Juncker je danes v Bruslju pozdravil "prispevek Slovenije kot pomembne, odgovorne in zanesljive partnerice za prihodnost Evrope", so po srečanju s premierjem Marjanom Šarcem sporočili v tiskovni službi komisije. V povezavi z arbitražo je Juncker ponovil znana stališča komisije.
V tiskovni službi komisije so po srečanju sporočili, da sta Juncker in Šarec razpravljala o prihodnosti EU, še zlasti o novem večletnem evropskem proračunu, pri čemer je Juncker vztrajal pri pomenu dogovora do pomladi prihodnje leto.
Juncker je pozdravil "prispevek Slovenije kot pomembne, odgovorne in zanesljive partnerice k prihodnosti Evrope".
Strinjala sta se o pomenu zaščite zunanje meje EU in o potrebi po postopni odpravi nadzora na notranjih mejah za vrnitev k prostemu gibanju oseb in schengnu, so še izpostavili.
V povezavi z vprašanjem meje med Slovenijo in Hrvaško je Juncker ponovil stališče komisije in njeno pripravljenost, da pomaga v procesu.
Evropska komisija že vseskozi izpostavlja svoje stališče, sprejeto 4. julija lani, da od obeh držav pričakuje izvršitev arbitražne razsodbe in da je pripravljena pri tem pomagati. Resnih konkretnih pobud z njene strani za zdaj ni bilo. Vseskozi tudi izpostavlja, naj se državi dogovorita prijateljsko.
Premier se je danes v Bruslju že srečal s predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom. To srečanje, ki je trajalo nekoliko dlje od predvidene pol ure, je bilo po neuradnih navedbah s slovenske strani zelo dobro in precej konkretno, s poudarkom na pripravah na vrh, še zlasti na brexitu.
Tusk je po srečanju tvitnil, da je z veseljem sprejel Šarca na njegovem prvem obisku v Bruslju ter da sta razpravljala o brexitu, Zahodnem Balkanu in vrhu unije, ki bo naslednji teden.
V Tuskovi tiskovni službi so k temu še dodali, da je bilo srečanje zelo dobro, da je potekalo v zelo pozitivnem vzdušju ter da sta razpravljala o pripravah na vrh prihodnji teden, vključno z brexitom, notranjo varnostjo in migracijami.
Razpravljala sta tudi o širših temah, kot so populizem, Zahodni Balkan in Rusija ter tudi o razvoju dogodkov v povezavi s slovensko-hrvaškim sporom o meji, so še sporočili iz Tuskove tiskovne službe.
Šarec je danes v Bruslju na prvem delovnem obisku v tujini po prevzemu položaja, kar potrjuje strateški pomen EU za Slovenijo.
Posebnih novic ni pričakovati. To je zlasti prva priložnost, da novi premier v Bruslju predstavi slovenske interese in pričakovanja, pri čemer pri ključnih vprašanjih ni bistvenih odstopanj od dosedanjih slovenskih stališč.
Premier naj bi po neuradnih napovedih jasno izrazil slovensko pričakovanje, da se v EU dosledno spoštuje skupne temeljne vrednote, vključno z vladavino prava, torej tudi arbitražno razsodbo o meji med Slovenijo in Hrvaško.
Za novega premierja je to pomemben teden pri umeščanju na evropsko in mednarodno politično sceno. V torek je namreč v Sloveniji gostil generalnega sekretarja zveze Nato Jensa Stoltenberga, v petek pa gre v Berlin k nemški kanclerki Angeli Merkel.