Kot je na današnji novinarski konferenci stranke SAB ob sprejemu novih članic in članov ter ob ustanovitvi novih lokalnih odborov poudarila predsednica stranke SAB Alenka Bratušek so v stranki ponosni in veseli, da so pridruženi člani med vsemi strankami demokratične opozicije izbrali prav njih. Z novimi člani so pogovori že stekli, njihova edina zahteva pa je po besedah Bratuškove bila, da stranka ne pozabi na upokojence in starejše. V SAB bodo tej zahtevi ugodili, v ta namen pa so se odločili, da v okviru SAB ustanovijo najmočnejšo in najštevilčnejšo seniorsko organizacijo med političnimi strankami v Sloveniji.
"Stranka SAB je z močnimi in številčnimi novimi odbori okrepila terensko mrežo. Naši načrti in cilji so, da se prebijemo in to v kratkem, med pet političnih strank z najmočnejšo mrežo na terenu in z jasnim socialnoliberalnim programom," je še ob tem dejala Bratuškova.
Socialnoliberalni program so sicer kot enega izmed glavnih razlogov za prehod navedli tudi predstavniki mestnih odborov, izpostavili pa so tudi skrb in zastopanje pravic starejših, invalidov in drugih ranljivih skupin. Novi člani so v Bratuškovi prepoznali tudi osebo in političarko, ki je tako z vodenjem vlade in stranke, kot z delom v parlamentu, za starejšo generacijo dosegla veliko uspehov. "Stranka v parlamentu odkrito in dosledno zasleduje cilje upokojencev. Kljub temu, da ima obsežen program, je zastopanje interesov upokojencev, invalidov in ostalih ranljivih skupin tudi njihova prioriteta. Pripravljeni so poslušati in sodelovati, v preteklosti pa je predsednica pokazala svoje kvalitete in sposobnosti pri vodenju vlade v izjemno težkih časih za Slovenijo," je izpostavila predsednica mestnega odbora SAB Velenje Darinka Mravljak.
Po besedah Mravljakove je razlog za prestop tudi ta, da stranka Desus "že dolgo ni več predstavnica upokojencev in ne zastopa njihovih interesov". "V zadnjih dveh letih smo bili priča propadu stranke in to na vseh nivojih. V tem obdobju so se zamenjali štirje predsedniki in vršilci dolžnosti," je še dodala Mravljakova. Največja napaka vodstva Desusa pa je bila po njeni oceni ta, da se niso posvečali članstvu, terenu, odborom in ljudem.
Z njo se je strinjal tudi predsednik novo pridruženega občinskega odbora Kočevje Zlatko Ficko, ki je poudaril, da se z vstopom članov Desusu v stranko SAB za Desus zaključuje "obdobje negotovosti in turbulentnega stanja". Pojasnil je tudi, da so iskali sogovornike znotraj levo usmerjenih strank, a da so največ zavzetosti za pristop z možnostjo za enakopravno sodelovanje pri delu in uresničevanju interesov upokojenske populacije pokazali v SAB. "Odločitev za SAB je bila enostavna, Alenka Bratušek kot političarka predstavlja osebo, predsednico z izkušnjami in rezultati," je dejal.
V stranko SAB sta sicer prestopili tudi nekdanji poslanki državnega zbora iz vrst Desus Antonija Marija Kovačič in Marinka Levičar. Levičarjeva, ki je kot poslanka delovala v mandatnem obdobju med leti 2014 in 2018, je ob tem poudarila, da so takrat v stranki Desus delovali usklajeno v dogovoru z vodstvom. A ker v stranki po njenih besedah zdaj zagovarjajo interese, ki niso izraz volje volivcev, se je odločila za izstop.
Po besedah Ficka se bo proces širjenja SAB še nadaljeval. Prav tako je Bratuškov prepričana, da se bo v prihodnosti stranka povečala za vsaj še 250 članov.
O možnostih sodelovanja z drugimi strankami in nadaljnjih prestopih posameznih članov strank v SAB je bila Bratuškova jasna, da se v stranki ne gredo "kupčkanja in trgovanja". Kot je še dejala, se sicer o možnostih za sodelovanje pogovarjajo z nepovezanimi poslanci, a se morajo ti najprej "odločiti, kaj si sami želijo".
V luči prestopa članov DeSUSa v stranko SAB, se bo tako okoli 100 članov DeSUS v petek sestalo na klavzuri. Kljub prvotnemu načrtu na dnevnem redu v petek ne bo govora o programskih izhodiščih na prihodnjih parlamentarnih volitvah. Kot je pojasnil Jasnič, so ocenili, da bo za tako obširno in kompleksno temo na klavzuri premalo časa, zato jih bodo obravnavali na posebni seji sveta stranke. "Skupna želja je bila, da priprave na volitve obravnavamo posebej, saj je toliko drugih aktualnih tem," je dejal izjavi za STA.
Jasnič, ki je vodenje DeSUS prevzel konec junija, v klavzuri vidi priložnost za "analizo trenutka" in oblikovanje nadaljnjih korakov. "V politiki je treba reči bobu bob. To mora narediti klavzura," je poudaril.
Napovedal je pogovor o dogajanju v stranki in stanju na terenu, ki ga sam po številnih obiskih občinskih in pokrajinskih odborov ocenjuje za "presenetljivo dobrega". Ljudje na terenu so po njegovih besedah željni informacij, saj da v preteklosti ni bilo prave komunikacije med vodstvom stranke in odbori. Tudi o tem bo tekla beseda na petkovem srečanju, ki se ga bodo udeležili tudi predsedniki pokrajinskih odborov. Jasnič pričakuje odkrit pogovor in argumentirano razpravo.
Sicer pa bo klavzura tudi priložnost, da se v stranki pogovorijo o nekaterih aktualnih zakonodajnih predlogih. Med njimi sta tudi zakon o demografskem skladu, odločanje o katerem so tik pred parlamentarnimi počitnicami premaknili, in novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva preoblikovanje organov upravljanja. Kot je ob napovedi klavzure povedal Jasnič, sta izvršni odbor in svet stranke že potrdila njegovo stališče do obeh predlogov zakonov.
Poseben poudarek bodo v petek namenili tudi vprašanju odprave krivic upokojencem. Zakonodajni predlog, ki zaradi neusklajevanja v času gospodarske krize predvideva dvig pokojnin za 3,5 odstotka, je v zakonodajno proceduro vložila poslanska skupina DeSUS.
Poslanska skupina sicer iz opozicije večkrat podpre predloge aktualne vlade Janeza Janše, do česar je bilo zaradi česar je bilo v nekaterih primerih kritično vodstvo stranke, ki se je v v zadnjem letu in pol že trikrat zamenjalo. Jasnič je že kmalu po prevzemu vodenja stranke poslanski skupini predlagal dogovor o sodelovanju v petih točkah, a odgovora in podpisov še ni prejel.
Odnosi in sodelovanje s poslansko skupino bodo tako ena od glavnih petkovih tem, je napovedal predsednik DeSUS. Opomnil je, da stranka v preteklosti do nekaterih, tudi za DeSUS pomembnejših vprašanj, kot so upokojenske teme, ni zavzela političnih stališč, kar pa je treba spremeniti. Stališča stranke pa bi po njegovih besedah v DZ nato morali zastopati tudi poslanci.
Na klavzuri, ki bo potekala v Festivalni dvorani ljubljanskega Pionirskega doma, sicer ni pričakovati vodje poslanske skupine Franca Jurše, ki je svojo udeležbo opravičil zaradi osebnih razlogov. Bosta pa po Jasničevih informacijah prisotna poslanca Branko Simonovič in Ivan Hršak, da pojasnita stališče poslanske skupine.
"Pričakujem, da bomo s klavzure odšli enotni," je poudaril. V petek sicer ne bodo sprejemali nobenih sklepov, bodo pa oblikovali zaključke, ki jih bo naslednji četrtek obravnaval svet stranke.
V soboto, dan po klavzuri pa bo DeSUS obeležila 30. obletnico stranke. Na njej želijo vsem tistim, ki so DeSUS že odpisali, sporočiti, da ta stranka ni odpisana, ampak na terenu dokaj močna, je napovedal Jasnič.