Revija Reporter
Slovenija

Jurček brez premoženja

Andrej Černic

6. dec. 2012 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Podjetnik Marjan Pišljar, ki je Juretu Jankoviću posodil tri milijone evrov, se za znesek najverjetneje lahko mirno obriše pod nosom.

Usoda prezadolženega Jureta je dokaj jasno usoda celotne družine Janković. Odločitev za selitev na Ciper je bila logična posledica vsega dosedanjega dogajanja. Rubež je bil le zadnje poglavje v zgodbi o najetem trimilijonskem posojilu pri podjetniku Marjanu Pišljarju, ki mu doslej ni uspelo izterjati še niti evra.

Edino Juretovo premoženje je bil 50-odstotni delež v družbi Electa Holding, ki je bilo zastavljeno prav v korist upnika Pišljarja. A kaj ko je Electa Holding vsak dan bližje stečaju. To je ocena pooblaščenega cenilca Darka Šifrarja po zadnji dražbi, na kateri so skušali neuspešno prodati 50-odstotni Juretov delež, s katerim bi delno krili dolg do Pišljarja. Izklicna cena je bila 1,16 milijona evrov, a kupcev ni bilo. Ni še jasno niti, koliko bo izklicna cena na naslednji dražbi.

Pišljar si od zastavnih pravic nad Electo Holdingom vsekakor ne more obetati prav veliko: gre za podjetje, ki je lani poslovalo s 3,5 milijona evrov izgube in ima 11,5 milijona evrov dolgoročnih obveznosti. V zelo slabem stanju sta tudi njegovi hčerinski firmi. Electa Inženiring je nabrala za 21,7 milijona evrov dolgoročnih in kratkoročnih obveznosti in ima ob tem 255 tisoč evrov negativnega kapitala. Electa Naložbe pa ima ob 24 milijonih evrov vseh neporavnanih obveznosti sicer 12,4 milijona evrov kapitala, a to je najverjetneje hudo napihnjena ocena.

Ob tem je na obe hčerinski podjetji uveljavil zastavno pravico oče Zoran Janković zaradi posojila sinom v višini 7,8 milijona evrov. Leta 2004 je Janković za ta denar prodal sinoma takrat še svojo Electo Inženiring. Sinova kupnine nista plačala, saj jo je ata Janković spremenil v brezobrestno posojilo. In tudi to ni bilo vrnjeno. Vse, kar je Pišljarju doslej uspelo izterjati, je 131 tisoč evrov vreden mercedes G AMG, ki ga je Jure Janković najbrž kupil prav s Pišljarjevim denarjem. Znano je tudi, da se Pišljar ni mogel polastiti hiše, v kateri je živel Jure Janković, ker je bila registrirana na očetovo ime. Po vsem tem je postal Ciper kot zadnja postojanka Jurčkovega tavanja »najbolj logična« rešitev.

VEČ V TISKANI IZDAJI