Revija Reporter
Slovenija

Kako so strici nastavili Zorana Jankovića in Danila Türka

Igor Kršinar

23. apr. 2014 5:41 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Kako strici politično kadrujejo po gostilnah, je v svoji biografiji Padle maske zelo jasno popisal Zdenko Roter, nekdanji svetovalec predsednika Milana Kučana. 

Odločitev, da bo leta 2006 postal kandidat za ljubljanskega župana Zoran Janković ,je bila sprejeta na kosilu v gostilni Brunskoletovih Na Hrastu pri Jugorju: »Bili so skupaj Kučan, Toš, Jankovič in On (Roter – op. p.). Dogovorili so se za listo Zorana Jankoviča, ki kot skupina volivcev predlaga tudi kandidata in po tehtanju o trenutku nastopa odločiti, da to stori takoj, in ne šele avgusta, kot je to predlagal Kučan. /…/ Golobič je veliko pomagal Jankoviču pri sestavi njegove liste kandidatov za mestni svet. Pri tem so mu ustrezali razsulo v LDS, popolnoma hroma politika predsednice mestne stranke SD dr. Metke Tekavčič in nazadnjaških desnih strank. Pričakovali so izvolitev Jankoviča v prvem krogu (22. oktobra 2006), a ne s tako visoko podporo (62,99 odstotka), niso pa bili prepričani, da bo dobila absolutno večino tudi njegova lista (23 od 45) mestnih svetnikov, kar je bila močna politična in moralna klofuta tako levi kot desni strankarski mestni srenji.«

Roter sicer ne opisuje, kako so dogodki potekali pred državnimi volitvami leta 2011, preden je »kamarila stricev in tet« romala na Magistrat s priprošnjo županu Jankoviću za nastop na predčasnih volitvah. Tudi takrat so bili zraven isti akterji, celo poslanka Renata Brunskole, snaha lastnikov že omenjene gostilne Na Hrastu pri Jugorju, ki je bila takrat tudi metliška županja. Ta nam je tudi sama povedala, da je prišla na Magistrat, potem ko jo je to po telefonu zaprosil sam Janković.

Nekaj strani naprej v knjigi pa Roter opisuje, kako je ista druščina stricev izbrala prejšnjega predsednika države. To se je zgodilo že avgusta 2006 na kmečkem turizmu Nevenke Bajuk v Radovici, prav tako v Beli krajini, kjer sta zakonca Roter praznovala 80-letnico. Tam so se zbrale še družine Kučan, Toš in Hribar (Spomenka in Tine): »Po dogovoru s Kučanom je (Roter – op. p.) govoril s Spomenko, ali bi bila pripravljena kandidirati, kar je, za njo pa Tine, odločno odklonila kot neprimerno in nezaželeno. Potem je Tine nenadoma izrekel ime: dr. Danilo Türk, povedal, da se zdi, da ima politične načrte in da naj bi odklonil pobudo desnice, da bi kandidiral kot njihov skupni kandidat za ljubljanskega župana. Tine je rekel, neposredno: če ga ne boste dobili vi (potem se je popravil: mi), ga bodo torej drugi. Po tehtanju argumentov so bili vsi za idejo, Kučan je obljubil, da bo govoril z njim, in s predlogom seznanil tudi kroge SD, kjer se je večina vodilnih, profesionalcev in poslancev zavzemala za načrt, da jih na parlamentarnih volitvah leta 2008 Pahor popelje k zmagi.«

»Pahor je sprejel pobudo svojih strankarskih kolegov in se je odpovedal predsedniški kandidaturi (šele 22. junija!). Potem je tudi sam govoril s Türkom. In zgodilo se je, Türk kot predsedniški kandidat SD. On (Roter – op. p.) je o vsem govoril tudi z Gregorjem Golobičem, ki je v predsedniški kampanji postal eden vodilnih v Türkovem predvolilnem štabu.«