Revija Reporter
Slovenija

Kangler na udaru, Janković nedotakljiv

22. maj. 2011 18:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljanski župan Zoran Janković se počuti varnega, saj policisti ne preiskujejo gradnje stadiona in preprodaje zemljišč.

Ljubljanski župan Zoran Janković se počuti varnega, saj policisti ne preiskujejo gradnje stadiona in preprodaje zemljišč.

Po spektakularni policijski akciji v občini Maribor so kazensko ovadili sedem oseb, toda med njimi ni župana Franca Kanglerja, ki je bil glavna tarča preiskave. Prav tako tudi ne direktorice mestne uprave Milice Steiner Simonič in nekdanjega podžupana Andreja Verliča, ki so ju prav tako obiskali možje v modrem. Na policiji zatrjujejo, da preiskave še niso dokončali, toda zastavlja se vprašanje, zakaj se take akcije ni v Ljubljani, kjer na podoben način županuje Zoran Janković.

Nenavadne so tudi okoliščine, ki so spremljale policijsko akcijo. Župan Kangler pravi, da so bili novinarji s kamerami na njegovem domu pet minut za policisti, ki so ga zbudili malo čez šesto uro zjutraj. Podobno naj bi bilo tudi pri hišni preiskavi direktorice mestne uprave. Nekdo s policije je očitno obvestil izbrane medije, da so lahko s kamerami pravočasno in ves čas spremljali policijsko preiskavo vodstva štajerske prestolnice.

Poleg tega je v akciji sodeloval tudi kriminalist Dušan Lah, ki naj bi pred lanskimi lokalnimi volitvami sodeloval v predvolilni kampanji Gregorja Jagra, županskega kandidata Zares. Naslednji dan pa so se zbrali »mariborski intelektualci« pod vodstvom filozofa Borisa Vezjaka, člana Liberalne akademije in nekdanjega člana programskega sveta RTVS po izbiri nekdanje LDS, in pozvali župana Kanglerja k odstopu.

Stotnija nad Kanglerja
Odredbo za policijsko akcijo je dal preiskovalni sodnik Slavko Gazvoda 15. aprila, opraviti so jo morali v 30 dneh in mu nato poročati v osmih dneh. Tako je policija 4. maja opravila 25 hišnih preiskav, pri devetih fizičnih in petih pravnih osebah, na dvajsetih lokacijah pa so zasegli dokumentacijo. V akciji je sodelovalo kar 116 policistov.

Na naše vprašanje, kaj pomeni za nadaljnjo preiskavo dejstvo, da med kazensko ovadenimi ni župana, direktorice mestne uprave in nekdanjega podžupana, so na policiji odgovorili: »Po opravljenih preiskavah policija v skladu z določili zakona o kazenskem postopku oziroma v skladu z odredbami sodišča, le to obvešča v predpisanih rokih. Podatkov o konkretnih osebah zaradi predpisov s področja varstva osebnih podatkov ne smemo dati javnosti. Z vsemi ugotovitvami o kriminalistični preiskavi bomo obvestili okrožno državno tožilstvo.«

Kot piše v odredbi preiskovalnega sodnika, je policiste zanimala dokumentacija v zvezi z naslednjimi projekti: lutkovno gledališče, toplarna, Pohorska livada, poslovanje z družbo MC Line, prodaja zemljišča za gradnjo pravoslavne cerkve, posegi na mariborski tržnici, koncesija za Pohorsko vzpenjačo, objekt Mariborski dvor, objekt Centrum, azil za živali, ureditev brežine Drave, javna dražba poslovnih prostorov na Grajskem trgu, adaptacija in nadgradnja zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca, obnova kulturnega centra Pekarna, sofinanciranje obnove fasade pravne fakultete, dodelitev dodatnih sredstev za Narodni dom in še nekateri drugi dokumenti. Županu Kanglerju v odredbi očitajo, da naj bi favoriziral nekatera podjetja in od njih pridobil premoženjske oziroma nepremoženjske koristi.

VEČ V TISKANI IZDAJI