Revija Reporter
Slovenija

Kako utišati novinarja Tina Mamića

Vinko Vasle

13. jun. 2012 14:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Po cenzuri pred dnevi je Tino Mamić danes doživel še novo grožnjo direktorja Lea Horvatiča. Ta mu je grozil z odpovedjo delovnega razmerja. Gre za nadaljevanje svojevrstnega berufsverbota, pa tudi mobinga, ki ga vodstvo Primorskih novic izvaja nad novinarjem. Lastnik, Splošna plovba, pa o tem škandaloznem dogajanju žal molči.

Na Primorskih novicah, koprskemu dnevniku, je pred dnevi  prišlo do cenzure. Kratek članek, ki ga je napisal novinar Tino Mamić, je urednike zelo zmotil, ker je Mamić zapisal besedne znanega podjetnika o tem, da se pač z nekaterimi zadevami, ki jih počne v državi Milan Kučan, ne strinja. Citat, ki je bil popolnoma razumljiv, je bil razglašen za popolnoma nerazumljivega, zato kratek članek tudi ni bil objavljen. Ker pa je Mamić o tem spregovoril v javnosti, ga je najprej vodstvo pred vsemi sodelavci nekajkrat oblatilo, danes pa je dobil pisno opozorilo pred odpovedjo.

»Direktor Leon Horvatič mi je danes zjutraj ob 7.30 poslal elektronsko pismo, da se moram ob 9. uri zglasiti pri njemu. Mojo zahtevo, da me spremlja odvetnik, je zavrnil. Prošnjo, naj sestanek prestavi, ker sem imel danes ob 10. uri obletnico mature v Vipavi, je tudi zavrnil. Zagrozil je, da bo mojo odsotnost smatral za "kršitev delovnih obveznosti".

Direktor Leon Horvatič je Mamiću na polurnem sestanku v njegovi pisarni povedal, da mu zaradi kratkega intervjuja, ki  ga je dal tedniku Demokracija, daje pisno opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja.  V intervjuju je Mamić namreč opisal pritiske, ki jih je kot urednik in novinar več let doživljal v hiši tega primorskega dnevnika. O cenzuri je Mamić obvestil Združenje novinarjev in publicistov, ki je zaradi tega protestiralo in opozorilo, da to ni prvi pritisk na novinarje v uredništvu koprskega dnevnika.

»Svoboda govora in misli je temelj demokracije. Konec 80-let prejšnjega stoletja sem nosil priponko s prečrtano številko 133. To je bil člen verbalnega delikta v takratni komunistični Jugoslaviji. Danes za svobodo govora jamči ustava. A kot kaže, to za slovensko medijsko srenjo ne pomeni veliko,« pravi Tino Mamić.

Preberite še odlomek iz intervjuja, zaradi katerega je novinar Mamić ponovno doživel pritiske in svojevrsten mobing:
»Urednike je zmotil citat, ki ga je izrekel direktor svetovno znane družbe BIA Separations dr. Aleš Štrancar: “Ker sem svoboden in  neodvisen, lahko rečem, da to, kar v naši državi dela  Milan Kučan, ni prav. Ne bojim pa se namreč, da bi zaradi  tega ne dobil kredita na banki, ali da bi me zaradi tega  kdo stiskal.” Dijaki, ki jim to pripovedoval, so se ob tem zasmejali. Urednica, ki je kratek člančič pregledala in postavila na stran za objavo, ni imela problemov. Zapletlo se je, ko so zapis videli glavni šefi, ki pred tiskom vse natančno pregledajo in po potrebi preuredijo. Rekli so, da je citat nerazumljiv. Odgovorna urednica Vesna Humar pa je zatrdila, da je članek popolnoma nerazumljiv in slabo napisan. Čeprav nekateri od naših urednikov res nimajo visokošolske izobrazbe, a vendar bi pričakoval, da bo nekaj, kar razumejo dijaki, razumljivo tudi njim. Direktor, ki ga v hišo pripeljal lastnik Splošna plovba, je urednici dal prav. Zato sem se odločil, da bom zoper kršenje novinarske avtonomije in posledično cenzuro protestiral tako, da članek objavim na svojem blogu. Vem sicer, da se bodo pritiski sedaj še povečali, saj mi je direktor pred kratkim izrekel opomin, ki je prva stopnica do odpovedi.  Ko vzrok je navedel, da tu in tam objavim kakšno kolumno v Demokraciji in tako kršim konkurenčno klavzulo. Najprej mi prepovedo pisati, potem pa bi radi še, da utihnem tudi v javnem prostoru. Svoboda govora je vendar ustavno zaščitena!«