Ministrica je svojo udeležbo napovedala tudi na svojem facebook profilu, prav tako jo lahko vidimo na fotografijah, ki jih je na svojem facebook profilu objavil nekdanji poslanec LDS Aleš Leko Gulič, ki je po propadu stranke vstopil v Levico.
Kot so zapisali v Turističnem društvu Trbovlje, je bil v noči s 17. na 18. aprila 1937 na Čebinah ustanovni kongres Komunistične partije Slovenije, ki ga je vodil Edvard Kardelj. Znano pa je, da je bila KPS del Komunistične partije Jugoslavije, ki je bila v takratni Kraljevini Jugoslaviji prepovedana zaradi zavzemanja za nasilni prevzem oblasti.
Po sporazumu Hitler-Stalin leta 1939 je Komunistična partija iz svojih vrst izključila Angelo Vode, ker je temu paktu nasprotovala. Po Hitlerjevemu napadu na Jugoslavijo in razkosanju Slovenije leta 1941 je KPS sicer organizirala Protiimperialistično fronto (poznejšo Osvobodilno fronto), toda osvobodilni boj proti okupatorju je organizirala šele po Hitlerjevemu napadu na Sovjetsko zvezo.
Osvobodilno vojno je zlorabila za komunistično revolucijo in povojni prevzem oblasti, ki so ju spremljale medvojne likvidacije in množični povojni poboji domačih vojaških nasprotnikov in civilistov. Sledilo je 45 let totalitarizma, preganjanja kritikov režima in množičnih kršitev človekovih pravic, diktatura se je postopoma mehčala, konec osemdesetih let so reformirani komunisti dovolili opozicijo in omogočili večstrankarske demokratične volitve.
Iz nekdanje zveze komunistov je nastala stranka Socialnih demokratov, ki so se vsaj uradno ogradili od totalitarnega režima svoje predhodnice. Evropski parlament je leta 2009 sprejel resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu, s katero so obsodili vse totalitarne in avtokratske režime, tako nacizem, fašizem kot komunizem, podprli so jo tudi vsi slovenski evropski poslanci. Ta resolucija pa je tudi omenjena v prvem členu zakona o dostojnem pokopu žrtev povojnih pobojev, ki so jo na predlog NSI sprejeli poslanci državnega zbora leta 2015.
Zato je nerazumno, da se slovesnosti ob ustanovitvi nekdanje totalitarne partije udeležuje kateri koli minister ali ministrica sodobne slovenske vlade. Ministrica Astra Vrečko je pred meseci sprožila razburjenje opozicije zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve oziroma njegove združitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije v novi zavod, da se je tako lahko predčasno znebila še obeh direktorjev muzejem in ju odpustila. Zaradi te njene poteze bo jutri državni zbor razpravljal o interpelaciji zoper vlado, pred parlamentom pa bodo protestirali veterani Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve.
Ministrica Asta Vrečko s svojimi potezami namenoma deli Slovence, čeprav bi kot ministrica morala služiti vsem državljanom ne glede na njihovo politično prepričanje, z udeležbo na obletnici ustanovitve komunistične partije pa se norčuje ne le iz žrtev prejšnjega režima, ampak tudi iz ustavnega reda, na katerega je kot ministrica prisegla, prav tako tudi iz evropskih demokratičnih vrednot, katerim je zavezana tudi Slovenija kot članica EU, nenazadnje tudi vlada Roberta Goloba. Premier Robert Golob bo moral zato razmisliti o tem, ali bo še naprej dopuščal, da bodo njegovi ministri omalovaževali slovensko osamosvojitev in poveličevali totalitarno komunistično partijo.