Revija Reporter
Slovenija

Kako so se Prekmurci osvobodili madžarskega jarma

Aleš Žužek

11. avg. 2019 20:00

Deli na:

Mura je bila stoletja meja med avstrijskim cesarstvom in ogrsko kraljevino. Ta meja je tudi ločevala prekmurske Slovence od preostalih Slovencev.

Bobo

Slovenci med Muro in Rabo so živeli pod madžarsko nadoblastjo vse od začetka 10. stoletja. Tudi zaradi velikega truda katoliške duhovščine je leta 1919 velik del prekmurskih Slovencev prišel v okvir novoustanovljene Kraljevine SHS in se tako združil s Slovenci tostran Mure.

V članku pišemo, kako je Prekmurje dobili svoje ime ter kako se je nekoč še reklo deželi onkraj Mure, kjer živijo Slovenci.



Pojasnimo, kdo je v Prekmurju širil hrvaški kajkavski knjižni jezik in kdaj so prekmurski Slovenci dobili svoj knjižni jezik, ki je temeljil na slovenskem narečju prekmurskih Slovencev.

Pišemo tudi, kdo je imel glavno besedo v Prekmurju pred letom 1918 in kako je skušala ogrska oblast pomadžariti prekmurske Slovence.

Pojasnimo, kateri duhovnik je imel pomembno vlogo pri obrambi prekmurskega knjižnega jezika v času madžarizacije.

Razložimo, kateri katoliški duhovnik je v začetku 20. stoletja voditelj prekmurskih Slovencev in kdo je bil njegov veliki zaveznik na tej strani Mure.

Pišemo, kdaj so se zmagovalci prve svetovne vojne odločili, da bo Prekmurje pripadlo Kraljevini SHS.

Razložimo, kdo se je po prvi svetovni vojni skušal polastiti Prekmurja.

Pišemo tudi, v katero koncentracijsko taborišče so Madžari v času druge svetovne vojne izgnali Slovence.

VEČ V TISKANEM REPORTERJU IN TRAFIKI24