Nova opozicija je nadigrala največjo parlamentarno stranko in vložila skupno kar 34 predlogov zakonskih sprememb, od tega SDS 27, NSI pa sedem. Med pomembnejšimi zakoni, s katerimi sta SDS in NSI prehiteli Gibanje Svoboda, so tudi štirje medijski zakoni, med njimi tudi o STA in RTV.
Ne držijo pa informacije portala Topnews, da naj bi opozicija vložila tudi predlog novele zakona o vladi, s čimer bi lahko onemogočila Robertu Golobu sestavo nove vlade do 3. junija. Predlog sprememb tega zakona je vložilo le Gibanje Svoboda in tako gre sestavljanje vlade po načrtih.
Kljub temu pa je opozicija dosegla, da sprememb na RTVS še ne bo tako hitro, saj morajo zdaj poslanci najprej razpravljati o opozicijskem zakonu, ki je bil najprej vložen, šele nato o zakonu, ki ga je vložila nova koalicija. Ta ima sicer možnost, da opozicijski zakon »posvoji«, nato pa ga ustrezno dopolni s svoji predlogi, nato pa po hitrem postopku sprejme. Lahko pa tudi zavrne opozicijski predlog in nato sprejme svojega.
Ta akcija SDS in NSi je po naših virih spremembe zakona o RTV podaljšala za 15 dni, namesto v enem mesecu naj bi bile sprejete v 45 dneh, seveda pa obstaja še možnost, da opozicija zbere 40 tisoč podpisov volivcev in nato zahteva referendum. To bi sprejem novega zakona podaljšalo za nekaj mesecev, lahko celo za pol leta. Seveda je bolj malo možnosti, da bi SDS in NSI referendum dobila in s tem ustoličila sedanjo vodstveno garnituro na javnem zavodu do konca mandata.
SDS bi v zakonu o RTV spremenila le to, da naj bi bilo plačevanje prispevka prostovoljno. Nova koalicija pa predlaga konkretne spremembe, tudi organov: namesto 29-članskega programskega sveta le 17-članski svet, v katerem bi parlament imenoval le dva člana, namesto nadzornega sveta finančni odbor, vodenje zavoda pa bi prevzela štiričlanska uprava, s čimer bi avtomatično ugasnil mandat sedanjemu vodstvu.
Toda dokler novi zakon ni sprejet, lahko generalni direktor Andrej Grah Whatmough počne karkoli. Tudi izbere (kmalu odhajajočega) direktorja Ukoma Uroša Urbanijo za novega direktorja televizije, saj bi ga skoraj zagotovo podprl programski svet z ogromno desno večino, novinarji pa bodo lahko samo še stavkali.
Kako sta SDS in NSI nadigrali Goloba in dali proste roke Andreju Grah Whatmoughu, da na RTVS nekaj mesecev počne karkoli
15. maj. 2022 7:00 Osveženo: 7:04 / 15. 5. 2022
Po potrditvi poslanskih mandatov novega sklica državnega zbora se je pred vložiščem nabrala gneča. Strokovni sodelavci SDS, NSI in Gibanja Svoboda so medsebojno tekmovali, kdo bo prvi vložil predloge za spremembo zakonov.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke