Kako sta Šoltesu pomagala Gregor Golobič in Tone Peinkiher
26. apr. 2014 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Zadnje ankete, ki jih je objavil osrednji »stričevski« časopis, so pokazale, da naj bi Šoltesova lista Verjamem na evropskih volitvah dosegla neverjeten uspeh. Prehitela naj bi vse strankarske liste levice, tudi SD Igorja Lukšiča, ki naj bi po anketi doživel pravo katastrofo. Seveda se lahko vprašamo, koliko anketa kaže realno stanje, kajti v Delu so večkrat ustrelili mimo, nazadnje na predsedniških volitvah, ko so veliko zmago v prvem krogu napovedali prejšnjemu predsedniku Türku.
A ključno je vprašanje, kako je lahko Šoltes, ki mu v pol leta ni uspelo zbrati dovolj članov niti za stranko, v osmih dneh zbral 3500 podpisov za evropske volitve. Kdo mu je pri tem pomagal, kje je dobil denar za plačilo ljudi, ki so za stojnicami zbirali podpisane obrazce za njegovo kandidaturo, koliko denarja je zbral v ta namen? Šoltes nam je odgovoril, da zbiranje podpisov za kandidaturo še ne sodi med stroške volilne kampanjo, ki jih je treba zapisati v poročilu računskemu sodišču: »Gre za donacije in prispevke posameznikov, fizičnih oseb, precej je bilo tudi prostovoljcev.« Zanikal je, da bi mu pomagala kakšna civilnodružbena organizacija ali stranka, dopušča pa možnost, da so prostovoljci včlanjeni v katero organizacijo. Glede finančnih sredstev društva Verjamem je dejal, da so imeli bolj skromna nakazila, za kampanjo za evropske volitve pa je odprl poseben račun.
Neuradno smo izvedeli, da je Šoltesu pomagal krog okoli Gregorja Golobiča, ki ima tudi zelo močne povezave s kapitalskimi zaledji. Običajno naj bi stvari potekale tako, da neko državno podjetje, ki ga vodi nekdo iz Golobičevega kroga, najame agencijo oziroma več agencij, da opravijo neka fiktivna dela zanjo, nato pa posamezniki iz teh agencij isti znesek prispevajo kot donacijo na račun kandidata, ki ga favorizira Golobičev oziroma Kučanov krog. Po navadi so ti zneski toliko nizki, da jih ni treba prijaviti v uradnih poročilih, zato pa je toliko več različnih donatorjev. Pri zbiranju podpisov pa je očitno ta siva cona denarnih tokov še večja. Zato naši viri opozarjajo, da Šoltesu veliki met ne bi mogel uspeti brez Golobičeve pomoči. Že ko smo pisali o njegovih težavah z ustanovitvijo stranke, so nas opozorili, da je vse odvisno od Golobiča in da bi se zadeva zelo hitro sestavila, če bi ta veliki kadrovik iz ozadja ugotovil, da PS nima več možnosti za preživetje in bi iskal novo stranko, kamor bi priključil svoje politične izbrance. Glavne kadrovske in organizacijske stvari v društvu Verjamem naj bi urejal Tone Peinkiher, znanec iz afere Depala vas, ki smo ga videli tudi na ustanovnem kongresu stranke Zares leta 2007. Kjer je Peinkiher, pa je zelo blizu tudi Kučan, nas opozarjajo naši viri.
VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke