Revija Reporter
Slovenija

Jerovšek o primeru Patria: Pravni standard dokazovanja je zdrsnil tako nizko, »da je zastrašujoč«

STA

18. sep. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ustavno sodišče kot ultimativni varuh ustavnosti marsikdaj ne more delovati tam, kjer bi bilo najbolj potrebno, je na Pučnikovem večeru z naslovom Pravna država, pravo in prav povedal ustavni sodnik Jan Zobec. V pogovoru je sodeloval tudi nekdanji ustavni sodnik Tone Jerovšek, ki meni, da se je treba znebiti ideološkega in pristranskega sodstva.

Zobec je v pogovoru, ki ga je organiziral Inštitut Jožeta Pučnika, povedal, da se strinja s predlogom, po katerem bi šla Evropska unija v smeri politične unije in razvila oziroma nadaljevala z integracijo v smeri uveljavitve novega mehanizma za odpravljanje kriz vladavine prava tudi v posameznih državah.

Na vprašanje v zvezi z ustavo kot varovalom pred zlorabami demokracije je Zobec odgovoril, da je ustavna demokracija tista, v katero so vgrajene varovalke, da večina manjšini ne bi odvzela človekovih pravic. Človekove pravice in svoboščine so po njegovem mnenju tiste, ki postavljajo meje državni oblasti in vsakemu od nas. "Na koncu je vse odvisno od tega, ali je oblast pripravljena spoštovati voljo ustavnega sodišča," je dodal.

Na vprašanje, ali je ustava morda potrebna revizije, pa je odgovoril, da ne. Po njegovem mnenju so spremembe prej potrebne pri slovenski družbi. "Ne gre za to, kako je konkretno ubesedeno, temveč kako v praksi to živi. Predvsem od nas je odvisno. Gre za to, kako se pravo skozi ljudi udejanja," je pojasnil.

Jerovšek je v pogovoru navedel, da je Jugoslavija leta 1945 zapustila pravno nasledstvo Evrope, Slovenija pa je ob osamosvojitvi prevzela pravni red nekdanje države. "Zanimivo, da se leta 1991 ne vrnemo k pravnemu izročilu Evrope, ampak h kontinuiteti," je dejal in dodal, da je slovensko sodstvo nastalo v vrednostnem sistemu 50-letnega pravnega razvoja socialistične Jugoslavije. "In takšno sodstvo je skočilo v nov pravni prostor, vendar s starimi predpisi," je povedal in dodal, da bi se bilo treba za vzpostavitev pravne države vrniti k pravni dediščini Evrope in visokim načelom.

Po Jerovškovem mnenju je nastala potreba po popolni moralni, etični, pravni in vrednostni prenovi, ker s tem država do sedaj še ni začela. Ob tem je dejal, da se je treba znebiti ideološkega in pristranskega sodstva.

Vrednostni sistem slovenske države se je po njegovih besedah utemeljil na slovenski delitvi na prave in neprave. "Vsaka zadeva v Sloveniji je ovrednotena preko tega. Mi vidimo, da so najboljše pravne norme, ki se ne izvajajo ali se izvajajo selektivno, izgubile med ljudmi vrednostno komponento, kajti ljudje so postali apatični. Ljudje že skoraj ne verjamejo ničemur," je dejal.

V pogovoru so se dotaknili tudi primera Patria v Sloveniji, Jerovšek pa je pri tem povedal, da je pravni standard dokazovanja zdrsnil tako nizko, "da je zastrašujoč".