Revija Reporter
Slovenija

Je državni svet za storitve snemanja izbral izvajalca brez ustreznih referenc?

Nenad Glücks
16 1.233

24. avg. 2022 11:30 Osveženo: 11:38 / 24. 8. 2022

Deli na:

Predsednik DS Alojz Kovšca in sekretar DS Dušan Štrus

YouTube

Po besedah nekdanjega izvajalca teh storitev Milana Skledarja (Zavod Skledar) je kot neizbrani ponudnik zahteval vpogled v razpis. »Takoj sem ugotovil, da Fixmedia ni predložil nobene reference, čeprav jih je državni svet zahteval najmanj dve.«

Pred kratkim smo objavili članek o delovanju državnega sveta RS, katerega predsednik je Alojz Kovšca, sekretar državnega sveta (ta operativno vodi organ) pa je Dušan Štrus. Računsko sodišče je nedavno objavilo revizijsko poročilo o pravilnosti poslovanja Državnega sveta v letu 2020. Med drugim so zapisali, da je državni svet »kršil predpise o javnem naročanju pri nabavah v vrednosti najmanj 35.727 EUR ter za tiskarske storitve, storitve telefonije in dobavo pisarniškega materiala ni izvedel postopkov oddaje javnega naročila, sredstva proračuna je porabil za storitve in blago, ki niso bili nujni za izvajanje nalog...«

Toda izvedeli smo za nove zatrjevane nepravilnosti pri delovanju državnega sveta (DS). Konec lanskega leta so pod vodstvom Štrusa izvedli javno naročilo, na podlagi katerega je DS z izbranim ponudnikom zavodom Fixmedia podpisal pogodbo o izvajanju storitev snemanja in fotografiranja dogodkov v DS. Omenjeni zavod Fixmedia je dal res za 60 evrov na mesec nižjo ponudbo od dotedanjega izvajalca teh storitev v DS, Zavoda Skledar, vendar po besedah Milana Skledarja (direktor in lastnik omenjenega zavoda) izbrani ponudnik Fixmedia ni predložil ustreznih referenc. Predvsem ni predložil reference, da bi v preteklosti opravljal storitve snemanja in fotografiranja dogodkov za končnega naročnika v vrednosti najmanj 70 tisoč evrov. To pa je bila ključna zahteva v javnem naročilu. Zanimalo nas je, zakaj je bil kljub neizpolnjevanju zahtevanih referenc izbran ponudnik Fixmedia?

Kot pravijo v DS, so za storitve snemanja in fotografiranja njihovih dogodkov prejeli dve ponudbi (Skledarjevo in od Fixmedia), »pri čemer je bil na podlagi izpolnjevanja vseh pogojev izbran ponudnik po kriteriju ekonomsko najugodnejše ponudbe.« Izbirna komisija je po preučitvi prejete dokumentacije ugotovila, da izbrani ponudnik izpolnjuje vse pogoje, tudi pogoj zahtevanih referenc. Dodali so, da neizbrani ponudnik ni vložil revizije. »Trditev o neizpolnjevanju pogoja zahtevanih referenc je tako neutemeljena, saj v postopku oddaje javnega naročila ni bila ugotovljena nobena nepravilnost.«

Vprašali smo jih tudi, zakaj na njihovi spletni strani nimajo več arhiva vseh videoposnetkov za vsa leta nazaj dejavnosti DS? Razložili so, da se je »državni svet ob prevzemu videoposnetkov za vsa leta nazaj odločil, da bo video vsebine trenutnega mandata naložil na spletno stran, ostale video vsebine pa so zainteresirani javnosti na voljo ob zaprosilu.« Pomeni, da so ponudbo za javnost poslabšali, namesto, da bi jo vsaj ohranili na dotedanji ravni!

O zahtevanih referencah pri javnem razpisu za storitve snemanja in fotografiranja v DS, transparentnosti delovanja DS in o objavah arhiva video posnetkov smo naslovili vprašanja tudi na nekdanjega ponudnika Milana Skledarja, direktorja Zavoda Skledar. Ta poudarja, da je v 15-letnem obdobju njegovega sodelovanja z DS vse brezhibno delovalo. Zdaj pa zgroženo opaža, da državni svet na uradni spletni strani v razdelku »video vsebine«, kjer bi moral biti arhiv posnetkov, sploh nima nobenih posnetkov. Povezave se odpirajo, vendar ni posnetkov, čeprav jih je vse predal DS.

Po besedah Skledarja je kot neizbrani ponudnik zahteval vpogled v razpis. »Takoj sem ugotovil, da Fixmedia ni predložil nobene reference, čeprav jih je državni svet zahteval najmanj dve. Preložil je samo določene izdane račune, ki so se nanašali tudi na druge storitve, ne le snemanja dogodkov (v javnem sektorju) in fotografiranje le-teh. Prav tako je pod pogodbo podpisani Jure Kreft v obrazcu 'Tehnična sposobnost' pod materialno odgovornostjo izjavil in podpisal, da bo zagotavljal arhiv video posnetkov prek lastnih strežnikov in streaming serverja, 'zlasti na posnetkih, ki so v uporabi na spletni strani državnega sveta, vključno s posnetki na arhivski strani'. Vendar mu tega, kot lahko vidimo iz obstoječe spletne strani, ni treba početi in tega tudi nihče od njega ne zahteva, čeprav ga plačujejo tudi za to...«

Pod pogodbo z novim izvajalcem je podpisan sekretar DS Dušan Štrus. V zvezi s potekom omenjenega razpisa, izbiro ponudnika in izvajanjem storitev bomo za mnenje poizvedeli tudi pri Komisiji za preprečevanje korupcije.