomo nikoli več najmanjša parlamentarna stranka. Ta dva cilja sem kot predsednik stranke uresničil na vseh dosedanjih parlamentarnih volitvah in sem na ta rezultat zelo ponosen, saj smo te rezultate dosegali skupaj z našimi člani stranke. 

Ne glede na vse te dobre rezultate priznavam, da so bile nekatere moje odločitve slabe. Zelo se zavedam, da v času, ko sem opravljal naloge zunanjega ministra, nisem bil zadostno prisoten v stranki in zlasti na terenu med našimi članicami in člani stranke. Zaradi tega so trpeli odnosi v stranki in tudi moji odnosi s članstvom na terenu. Danes ocenjujem, da je bila napaka in slaba odločitev, da smo na zadnjih parlamentarnih volitvah sodelovali v koaliciji z Zoranom Jankovičem, saj so nam to volivci zunaj Ljubljane zamerili. Moja napaka je tudi bila, da smo po zgodovinskem rezultatu, ko smo dobili 10 poslancev, sprejeli v stranko vse, ki so si želeli delovati v stranki. Žal se je kasneje pokazalo, da so mnogi od njih prišli le zaradi uresničevanja lastnih interesov in zaradi povzpetništva.

Lahko bi naštel mnogo teh primerov pa bom omenil samo primer nekdanje predsednice stranke. Nekdanja predsednica je prišla v stranko v letu 2017 in po nekaj mesecih dela v stranki postala državna sekretarka. Po parlamentarnih volitvah leta 2018 je že postala ministrica. Praktično v dveh letih članstva v stranki je postala državna sekretarka in ministrica. Moja napaka je bila, da sem kot predsednik stranke pozabil na tiste, ki so se izkazali z dolgoletnim delom v stranki. Za takšno nepošteno in slabo kadrovsko politiko, prevzemam v celoti svojo odgovornost.

Gotovo bi moral kot predsednik stranke takšna kadrovanja preprečiti in poskrbeti, da v stranki napredujejo tisti, ki so si to zaslužili z dolgoletnim delom v stranki.

Spoštovane delegatke in delegati,

prepričan sem, da lahko skupaj z vami, stranko DeSUS konsolidiramo in jo pripeljemo nazaj na tiste pozicije, ki jih je stranka v preteklosti že zasedala v slovenskem političnem prostoru. Tudi v letu 2005, ko sem prvič postal predsednik stranke, smo bili v podobni situaciji. Tudi takrat smo bili v vladi Janeza Janše, tudi takrat smo bili na dnu vseh javnomnenjskih anket in tudi takrat je bila stranka razklana. Kljub vsem tem težavam smo takrat stranko DeSUS rešili in kasneje pod mojim vodstvom dosegali dobre politične rezultate.
 
Ključ uspeha v tistem obdobju, je bila enotnost poslanske skupine, tesno sodelovanje med vodstvom stranke, poslansko skupino in organi stranke (Izvršni odbor, Svet stranke) ter občinskimi odbori stranke. To ponovno vzpostavljeno sodelovanje med različnimi akterji v stranki je prineslo konsolidacijo in enotnost stranke. Ta konsolidacija in enotnost stranke je bila zgrajena in je temeljila na medsebojnem zaupanjem vseh akterjev, od vodstva stranke, poslanske skupine, organov stranke in do občinskih odborov stranke. Prepričan sem, da je nujno, da tudi danes na tak način konsolidiramo in ponovno poenotimo stranko.

To bomo dosegli, če bo kongres izvolil tako vodstvo, ki verjame v moč stranke DeSUS. Kongres mora izvoliti tako vodstvo, ki ne bo ob prvem neurju zapustilo našo barko. Tako je naredilo in zapustilo našo barko januarsko vodstvo stranke, žal med njimi tudi še nekateri drugi pomembni funkcionarji stranke. Nekateri so se res vrnili nazaj na našo barko, ampak šele potem, ko se je valovito morje in neurje pomirilo. Na zadnjem kongresu sem opozarjal, da veljajo v politiki visoki standardi glede integritete, kaznovanosti in etike. Nekdanja predsednica je na kongresu prejela mandat za vodenje stranke, kljub opozorilom, da imajo lahko ugotovljene nepravilnosti s strani Komisije za preprečevanje korupcije, za stranko zelo škodljive posledice. Takrat so zagovorniki kandidatke za predsednico stranke odgovarjali, da gre zgolj za škodljive napade na kandidatko in, da tovrstni problemi s Komisijo za preprečevanje korupcije, ne bodo imeli nobenih negativnih posledic za stranko. Danes lahko ugotovimo, da so se te napovedi pokazale kot točne in imajo še kako zelo negativne posledice za ugled naše stranke.

Zato mi dovolite, da nam tem mestu posebej poudarim, da v 15. letih vodenja stranke nisem bil nikdar v postopku pred Komisijo za preprečevanje korupcije zaradi kakšne nezakonitosti ali kršitve zakone.

Spoštovane delegatke in delegati,

v nadaljevanju vas želim seznaniti, da nisem bil nikdar pravnomočno kazensko obsojen. V zadevi Patria, ki se mi jo je tako rado očitalo s strani nasprotnikov stranke DeSUS, so vse sodne instance ugotovile, da nisem kršil nobenega zakona in, da sem vestno opravljal svoje delo. Tudi v prisluškovalni aferi glede razmejitve meje med Slovenijo in Hrvaško, so pristojni organi ugotovili, da nisem bil odgovoren za nastanek prisluškovalne afere. Prisluškovalna afera je nastala izključno zaradi nedovoljenih pogovorov našega sodnika z našo agentko. Kot minister je bilo ugotovljeno, da nisem nikdar naročil, da se opravijo ti nedovoljeni pogovori med sodnikom in našo agentko.

Navedeno navajam zato, da ne bo nobenega dvoma, da izpolnjujem vsa visoka merila o nekaznovanosti in o nekoruptivnosti, ki so pomembna za opravljanje take funkcije kot je predsednik stranke.

Spoštovane delegatke in delegati,

dovolite mi, da predstavim moje videnje trenutne politične situacije v Sloveniji. Dejstvo je, da je virus Covid 19, povsem spremenil naše življenje. Te spremembe bodo tudi v prihodnje krojile našo usodo. Slovenija je bila pred izbruhom virusa Covida 19 v dobri kondiciji. Gospodarsko je bilo deležno dobrih rezultatov in je kazalo, da je največja gospodarska kriza po drugi svetovni vojni premagana. Proračun Republike Slovenije je bil uravnotežen glede prihodkov in odhodkov, zmanjševali smo javni dolg. Slovenski izvoz je že dosegel rezultate iz časov pred svetovno gospodarsko krizo. Danes je gospodarski in proračunski položaj zopet negotov zaradi krize z virusom Covid 19. Čakajo nas dokaj negotovi časi in v tem trenutku vlada na vseh področjih družbenega in gospodarskega življenja velika zaskrbljenost. Tudi politična situacija v državi ni rožnata, zato bi bilo pomembno, da se stranka DeSUS po izpeljanemu kongresu konsolidira in pripravi za čas parlamentarnih volitev.

Stranka DeSUS se je po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca odločila, da vstopi v vlado Janeza Janše. Aktualna vlada se ves čas sooča z velikimi problemi, zlasti pa vso pozornost namenja boju proti Covidu 19. Ugotavljam, da naš minister za zdravje Tomaž Gantar odlično opravlja svoje delo. Opažam pa, da vlada sprejema nekatere pomembne odločitve mimo mnenja našega ministra. Na splošno ta vlada več pozornosti namenja ideološkim temam, spreminjanju medijev in kadrovskim zadevam. To seveda ni dobro in po nepotrebnem razburja večji del slovenske javnosti. Ne bom opisoval konkretnih primerov, ker so ti primeri znani. Prepričan sem, da je bilo vodstvo stranke do teh pojavov preveč tiho in se izgovarjalo, da smo neideološka stranka. Če bom predsednik stranke DeSUS se bo moj glas slišal in ne bom nikomur tiho.

Vsaka politika ima svojo ideologijo. Tudi stranka DeSUS je ideološka stranka že zaradi svojega programa, ki varuje šibke socialne skupine (upokojence, invalide itd..), ki brani javno zdravstvo, javno šolstvo, javno televizijo. Stranka DeSUS je ideološka stranka tudi zato, ker brani pridobitve narodno osvobodilne borbe in, ker nikoli ne bomo dovolili, da bi se spreminjala zgodovina v tem smislu, da so sodelavci fašizma in nacizma odigrali pozitivno vlogo v drugi svetovni vojni. Naša ideologija je antifašizem, socialna država, javno zdravstvo, javno šolstvo in naša ideologija ni fašizem, liberalni kapitalizem, privatno zdravstvo in privatno šolstvo. Zato kot kandidat za predsednika stranke močno oporekam vsem tistim, ki trdijo drugače. To lahko trdijo samo tisti, ki ne poznajo ustroja delovanja političnih strank. Morda to velja za športne organizacije, ribiška društva ali pa za lovska društva, kjer res ni ideologije in politike.
 
Spoštovane delegatke in delegati, 

v svojem pismu ne bom podrobneje opisoval programa stranke in konkretne zadeve iz programa, ki jih bom zagovarjal, če bom postal predsednik stranke npr: izrednih usklajevanj pokojnin, višja pokojninska 8 odmera na 63,5%, demografski sklad, izgradnja negovalnih bolnišnic in domov za starejše, modernizacija zdravstva in drugo. Vse te zadeve so zelo jasno zapisane in gre predvsem za to, koliko teh zadev bomo lahko uresničili. V preteklosti smo dokazali, da smo marsikaj dosegli in tudi preprečili npr. 10% znižanje pokojnin v času največje gospodarske krize.

V svojem pismu sem že omenil, da nas čakajo veliki izzivi, ki jih prinaša virus Covid 19, hkrati pa nas čakajo tudi veliki izzivi v stranki, ki se trenutno nahaja v političnem breznu. Prepričan sem, da starejši in upokojenci v teh neprijaznih časih, še kako potrebujejo stranko DeSUS, ki v parlamentu zagovarja in zastopa interese starejših, invalidov in upokojencev. Zato pričakujem, da boste delegatke in delegati 12. Kongresa dobro premislili, komu boste namenili svoj glas. Od vašega glasu je odvisna prihodnost naše Stranke DeSUS. Letos na januarskem kongresu je bila storjena napaka, ki nas je drago stala, zlasti našo stranko DeSUS, prosim vas, da te napake ne ponovite, ker se bojim, da nam politična usoda, ne bo dala še enega popravnega izpita. Zahvaljujem se poslanski skupini DeSUS za njeno pokončno držo v najtežjih trenutkih naše stranke in se zahvaljujem tudi za možnost, ki mi je bila dana, da predstavim svoje videnje prihodnosti stranke DeSUS. Po opravljen pogovoru sem začutil podporo mojemu videnju, kako ponovno dvigniti stranko DeSUS in se iskreno zahvaljujem. Iskreno se zahvaljujem vsem delegatkam in delegatom, ki ste prebrali moje pismo in hkrati se zahvaljujem za vašo podporo moji kandidaturi za predsednika stranke DeSUS.

S spoštovanjem,
Karl V. Erjavec
V Naklem 5. 11. 2020