Revija Reporter
Slovenija

Kangler prosi Janšo za finančno pomoč EPK

STA

4. okt. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Mariborska občina trenutno zavodu Maribor 2012 dolguje 5,2 milijona evrov, s čimer je oteženo nadaljnje izvajanje programa EPK. Zato je svet zavoda včeraj pozval občino, naj ta problem čim prej reši. Obenem je razpravljal o delovanju zavoda v prihodnjem letu in se strinjal, da potenciala, ki ga je ustvaril EPK, ne bi smeli zapraviti.

Čeprav se program EPK zaključi 15. decembra letos, bo zavod Maribor 2012 v skladu z ustanovitvenim aktom deloval še do 1. julija 2013, saj je potrebno opraviti še veliko zaključnih postopkov, je pojasnil predsednik sveta zavoda Rudolf Moge. Vsebinsko naj bi se v prvi polovici leta nadaljevali projekti Kulturne ambasade, Urbane brazde in Življenje na dotik, od prostorov pa naj bi potrebovali le še Vetrinjski dvor.

Na zavodu so izračunali, da bodo za vse te naloge potrebovali 1,3 milijona evrov, ki jih morajo zagotoviti Mestna občina Maribor kot ustanoviteljica zavoda, partnerske občine in država. Svet zavoda je na včerajšnji seji predlog sprejel, sedaj pa se mora do njega opredeliti mariborska občina.

Svet zavoda Maribor 2012 se je včeraj seznanil tudi s predlogom dokumenta Stičišče kulture, v katerem so na zavodu orisali možne aktivnosti, ki bi se lahko nadaljevale tudi dolgoročno. EPK je namreč vključenim mestom in regijam prinesel veliko dobrega, med drugim je prišlo do povezovanja med različnimi kulturnimi ustvarjalci, zelo pozitivni učinki pa so tudi na gospodarskem področju, je poudaril Moge.

Svet zavoda je pozval občine in državo, da tudi v prihodnje podprejo vzpostavitev nekega organa, ki bi združeval vzhodno kohezijsko regijo in pospeševal njen razvoj. Po Mogetovih besedah je veliko možnosti za črpanje kohezijskih sredstev iz prihodnje finančne perspektive EU, saj je ta regija med slabše razvitimi v Evropi.

A v tem trenutku je za zavod najpomembneje, da se mu omogoči uspešen zaključek EPK. "Sramote, da edino Maribor ne bi bil sposoben izvesti EPK do konca, si ne smemo privoščiti, ne občine, ne država," je poudaril Moge.

Finančno stanje zavoda je kritično, saj ima z včerajšnjim dnem za 5,7 milijona evrov terjatev. Dolg je po besedah generalne direktorice zavoda Suzane Žilič Fišer posledica neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti s strani mariborske občine. Ta namreč dolguje zavodu 5,2 milijona evrov.

Na občini so za STA pojasnili, da se zavedajo problemov, ki so nastali zaradi neplačevanja njihovih obveznosti. Mogoča sta bila dva načina zagotavljanja finančnih sredstev, kredit ali odkup terjatev, ki pa za občino zaradi izrazito neprimernih pogojev nista sprejemljiva. Poudarili so, da si bodo še naprej prizadevali "kar najhitreje zagotoviti potrebna finančna sredstva in poskušali z državo doseči poplačilo njihovih obveznosti do občine".

Mariborski župan Franc Kangler je nocoj o tej težavi govoril tudi s predsednikom vlade Janezom Janšo, s katerim sta se sestala v Mariboru. "Seznanil sem ga, da imamo odprte probleme, tudi z državo. A zadevo bom moral reševati s pristojnim ministrom. Lastna sredstva moramo pridobiti," je župan pojasnil za STA po srečanju. Po njegovih besedah računajo na 2,8 milijona evrov iz dobljene tožbe proti državi ter dva milijona evrov iz izvensodne poravnave za evropska sredstva iz preteklih let.

Z Janšo sta govorila tudi o prihodnosti zavoda Maribor 2012. Kangler osebno podpira idejo o nadaljevanju nekaterih aktivnosti EPK. "A v kolikor ne najdemo z vlado rešitve, bom predlagal, da se zavod ukine in da nekatere naloge prevzamejo nekateri naši zavodi, kot so na primer Narodni dom, MKC itd.," je še dejal župan.