V Sloveniji so v torek opravili 1214 testov na novi koronavirus, od katerih jih je bilo 36 pozitivnih. Hospitaliziranih pa je bilo 111 bolnikov. V intenzivnih oddelkih slovenskih bolnišnic je 35 oseb s covidom-19, kar je največ doslej. V Sloveniji so doslej opravili 30.669 testiranj na novi koronavirus. Iz bolnišnične oskrbe so skupaj doslej odpustili 120 ljudi.
Pristojni še vedno poudarjajo pomen upoštevanja preventivnih ukrepov, sprostitev omejitev gibanja zunaj občine prebivališča in druženja na javnih mestih za zdaj še ni predvidena. Sicer pa bo morebitno rahljanje ukrepov v prihodnje odvisno od rasti števila obolelih in tistih na intenzivni negi. "Šele, ko bomo videli, kam nas bodo ti prazniki prinesli, ko gre za število obolelih, bomo lahko razmišljali tudi o tovrstnih ukrepih," je povedal vladni govorec Jelko Kacin.
Vladne delovne skupine medtem pripravljajo izhodišča za drugi protikoronski zakon, s katerimi bodo reševali problem likvidnosti slovenskega gospodarstva za čim bolj učinkoviti izhod iz krize. Predlagali so oblikovanje petih področnih problematik: trg dela, finančne ukrepe, davke in prispevke, turizem in kmetijstvo.
Na včerajšnjem sestanku delovne skupine za zajezitev posledic epidemije so po besedah ministra Zdravka Počivalška predlagali postopno dodajanje izjem pri prodaji in storitvah. Po velikonočnih praznikih bodo lahko najprej delo začeli vulkanizerji, avtopralnice in avtomehaniki. Pozneje načrtujejo postopno odpiranje prodajaln s tehničnim blagom. Po praznikih bodo postopoma začeli sproščati nekatere storitvene dejavnosti, med drugim servise za popravilo tehničnega blaga. Sem uvrščajo tudi tiste, ki v pretežni meri prodajajo gradbeni material. To je pomembno zaradi samooskrbe in dela na domu, je dejal.
Minister je spregovoril tudi o dobavi zaščitne opreme in zagotovil, da je "ta trenutek dovolj zaščitne opreme, pa tudi do sedaj skladišče nikoli ni bilo prazno". Na vprašanja glede slovenskih posrednikov pri dobavi zaščitne opreme pa je med drugim zatrdil, da ne bo dovolil, da bi se na škodo slovenskih davkoplačevalcev zlorabljala javna sredstva in okoristili vojni dobičkarji.
Zavod za blagovne rezerve zaščitne opreme po navedbah ministrstva namreč ne sme kupovati neposredno od kitajskih proizvajalcev, kar pa po pojasnilih računskega sodišča ne drži, poročata spletni portal Necenzurirano.si in časnik Dnevnik. Kot je pojasnil minister, so podatki o posameznih pogodbah z namenom zagotovitve transparentnosti od včeraj javno objavljeni na spletni strani zavoda.
Na Brdu pri Kranju se je sestala vladna delovna skupina za lokalno samoupravo, ki jo vodi minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Pripravljati je začela predloge dopolnitev že sprejetega protikoronskega zakona in predloge za naslednje svežnje ukrepov. Minister je s predstavniki lokalnih skupnosti govoril tudi o ukrepih za soočanje z epidemijo novega koronavirusa in finančni razbremenitvi občin.
Kranjski župan Matjaž Rakovec je na vladni novinarski konferenci poudaril, da so župani "v prvi bojni liniji", ko se zoperstavljajo novemu koronavirusu. Po njegovih besedah župane skrbi, da bi občine v času epidemije padle v likvidnostne težave, zato so zadovoljni s povabilom v vladno delovno skupino za pripravo ukrepov in tudi obljubljeno višjo povprečnino v skladu s koalicijsko pogodbo, in sicer v višini skoraj 624 evrov. Opozoril je na nevarnost, da bodo občine padle v likvidnostne težave, a je dejal, da je na vladni strani pripravljenost reševanja. Ko bo epidemije konec, pa bo treba sodelovati pri spodbujanju gospodarstva, predvsem gradbeništva
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec pa se je sestala s predstavniki trgovskih verig, od katerih je dobila zagotovilo, da bodo v nastalih razmerah zaradi epidemije novega koronavirusa še naprej podpirali prodajo slovenskih proizvodov na svojih trgovskih policah. Trgovski sistemi povsem razumejo aktualne razmere, še posebej težave kmetijskega sektorja z viški na nekaterih segmentih zaradi nedelovanja storitev dobave hrane in pijače v gostinski panogi ter zmanjšane prodaje zaradi zaprtja javnih zavodov ter nedelovanja izvoznih trgov, so po srečanju pojasnili na ministrstvu.
V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ocenjujejo, da se bo letos v zdravstveno blagajno steklo za okoli 215 milijonov evrov manj prihodkov od načrtovanih. Zaradi nastalih razmer hkrati pričakujejo, da se bodo izdatki za nadomestila odsotnosti z dela povečali za okoli 30 milijonov evrov. Opozarjajo, da zavod iz lastnih sredstev ne bo mogel poravnavati vseh svojih obveznosti.
Na težave zdravstva po epidemiji pa je opozorila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek-Travnik. Zdravje prebivalcev se bo v daljšem obdobju brez izvajanja zdravstvenih storitev zelo verjetno poslabšalo, po njeni oceni pa naročanje bolnikov po rahljanju omejevalnih ukrepov po sedanjem sistemu ne bo mogoče in ga bo treba začeti na novo. Opozorila je, da bo po koncu epidemije ali že ob sproščanju omejevalnih ukrepov razumljivo prišlo do večjega navala bolnikov na različne zdravstvene storitve.
Kacin: Omejitev gibanja med občinami ostaja
9. apr. 2020 6:00
Število okuženih z novim koronavirusom je v Sloveniji po zadnjih podatkih naraslo na 1091, skupno število smrtnih žrtev je 40. Vladne delovne skupine medtem pripravljajo izhodišča za drugi protikoronski zakon, o čemer so se včeraj pogovarjali tudi s predstavniki občinskih združenj. Napovedano je sproščanje nekaterih ukrepov pri prodaji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke