Kangler pred sodnikom: To sodišče me je enkrat že politično obsodilo
13. apr. 2015 12:29 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Nekdanji mariborski župan Franc Kangler meni, da je tako kot v zadevi vedeževalka tudi v sodnem postopku zaradi zaposlitve nekdanje podžupanje Astrid Bah in nakupa bivalnih enot tarča političnega pregona. V današnjem nadaljevanju sojenja na Okrajnem sodišču v Mariboru je ponovil, da tudi v tem primeru ni storil nobenega kaznivega dejanja.
Kanglerju tožilstvo v tem primeru očita, da je med januarjem 2009 in novembrom 2010 kot župan zlorabil svoj položaj in posredoval pri direktorici Medobčinskega javnega stanovanjskega sklada Maribor Tanji Vindiš Furman, da sklad zaposli nekdanjo podžupanjo Astrid Bah in ji plača šolnino za študij. Prav tako naj bi Kangler leta 2009 naročil Vindiš Furmanovi, da sklad priredi razpis in za več kot 1,3 milijona evrov odkupi bivalne enote od strica Kanglerjeve žene Radivoja Vasića oziroma njegovega podjetja Vamar.
Kangler je krivdo zanikal že na predobravnavnem naroku novembra 2013. Tudi v današnjem zagovoru na glavni obravnavi je zatrdil, da ni na nikakršen način vplival na Vindiš Furmanovo in da za to tudi ni nobenega dokaza. "Ničesar nisem storil, kar bi imelo elemente kaznivega dejanja," je dejal.
Tožilstvo po njegovih besedah ne pove, kako točno naj bi storil očitano mu kaznivo dejanje. "Neugotovljenega dne na neugotovljen način na neugotovljenem kraju naj bi to storil. Takšen primer že imamo v Sloveniji," je dejal. "Iz dneva v dan sem bolj prepričan, da gre za politični pregon," je dodal.
Spomnil je, da mu je policija prisluškovala od februarja 2009 do novembra 2011, a da takrat še ni nikjer omenjala kakšnih sumov glede Bahove ali Vamarja. Po njegovih ocenah je policija začela preiskovati to domnevno kaznivo dejanje šele jeseni 2011, ko je bila Bahova imenovana za podžupanjo.
Policiji Kangler tudi očita, da je nezakonito zadrževala izsledke prisluhov, kar naj bi ugotovila tudi parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih služb. Prav tako je prepričan, da sodišču niso bili predloženi originali ampak kopije prisluhov.
"To sodišče me je enkrat že politično obsodilo, a je vrhovno sodišče sodbo razveljavilo," je spomnil na sodbo maja 2013, ko ga je sodnik mariborskega okrajnega sodišča obsodil na sedem mesecev zapora zaradi domnevno sporne dodelitve občinskega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita in je zaradi tega izgubil mandat državnega svetnika. "Boril se bom do zadnjega in naredil vse, da se mi ta storjena krivica popravi," je dejal.
Večina dokaznega gradiva tudi v zadevi podžupanja in bivalne enote temelji na policijskih prisluhih Kanglerjevim telefonskim pogovorom. Kanglerjev zagovornik Marko Bošnjak je zahteval izločitev dokazov, ki so bili zbrani na podlagi prikritih preiskovalnih ukrepov, a sodnica njegovi zahtevi ni ugodila.
Po prepričanju Bošnjaka sodnica pri tem ni navedla ustreznih razlogov in ni upoštevala stališč obrambe, ki je domnevno neustreznost dokazov utemeljevala med drugim tudi z izjavami nekdanjih poslancev DZ Jožefa Jerovška in Rudolfa Mogeta. Sodišču je očital še nekatere druge kršitve, zaradi katerih je Kangler prepričan, da mu je kršena pravica do obrambe in poštenega sojenja. Sojenje se bo nadaljevalo 19. maja.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke