»Varnost turističnih destinacij je odvisna od več dejavnikov, med njimi tudi in predvsem od upoštevanja preventivnih ukrepov (higiena, distanca, maska) oziroma priporočil NIJZ. Na NIJZ vodimo statistiko obolelih na podlagi stalnega prebivališča covid-19 pozitivnih oseb, zato vam želenih podatkov ne moremo posredovati,« odgovarjajo na NIJZ.
»Naj ob tem poudarimo, da v okviru epidemiološke raziskave preverimo kraje, v katerih se je covid-19 pozitivna oseba gibala in njegove kontakte. V primeru, da zaznamo, da se je virus SARS-CoV-2 razširil v določenem kraju oz. letovišču, predlagamo ukrepe, kot so razkuževanje in zaprtje inštitucij oz. objektov. Ob tem ves čas poudarjamo, da je za preprečevanje širjenja virusa SARS-CoV-2 v populaciji bistvenega pomena vzdrževanje fizične distance, higiena rok in kašlja ter pravilno nošenje obraznih mask.«
Na NIJZ odgovarjajo, da sama voda v morju, jezerih ali termalnih kopališčih ne predstavlja nevarnosti za okužbo, problem pa so lahko kopalci, ki se ne držijo varnostnih pravil.
»Kopalna voda se lahko onesnaži prek kopalcev in spiranja obvodnih površin. Do sedaj ni dokazov niti ni bilo zaznanih primerov, ki bi nakazovali, da se SARS-CoV-2 prenaša na ljudi preko kopalne vode. Varnost pred širitvijo novega korona virusa pri kopanju na površinskih kopalnih vodah (morja, reke in jezera), kakor tudi na bazenskih kopališčih s termalno vodo, je predvsem odvisna od ravnanja kopalcev/obiskovalcev.« Pomembno je upoštevanje priporočil na povezavah:
HIGIENSKA PRIPOROČILA ZA NARAVNA KOPALIŠČA V ČASU SPROŠČANJA UKREPOV PO EPIDEMIJI COVID-19
HIGIENSKA PRIPOROČILA ZA BAZENSKA KOPALIŠČA IN KOPALNO VODO V BAZENIH V ČASU SPROŠČANJA UKREPOV (COVID-19)
Priporočajo tudi spremljanje ocene skladnosti rezultatov monitoringa površinskih voda s priporočili NIJZ na naravnih kopališčih in kopalnih območjih na povezavi: http://gis.arso.gov.si/apigis/kopalneV/
»Od 1. julija 2020 smo zabeležili skupno 37 prijav okužb s SARS-CoV-2, ki so bile najverjetneje vnesene iz tujine, in sicer 14 iz Hrvaške, 8 iz Srbije, 6 iz BiH, po 2 iz Črne Gore, Kosova in Italije ter po 1 iz Srbije in Švice. Število primerov, importiranih iz tujine, se je sicer zmanjšalo; v minulem tednu smo tako zabeležili le 2 importirana primera (iz Srbije in Italije).«
Statistične podatke o številu covid-19 pozitivnih oseb najdete na: https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljanje-okuzb-s-sars-cov-2-covid-19.
Po ocenah NIJZ je v Sloveniji trenutno 243 aktivno okuženih s covid 19, včeraj je bilo novih primerov 29, v bolnišnicah se trenutno zdravi 22 bolnikov, od tega dva potrebujeta intenzivno nego. Iz podatkov na portalu covid-19.sledilnik je razvidno, da so v Kopru štirje aktivno okuženi, v Piranu dva, v Moravcih eden, v ostalih najbolj znanih turističnih destinacijah pa očitno ni okuženih prebivalcev: https://covid-19.sledilnik.org/sl/stats
Na Hrvaškem je bilo včeraj na novo okuženih 108 primerov, vsega skupaj je 1.127 aktivno okuženih. Največ jih je v Zagrebu in Slavoniji, medtem ko je obala, kjer dopustuje okoli sto tisoč Slovencev, dokaj varna. V Istrski županiji je trenutno 74 aktivno okuženih, v Primorsko-Goranski (Kvarner) 30, v Liško-Senjski 3, v Zadarski 53, v Šibeniški 18, v Splitski 99 in Dubrovniško-Neretvanski 30.
Zanimivo je, da nam NIJZ 16. aprila ni hotel razkriti podatkov o aktivno okuženih, češ da ne vodijo evidence o vseh ozdravelih, tako so do preklica epidemije (torej do 15. maja) objavljali zgolj številke o približno 1350 takrat vseh okuženih, med katerimi so bili tudi mrtvi in ozdraveli. Danes lahko vidimo, da je bilo takrat aktivno okuženih okoli 400 ljudi. Takrat je bilo v interesu vlade, da so bili vsi državljani zaprti v svojih občinah.
Zdaj pa je v interesu vlade, da čim več Slovencev dopustuje v slovenskih turističnih destinacijah in tako rešujejo turistična podjetja. Zastavlja se vprašanje, ali tudi tokrat NIJZ v interesu politike ne razkriva podatkov o tem, koliko dopustnikov se je okužilo v posameznih turističnih destinacijah. Ne nazadnje bi moralo biti za NIJZ zdravje državljanov bolj pomembno kot dobički turističnih podjetij.
Kako varne so turistične destinacije? NIJZ ne razkriva podatkov o okužbah po letoviščih. So interesi turističnih podjetij nad zdravjem državljanov?
22. jul. 2020 16:23 Osveženo: 7:18 / 23. 7. 2020
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) nam ni zaupal podatkov, koliko okuženih s covid-19 so zabeležili pri turistih, ki so letovali v slovenskih turističnih destinacijah (na Obali, Bledu, Bohinju, toplicah) ali v hrvaških letoviščih, ter v katerih krajih so se okužili.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke