Revija Reporter
Slovenija

Jazbec: Pregled bank poteka dobro, cilj čim manj obremeniti davkoplačevalce

STA

14. sep. 2013 6:11 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Bančna sanacija, fiskalna konsolidacija in politična stabilnost so enako ključne za zaupanje v Slovenijo. Pregled stanja bank poteka dobro, s ciljem čim manj obremeniti davkoplačevalce in zaščititi varčevalce, navedbe o pritiskih glede pomoči pa so "zgolj plod bujne domišljije", je danes v Vilniusu poudaril guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec.

Pri vprašanju, ali bo Sloveniji uspelo, da se financira na trgih, ali bo morala zaprositi za finančno pomoč, se po Jazbečevih besedah ne moremo osredotočiti samo na bančni sektor - enako pomembni sta konsolidacija javnih financ in politična stabilnost.

"Vsaka od teh treh točk je enako pomembna pri tem, kako nas bodo tuji trgi dojemali in ali nam bo uspelo s kredibilno in zaupanja vredno politiko prepričati tuje investitorje, da smo dober dolžnik, ki odplačuje svoje obveznosti," je izpostavil guverner.

V povezavi s prenosom slabih terjatev na slabo banko, ki velja za ključen korak za uspešno financiranje na trgih, pa je povedal, da čakajo na rezultate obremenitvenih testov in pregleda kakovosti aktive, na podlagi katerih bodo pozneje začeli prenos.

Na vprašanje, ali bo treba s prvimi prenosi počakati na rezultate testov za vse banke, ki se pregledujejo, ali bo mogoče v primeru Nove Ljubljanske banke (NLB) prenos izvesti prej, je guverner odgovoril, da je mogoče, da se prenos za NLB napravi prej.

Ob tem je izpostavil, da se z Evropsko centralno banko (ECB) in Evropsko komisijo še dogovarjajo o načinu, ki bo najmanj stal slovenske davkoplačevalce.

"Moramo se zavedati, da bo sanacija bančnega sistema stala ... Na ministrstvu za finance, vladi in Banki Slovenije se trudimo najti način, ki bi bil najmanj škodljiv in ki bi vse nas davkoplačevalce stal najmanj," je poudaril Jazbec.

Pri tem je spomnil, da je bila odločitev o nadzorovani likvidaciji Probanke in Factor banke sprejeta dobro, in poudaril, da so se odzvali "na najmanj boleč način, ki pomeni najmanjši strošek za fiskalno blagajno, in z namenom predvsem zaščiti varčevalce".

"Naš namen ni reševanje bank, ampak zaščita varčevalcev. Zato smo se odločili za način, ki omogoča, da bodo poplačani vsi varčevalci in da ne bi slučajno dodatno trpelo gospodarstvo, ki čaka na spodbude in ukrepe, ki jih pripravlja vlada z namenom zagotoviti večjo kredibilnost Slovenije na mednarodnih dolžniških trgih," je zatrdil.

Guverner je tudi odločno zavrnil poročanje nemškega poslovnega časnika Handelsblatt, ki ob sklicevanju na neimenovane vire med drugim piše, da naj bi ECB pritiskala na slovensko vlado, naj zaprosi za pomoč iz evropskega reševalnega mehanizma ESM.

"Danes sem sedel z vsemi drugimi guvernerji in predstavniki Evropske centralne banke in nihče ni prišel z nikakršno niti razlago, še manj pa s komentarjem novic, da ECB zahteva kakršni koli program. Zdi se, da je bil to zgolj plod bujne domišljije nekaterih in manipulacije, ki se vedno in vsak dan znova pojavljajo tako v naših kot v tujih medijih," je dejal.

Poziv šefa evroskupine Jeroena Dijsselbloema, naj slovenska vlada sodeluje z Evropsko komisijo in ECB, pa je Jazbec komentiral z besedami, da je Dijsselbloem "povedal samo tisto, kar na dnevni ravni že tako počnemo".

V Sloveniji se moramo po njegovih besedah zavedati, da smo leta 2004 stopili v EU in leta 2007 prevzeli evro ter da za vse nas veljajo enaka pravila, obenem pa se moramo zavedati, da smo enakopravna članica območja evra. "Zato sploh ne vidim drugega načina kot izrazito in dobro sodelovanje z institucijami, katerih del smo," je poudaril.

Težav pri sodelovanju z ECB tako po njegovih besedah ni. "Vse poteka tako, kot mora potekati. Neprestano se pogovarjamo in iščemo rešitve, ki bodo dobre tako za Slovenijo kot za celotno območje evra," je zatrdil.

Na vprašanje, ali je dogovor o vrednotenju slabih terjatev blizu, pa je odgovoril, da se še pogovarjajo o tem, s kakšnimi številkami bodo prenašali slabe terjatve na slabo banko. "Ker veste, da je ekonomija precej mehka znanost, so te številke vedno stvar dogovora. Prav je, da se pogovarjamo, ker poskušamo najti najboljše rešitve za davkoplačevalce," je dejal.

Na vprašanje, kakšno luknjo v slovenskem bančnem sistemu bodo pokazali testi, pa je odgovoril: "Luknjo vsi pričakujemo. Trudimo se samo, da bi bila čim manjša." Kakršno koli ugibanje o številkah pa je po njegovih besedah "čista manipulacija". "Neumestno in neodgovorno bi bilo govoriti o kakršni koli luknji, dokler ni rezultatov," je sklenil guverner.