Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Srbski igralec Sergej Trifunović Svet24.si

Igralec Sergej Trifunović ponovno v primežu ...

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

Pogled, ki pove vse! Odkrito.si

Meghan - ljubosumni izpad? Ženski ukazala, naj se...

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Jelka Godec je imela svojo pisarno na ministrstvu za zdravje in bila na seznamu državnih sekretarjev tega ministrstva, hkrati pa je kot poslanka vodila preiskovalno komisijo

Deli na:
Jelka Godec je imela svojo pisarno na ministrstvu za zdravje in bila na seznamu državnih sekretarjev tega ministrstva, hkrati pa je kot poslanka vodila preiskovalno komisijo

Jelka Godec v Tarči: »Bili smo na številki nič ventilatorjev in bilo jih je treba čim prej nabaviti. Minister za zdravje me je prosil za pomoč kot bodočo državno sekretarko.« - Foto: STA

Pridobili smo seznam 23 državnih sekretarjev iz različnih ministrstev Janševe vlade z njihovimi telefonskimi številkami, ki je 16. marca visel v enem od pokrajinskih štabov Civilne zaščite. Prva dva navedena na tem seznamu sta bila Andrej Možina in Jelka Godec, pri katerih je pisala kratica MZ, kar pomeni ministrstvo za zdravje.

Medtem ko je bil Možina za državnega sekretarja imenovan na prvi seji vlade 13. marca, pozneje je s tega položaja odstopil, Godčeva ni bila nikoli državna sekretarka na tem ministrstvu, ampak je bila 26. marca imenovana za državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade.

Kljub temu je imela svojo pisarno v ministrstvu za zdravje, kar so nam potrdili tudi na uradu vlade za komuniciranje. Sočasno pa je delovala kot poslanka, saj je 19. marca vodila sejo preiskovalne komisije o otroški kardiologiji.

»Vlada Jelke Godec ni imenovala za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje, temveč za državno sekretarko v Kabinetu predsednika vlade, in sicer z dnem 26. 3. 2020, pri čemer je funkcijo formalno nastopila 2. 4. 2020 po seznanitvi o njenem imenovanju na seji Državnega zbora,« so nam sporočili iz Urada Vlade za komuniciranje.

»Znano je, da je Jelka Godec v času od 13. 3. 2020 dalje bila vključena v aktivnosti ministrstva za zdravje na področju strokovne ocene primernosti zaščitne medicinske opreme, ki jo je Slovenija potrebovala v boju z epidemijo koronavirusa. Jelka Godec je v tem času sodelovala s strokovno skupino v UKC Ljubljana, ki jo je vodil dr. Marko Noč, v njo pa sta bila vključena tudi zdravnika Rihard Knafelj in Primož Gradišek.« »Seznama, o katerem sprašujete, ni pripravljala Jelka Godec, niti ji ni znano, kdo jo je nanj vpisal na način, kot ste ga navedli. Predlagamo, da o njem povprašate tiste, ki so ga pripravljali. Drži pa informacija, da je bila Jelki Godec z namenom lažje operativnosti za nekaj dni zagotovljena pisarna v prostorih ministrstva za zdravje,« so nam še odgovorili na Ukomu.

Foto: faksimile - Seznam državnih sekretarjev po ministrstvih, na katerem je tudi Jelka Godec

Z ministrstva za zdravje pa so nam sporočili, da so se ob pojavu epidemije soočili z izjemnim pomanjkanjem zaščitne opreme in z zapiranjem trgov, na katerih bi to opremo lahko kupili: »Na ministrstvu za zdravje smo v teh prvih dneh po razglasitvi epidemije prejeli številne ponudbe različnih dobaviteljev zaščitne opreme, ki smo jih s pomočjo Jelke Godec in strokovne skupine posredovali na Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.«

»Vloga Jelke Godec je bila torej v zbiranju in posredovanju ponudb na pristojno ministrstvo (MGRT). Ministrstvo za zdravje in Jelka Godec pri sprejemanju odločitev o nabavah zaščitne opreme niso sodelovali,« so še pojasnili na ministrstvu.

»Pred nastopom funkcije državne sekretarke v kabinetu predsednika Vlade RS, se je minister za zdravje Tomaž Gantar z Jelko Godec dogovarjal o možnosti nastopa funkcije državne sekretarke na Ministrstvu za zdravje, zato je bila njena pomoč pri delu na ministrstvu v danih razmerah potrebna in tudi pričakovana.«

Tudi Jelka Godec je v oddaji Tarča potrdila, da je bila na vladi pristojna za nabavo ventilatorjev: »Bili smo na številki nič ventilatorjev in bilo jih je treba čim prej nabaviti. Minister za zdravje me je prosil za pomoč kot bodočo državno sekretarko.«

Foto: faksimile - Vabilo za sejo preiskovalne komisije Jelke Godec

Mimogrede, minister za zdravje Tomaž Gantar je na zaslišanju v parlamentu dejal, da je bilo takrat v Sloveniji na razpolago 168 ventilatorjev: »Ampak ne prostih, imamo na razpolago v bistvu jih verjetno 20, 30 ali pa kaj več, ker so na ostalih že bolniki, ki ne morejo odklopiti.«

Tako je ocenil, da bi v kratkem potrebovali preko 200 respiratorjev, če bi se pri nas uresničil italijanski scenarij. To se sicer na srečo ni zgodilo, kljub temu pa je Jelka Godec delovala na robu zakonitosti ali pa celo mimo zakona, saj je sočasno delovala v vladi in državnem zboru.

V 10. členu zakona o poslancih namreč piše: »Poslanec ne sme biti hkrati član državnega sveta niti ne sme opravljati druge funkcije ali dela v državnih organih. Poslanec tudi ne sme opravljati funkcije župana in podžupana v občini.«